Novinky

AKO DO JARI│VII. liga B

Pauza trvala 140 dní, najmenej sa posilnil prvý, najviac posledný, v nedeľu má štrnásť dediniek nitriansko-vrábeľského regiónu opäť futbalovú zelenú.

Inovovaná VII. liga B v lete odprevadila Veľký Cetín a Dolné Obdokovce do „okresu“, zo šiestej ligy prijala Jelenec a z ôsmej Pohranice a Paňu. Sviežim prekvapením prvých trinástich kôl malo jasného kráľa, prekvapením boli srdnaté Žitavce, naopak, v rozklade bola Hosťová.

Tona pukancov by však nestačila, keby sa VII. liga B hrala systémom jar – jeseň. Namajstrovaný Branč a posilnená Dyčka by isto vedeli zarúbať vysoko, lenže dvanásťbodové manko na elegánov z Čechyniec je už len v rovine fantazírovania.

Po striebre však poľuje aj Vinodol, uvidíme, ako tréner Marek Macek namieša taktiku aj bez dvoch lídrov. A čo Martin Slovák narobí s Hosťovou, to je otázka! Možno aj väčšia, než ako dopadnú strelecké preteky medzi dyčianskym Petrom Štefunkom a Andrejom Molnárom z Babindola. Plus aspoň raz by ste si mali obhliadnuť Branč, nový tréner Zoltán Čekey klepe kamene na postupový mančaft, bude jedovatý – dohodol sa s Mariánom Hadom!

Štrnásť mužstiev vo vyše 2-tisíc slovách, toto je sumár toho, čo by ste pred nedeľným štartom VII. ligy B mali mať v malíčku.

FC ČECHYNCE (1.)
Trinásť zápasov, trinásť výhier, jeseň, aká sa nevidí ani v rozprávkach, no a presne takou vykŕmili Čechynce svojho diváka. Góly strieľali na želanie, silu najviac demonštrovali v zlomových zápasoch na Dyčke (4:2) a vo Vinodole (2:1). Šuškalo sa o jednej posile do obrany, napokon však u polmajstra ostal kameň na kameni, čo je vlastne výhoda. Ale aj nie – šiestu ligu majú už peciarovci skoro istú a pri jej dnešnom kalibri by sa im šiklo zopár posíl.
● Nikto neprišiel, nikto neodišiel.
● Hrajúci tréner Peter Peciar: „So zimnou prípravou som spokojný na päťdesiat percent, do sústredenia to bolo dobré, po ňom nie. Neodtrénovali sme toľko, koľko sme mali, trápila nás maródka. Niektoré mužstvá sa posilnili, my sme stabilizovali káder. Očakávam ťažkú jar, všetko máme vo svojich rukách, bude dôležité, ako zvládneme prvých sedem zápasov, ale všetkých trinásť bude náročných. Chceme postúpiť do šiestej ligy.“

Recept na úspech? Široký káder.
Recept na úspech? Široký káder.

FC VINODOL (2.)
Na „Síleši“ pochovali dorast, veľká škoda, že ho pre počty museli po dvanástich kolách jesene odhlásiť. Bombardér Maroš Uher tak zrejme dostane voľné ruky v áčku, talent nedávneho majstra západokraja tréner Marek Macek jednoducho musí využiť. Ak si porozumie s 13-gólovým jedincom rovnakého druhu Pavlom Sádovským, na Vinodol sa bude radosť pozerať. To však vlastne aj tak, lebo káder je pravdepodobne najzohratejší v lige, v kombinácii s chýrnym kolektívom dostanete zbraň hromadného ničenia.
● Prišli: Daniel Špánik (Paňa), Maroš Uher, Šimon Kalužák (dorast), Mário Kozár (návrat k futbalu). Odišli: Patrik Sýkora, Matej Špánik (Pata).
● Hrajúci tréner Marek Macek: „Nečakali sme, že Sýkora a Špánik odídu, ich náhrady teda šijeme horúcou ihlou, miesta zaplátame dorastencami. Čechynce už podľa mňa nedobehneme, bude super, ak udržíme druhé miesto. Ale o striebro ešte bude boj, lebo Dyčka má tiež ambície a Branč sa posilnil.“

Marek Macek (vľavo) je už 20 rokov kmeňovým hráčom Vinodola.
Marek Macek (vľavo) je už 20 rokov kmeňovým hráčom Vinodola.

TJ DYČKA (3.)
Sedem posíl! Dyčania zatvorili rok 2017 nečakanou prehrou v Čifároch, aj to bol možno štartér veľkého zimného nádychu. S novicmi do každého kúsku ihriska sa trénerovi Igorovi Kavulekovi zrazu otvorili obrovské obzory variácií, hore šla aj tréningová účasť, vyšlo tiež sústredenie v Podhájskej, všetko podčiarkli štyri vyhraté prípraváky. Štrnásťbodové manko na Čechynce je pasé, pravým jarným terčom je to päťbodové na Vinodol. Dyčku bude veľmi mrzieť, ak s týmto mančaftom neskončí druhá.
● Prišli: Tomáš Kéry (Branč), Ján Medveď, Tomáš Slažák (ViOn C/Volkvoce), Peter Maďar (Lúčnica nad Žitavou), Ľuboš Števo (Čierne Kľačany), Ján Rajnoha, Peter Páleník (Jedľové Kostoľany). Odišiel: nikto.
● Tréner Igor Kavulek: „Zimná príprava bola dobrá, dobrý by mal byť aj káder. Chceme hrať dobrý futbal a zaujíma nás aj druhé miesto, veď každý sa chce v tabuľke posúvať. Táto súťaž je vyrovnaná, veľa bude závisieť od toho, ako sa mužstvá posilnili. Dôležitý bude pre nás hlavne prvý zápas v Nitrianskych Hrnčiarovciach, ťažko predpovedať, ako to skončí.“

Matúš Koprda (vľavo) sa môže tešiť na časované lopty od Jána Medveďa.
Matúš Koprda (vľavo) sa môže tešiť na časované lopty od Jána Medveďa.

OFK BRANČ (4.)
Všetci sme si pretierali oči, keď to vo februári manažér Ladislav Kazán oznámil svetu – Marián Had do Branču! Štrnásťkrát reprezentoval, hral v piatich krajinách, cvenguje ho fotka spred desiatich rokov, ako bráni Ronalda. Hoci nestihne každý zápas, obrana bude i tak dobrá, s brankárom Júliusom Némethom a stopérom Erikom Holubom jedna z naj v lige. Vyššie sledujte Filipa Vígľaša a samozrejme Ľubomíra Bernátha, „Berenč“ sa chystá napraviť päť jesenných strát a fanúšikom naservírovať ofenzívne orgie. Favorit na druhé miesto.
● Prišli: Róbert Szombat (Jelka), Marián Had (Köttingbrun/Rakúsko), Filip Vígľaš (Veľké Ludince), Tamás Szalai (Čata), Roman Chrenko (Mostová). Odišli: Tomáš Kéry (Dyčka), Milan Kéry (?). Dlhodobo zranení sú Emil Selecký, Martin Pénzeš, Matúš Pénzeš a Juraj Šimák.
● Tréner Zoltán Čekey (namiesto Tomáša Kéryho): „So zimnou prípravou vládne spokojnosť, chalani trénovali v hojnom počte, sme pripravení na jar, hoci ešte musíme zapracovať na súhre. Káder sa vhodne doplnil, naši lídri budú Ľubo Bernáth, Filip Vígľaš, Roman Chrenko a Marián Had, ale veľmi nám ide o to, aby sme zapracovali aj našich mladých dorastencov. Plánujeme poskočiť na špicu, no hlavne sa zohrať do leta, v budúcej sezóne by sme možno chceli zaútočiť na postup.“

Branč ide fanúšikom naproti, v zime obnovil plesovú tradíciu.
Branč ide fanúšikom naproti, v zime obnovil plesovú tradíciu.

ŠTART NITRIANSKE HRNČIAROVCE (5.)
Tibor Fiksel hrával v zlatej ére futbalu vo Výčapoch-Opatovciach stopéra i útočníka, teraz trénuje Nitrianske Hrnčiarovce, vzadu sa vidí v Tomášovi Krošlákovi, vpredu v Martinovi Szombatovi, škoda pre celú ligu, že ho brzdí robota, cez zimu sa ani raz neukázal. Bez neho sa „Hrncom“ boduje ťažšie než s ním, beztak sú rovným súperom pre každého v súťaži. Aby bronz nebol len zbožným prianím, treba v nedeľu na lopatky položiť Dyčku. Nič ľahkého.
● Prišli: Tomáš Holec (Kynek), Dalibor Špirk (návrat k futbalu/Koniarovce). Odišiel: nikto. Dlhodobo zranený je Milan Kvakovský.
● Tréner Tibor Fiksel: „So zimnou prípravou nie som príliš spokojný, nevedeli sme sa poriadne zísť, vždy nám chýbali traja či štyria hráči. Dúfam, že na jar budeme mať viac dôvodov na úsmev. Moja i prezidentova priorita je tretie miesto, boj prebehne medzi nami, Dyčkou, Jelencom a Vinodolom, Branč dobre nakúpil a verím mu na druhé miesto. Musia nás obchádzať zranenia a pracovné povinnosti, aby nám to vyšlo. Dôležitý bude už nedeľný zápas s Dyčkou.“

Tomáš Krošlák je v Nitrianskych Hrnčiarovciach už šesť a pol roka.
Tomáš Krošlák je v Nitrianskych Hrnčiarovciach už šesť a pol roka.

FC JELENEC (6.)
Lekári nad ním zlomili palicu, Jurajovi Ághovi vypovedalo koleno. Nájsť sa skúsi v trénovaní, aspoň opráši desaťročnú C-licenciu. Nahradiť jeho trinásť gólov a štyri od Juraja Kubaľáka je veľké sústo, v Jelenci sú zvedaví, či na to mladý snajper Adrián Kukučka bude mať – v tandeme s Enrikom Borbélym by to mohlo ísť. Hlavne, že pod Gýmešom pochopili podstatu: rok dozadu boli v základe dvaja odchovanci, v nedeľu proti Žitavciam budú ôsmi. A keď raz vyrastú talenty z benjamínky, Jelenec postaví aj dve jedenástky domácich.
● Prišiel: Peter Kubaľák (návrat k futbalu). Odišli: Juraj Kubaľák (Kolíňany), Juraj Ágh (koniec kariéry), Marcel Ollári (Neverice).
● Tréner Juraj Ágh (namiesto Tomáša Šelmeciho): „V zimnej príprave sme trénovali aj o dvanástich, len ma mrzí, že sme nevyhrali ani jeden prípravný zápas a nedotiahli žiadne veľké meno. Zodpovednosť je tak na domácich chalanov, uvidíme, či sa chytia šance. Budem ich od prvej do deväťdesiatej minúty burcovať, aby makali, behali a jazdili, pretože nemáme mužstvo s individualitami. Napriek tomu, že len päťkrát hráme doma, z toho aj proti Čechynciam či Vinodolu, som maximalista a trúfam si skončiť do tretieho miesta.“

Igor Franko roky rokúce obhospodaruje ľavú obranu.
Igor Franko roky-rokúce obhospodaruje ľavú obranu.

TJ ŽITAVCE (7.)
Osem jesenných gólov vystrelilo Jakuba Vasarába k majstrovi šiestej ligy do Klasova, to už niečo znamená, keď si vás všimne uznávaný tréner František Bielik. Odmena pre celé Žitavce, že aj v chudobných podmienkach nefrflú a piplú hráčov pre vyššie súťaže. Ďalším menom na listine je akiste kapitán Martin Zrubec – ale to by už hnedí tabuľkou zrejme padali. Na jeseň mútili vodu pod špicou, veľkou slávou bol skalp Dyčky, na jar si však zahryznú do jazyka – osem zápasov strávia vonku, na ihrisko inštalujú automatickú závlahu či lapače za bránami. Bude to stáť za to!
● Prišiel: Juraj Mladý (návrat k futbalu/Kmeťovo). Po zranení sa zapája Juraj Martiška. Odišiel: Jakub Vasaráb (Klasov).
● Tréner Juraj Sádovský: „Zimná príprava prebehla v slušných podmienkach, trénovali sme v hale vo Vrábľoch, na našom multifunkčnom ihrisku, využívali sme park aj ihrisko, spestrením bolo sústredenie vo Vyhniach, kde celý výbor i hráči utužili kolektív. Práve na partii už roky bazírujeme. Na jar si chceme udržať postavenie, nesklamať v derby s Lúčnicou, Dyčkou a Čifármi.“

Žitavce rátajú s dobrou formou kanoniera Andreja Kováča.
Žitavce rátajú s dobrou formou kanoniera Andreja Kováča.

FK BABINDOL (8.)
Ak tabuľku rozkrojíte na dve sedmičky, v dolnej polke bude Babindol jasným kráľom – s bilanciou 6-0-7 však predsa radšej pozerá po vyšších poschodiach. V stretoch proti silným vždy niečo chýba, tesnulinko nestačil na Čechynce, Vinodol a Dyčku. Zimou stmelený „Juventus“ sa chystá páliť rybníky, vyvrátiť, že jari máva horšie než jesene, lebo tak to v minulých dvoch sezónach bolo.
● Prišiel: Marek Buzáš (návrat k futbalu/Nevidzany). Odišiel: nikto. Pracovne zaneprázdnení sú Peter Škorec a Jozef Záhorský.
● Tréner Imrich Filipek: „Omladzujeme káder, zimná príprava bola vydarená, štvordňové sústredenie v Sliači kvalitné, na naše pomery aj celkom dobrá tréningová účasť. Na jar chceme mať menej prehier ako na jeseň, prvý cieľ je pokúsiť sa ponaháňať šieste miesto. Lákajú nás dobré merania síl s Brančom, Nitrianskymi Hrnčiarovcami a Jelencom, sú to tímy, ktoré ešte nedávno hrali vyššiu súťaž, chalani majú proti nim vždy vyššiu motiváciu.“

Andrej Molnár dal na jeseň 16 gólov, teda toľko, čo za celý minulý ročník!
Andrej Molnár dal na jeseň 16 gólov, teda toľko, čo za celý minulý ročník!

OFK ČIFÁRE (9.)
Z predošlého katastrofického ročníka (skóre 16:104) si orly bleskovo vylízali rany a hniezdia v bájnom strede tabuľky, v destinácii, ktorá im bohato vyhovuje. Vyššie už zrejme nezamieria, že priveľmi padať nebudú, ručí hlavne šikovný záložník Tomáš Kliment, s desiatkou na chrbte presviedča, že ho je v siedmej lige škoda. Rovnako ako šikovného mladíka Dušana Nagyho, ktorý po a dva a pol roku v Čifároch vyzrel na Dolné Obdokovce. Inak, zelení nakosia ihrisko na Vinodol, Jelenec a Branč v rade, kto z nich sa v koncovej dedinke potkne?
● Prišiel: Patrik Szücs (návrat k futbalu/Nevidzany). Odišiel: Dušan Nagy (Dolné Obdokovce).
● Tréner Maroš Matuška: „Chlapcov chodilo v zimnej príprave na tréningy pomenej, ale sústredenie v Dudinciach dopadlo, ako malo. Na jar sa chceme vyvarovať bujarým výsledkom, potrápiť silnejších, skoro všetkých ich máme doma. Cieľom je udržať deviate miesto.“

Čifáre si doma budujú pevnosť, zo 6 zápasov prehrali len raz.
Čifáre si doma budujú pevnosť, zo 6 zápasov prehrali len raz.

TJ LÚČNICA NAD ŽITAVOU (10.)
Akési hrobové ticho sa v zime rozľahlo Lúčnicou. František Bielik na jeseň vymačkal zo žlto-modrých maximum, no pobral sa naspäť do Klasova, to bolo asi jediné, čo sme o požitavskej dedinôčke započuli. Novým kočišom je Martin Záhorský, v 29 rokoch jeden z najskúsenejších borcov v kabíne, niet divu, že aj kapitán. Do skladačky však nutne potrebuje útočníka, lebo domáce derby so Žitavcami, Dyčkou a Čifármi sa nevyhrajú samé. Ak bude „Vajka“ finišovať desiata, zaslúži si potlesk.
● Prišli: nikto. Odišli: Marek Uhrin (Paňa), Peter Maďar (Dyčka). Vyjadrenie z Lúčnice je v štádiu riešenia.

Zaplní na jar Lúčnica tribúny?
Zaplní na jar Lúčnica tribúny?

 MFK POHRANICE (11.)
„Pográňu“ začínajú nové časy – po Imrichovi Farkašovi. Rozdielový driblér sa nechal zlákať do Čeľadíc, odišli navyše aj ďalšie dve stálice zo základu, a tak zeleno-bielym zrejme nastane krušná jar. Viac priestoru sa núka pre domácu omladinu, do bojov by mal zaveliť šikovný Enrik Hajdu, sila tímu sa znásobí, keď sa zotaví hrajúci tréner Štefan Hók. Udobrovanie divákov začne v nedeľu vo Vinodole, Pohranice by sa však mali zamerať aj na zlepšenie chabej domácej bilancie.
● Prišiel: Matúš Szalai (Hosťová). Odišli: Imrich Farkaš (Čeľadice), Miroslav Šerfözö (Nové Sady), Martin Baboš (Lehota).
● Hrajúci tréner Štefan Hók: „So zimnou prípravou vôbec nie som spokojný, hráči prestali trénovať, chodilo nás šesť alebo sedem a to je málo. Vyšlo akurát trojdňové zimné sústredenie v Trnavej Hore, dobre sme si zabehali. Do jari vstupujeme veľmi oslabení, nie je reálne, aby sme poskočili v tabuľke, my budeme radi, keď nás bude jedenásť. Avšak tešíme sa na všetky zápasy, najviac na derby s Hosťovou, Dolnými Štitármi a Nitrianskymi Hrnčiarovcami, vtedy budeme mať aj hody.“

Štefan Hók (vľavo) môže svojim chlapcom rozprávať príbehy z prvej ligy.
Štefan Hók (vľavo) môže svojim chlapcom rozprávať príbehy z prvej ligy.

FC PAŇA (12.)
Čechynce doslova hrach hádzali o stenu, keď prehovárali 18-ročného Róberta Čampaia, aby sa z gauča opäť vrátil na ihriská. Vedľajšej dedinke to vyšlo, slovo dalo slovo a Paňa má do brány riadnu posilu. Vekový priemer teda klesá a „biely balet“ chce v tabuľke stúpať, na dve jesenné výhry nabaliť aspoň ďalšie tri a poštípať silných – doma pohostí Čechynce, Dyčku i Jelenec.
● Prišli: Mário Šišmiš (Vinodol U19), Róbert Čampai (návrat k futbalu/Čechynce), Marek Uhrin (Lúčnica nad Žitavou). Odišiel: Daniel Špánik (Vinodol).
● Hrajúci tréner František Somor: „V zime sme sa vídavali v piatky a nedele, boli sme na sústredení v Radave, chlapcom som naložil, príprava bolo celkovo dobrá. Na jeseň nám nevyšlo zopár zápasov, sme dvanásti, myslím si, že by sme sa mohli dostať na desiate miesto. Najzaujímavejším súperom bude pre nás Dyčka.“

pana
Paňa chodí na zápasy vyfintená v teplákových súpravách.

FC DOLNÉ ŠTITÁRE (13.)
V prvom kole Dolné Štitáre rozbili Paňu 6:2 a presne toľko gólov dali za ďalších dvanásť nedieľ dokopy. Koncovka vyhasla, forma pominula, nie sme ďaleko od pravdy, keď vypustíme, že sú dlžníkmi svojich fanúšikov. Prvá hlava padla hneď po jeseni, tréner Jaroslav Moravčík sa pobral na Kynek, navyše Denis Kováč sa vrátil do Jelenca. Do prestupov sa obul kapitán Peter Varga a trio chlapov prinútil nájsť kopačky, registrujeme hlasy, že pod Žibricou to na jar žiadna hanba nebude. Hľadá sa ešte kouč, najvážnejším kandidátom je vraj František Kósa.
● Prišli: Michal Geletič (návrat k futbalu/Čechynce), Ján Földeši, Igor Kováč (návrat k futbalu/Paňa). Odišli: Jaroslav Moravčík (Kynek), Denis Kováč (Jelenec). Michal Rais je pracovne zaneprázdnený.
● Asistent trénera Edmund Kósa: „Zimná príprava mohla byť aj troška lepšia, ale sme spokojní, že sa nám podarilo doplniť káder, lebo predtým to vyzeralo biedne. Mali by sme hrať lepší futbal ako na jeseň, určite sa chceme odraziť z dna a hrať o stred tabuľky. Vyhrávali sme aj v príprave.“

Proti Petrovi Urbanovi to žiadny útočník nemá ľahké.
Proti Petrovi Urbanovi to žiadny útočník nemá ľahké.

OFK HOSŤOVÁ (14.)
Po jesennej debaklovej terapii, keď GFC prehralo aj gate so skóre 8:61 a nôž pod krkom držia dve kontumácie, sa zrazu všetko točí o 180 stupňov. Na decembrovú informáciu o fúzii s Chočou sa bude spomínať ako na kačicu, predsa však Hosťová v zime natankovala! Na pľac naklusal čeľadický odborník Martin Slovák a začína od základov – v zime prišli piati obrancovia, ale najzaujímavejší prestup je obnova registračky Mareka Slováka! Keď centrovi hokejovej Nitry skončí play-off, hlásiť sa bude na ihrisku v Hosťovej. V mužstve jari?
● Prišli: Peter Slovák, Martin Slovák (Choča), Vladimír Prepelica, Patrik Mikle (Mostová), Róbert Maťo (Trstice?), Pavol Demény (Štefanovičová), Marek Slovák (návrat k futbalu/Čeľadice). Po pauze sa vracia Patrik Odráška. Odišli: Juraj Vavrovič (Kolíňany), Marián Šindler (?), Matúš Szalai (Pohranice). Dlhodobo zranený je Zsolt Földessy.
● Hrajúci tréner Martin Slovák: „V príprave sme zaknihovali pár výhier, čo nebolo predtým zvykom. Cieľ je jasný – odlepiť sa z dna. Máme na to, aby sme sa posunuli o minimálne tri priečky hore. Chceme skonsolidovať káder, v budúcej sezóne budeme mať určite väčšie ambície.“

Martin Slovák zbiera úspechy s mládežou Čeľadíc, teraz skúsiť prebudiť mužov Hosťovej.
Martin Slovák zbiera úspechy s mládežou Čeľadíc, teraz skúsiť prebudiť mužov Hosťovej.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Mária Gyuricová; Andrea Závodná; Dušan Matuška; MY Nitrianske noviny – Martin Kilian ml., Ladislav Odráška, Martin Kilian; OFK Branč; Igor Gatci; Marián Pecho; Ema Teťulová; Miroslav Slávik.

Podobné články

Back to top button
Close