Novinky

Sľažany taktickou vyspelosťou prevalcovali Lužianky

Šláger 14. kola A-skupiny VI. dorasteneckej ligy mal prekvapujúco jasné rozuzlenie.

Upršaná sobota nám ponúkla viacero ťahákov. Voľba na výlet za dobrým futbalom padla na Sľažany, kam v rámci dorasteneckého šlágra tretieho s piatym prišli Lužianky. Hostia sľubovali revanš za nevydarený zápas z jesene, keď neboli herne horší, no prehrali doma 1:2.
Sľažančania sú pokope už niekoľko rokov, poznajú sa dokonale, ich veľkou výhodou je zohratosť. Lužianky majú mužstvo, ktoré stále rastie, nemajú ani jedného dorastenca vychádzajúceho po sezóne do áčka. Súperov delili vo vyrovnanej tabuľke len dva body, aj preto sa očakával kvalitný súboj.
A tak aj bolo. Hoci vklad Sľažian do duelu bol citeľnejší.

NÁŠ KOMENTÁR
V Sľažanoch doobeda pršalo, trávnik však príliš neutrpel, hralo sa svižne. Zaujal iniciatívny štart domácich, už po výkope okamžite trielili vpred. Spočiatku hrýzli aj Lužianky, mali prvú šancu, možno by bol nadpis iný, keby Lenghartov lobík zapadne do brány. Nedáš-dostaneš, Národa sa pretlačil cez Biháriho a pomalou ranou od ľavej žrde upokojil červeno-čiernych (1:0). Rozbehol sa pekný zápas. Sľažany sa opierali o lepšiu stavbu útoku, vsadili na výborne sa dopĺňajúce útočné duo Národa – Rajtar, šance si vytvárali kombináciou, centrami i individuálnym majstrovstvom. Využívali perfektný fyzický fond a poctivo sa vracali dozadu, tým pádom mali v obrane až  osem hráčov, čím ľahšie zachytávali lužianske jednotvárne pasy za obranu. Keď za prehustenú defenzívu niečo prešlo, výborne vybehol brankár Javorček, zmaril možnosti Maceha, Žarnovičana alebo Lengharta. Ešte do polčasu získali Sľažany rozdiel triedy – po nakopnutí od Krtu, Národovom dôraze a Rajtarovej presnosti bolo 2:0, o dve minúty Minár fauloval Rajtara a z penalty popod Pavlisa zvýšil Švarba (3:0). Palec hore pre domácich, že ani po prestávke nevypli, stále hrali, Švarbova delovka z 25 metrov na 4:0 by sa nestratila ani vo frajerovi na záver, piaty kúsok pridal z jedenástky po faule na Národu Pružinský. Lužiančania trafili aspoň „čestný“, peknú prihrávku Lidaja usmernil do siete Maceho. Domáci prestriedali, šetrili tých dorastencov, ktorí budú zajtra hrať za áčko proti Skýcovu. Futbal bavil aj päťdesiatich divákov, tlieskali Národovej žrdi a Pacherovmu brvnu, šiesty gól dal Rajtar. Hlavný rozdiel medzi tímami bol v chcení a taktickej disciplíne. Sľažany vydali demontážou 6:1 jasný signál do konkurenčných Žitavian, Machuliniec a Janíkoviec, že sú v plnej forme a treba s nimi rátať v boji o dorastenecký titul.

FAKTY
Sľažany – Lužianky 6:1 (3:0).
Góly: 8. Národa, 42. a 83. Rajtar, 44. (11 m) a 56. Švarba, 58. Pružinský (11 m) – 74. M. Maceho. R Halandová (Joniak), ŽK: Bíro (L), 55 divákov. Strely na bránu: 16:6. Strely vedľa: 6:9. Rohy: 8:2. Ofsajdy: 3:3. Fauly: 5:5.
SĽAŽANY: Ľ. Javorček – B. Grunner, D. Krta (66. F. Klikáč), D. Pružinský, F. Székely – M. Fazekaš, F. Švarba, P. Pacher (76. M. Lepjak), M. Kelemen (46. R. Minár) – M. Rajtar (87. D. Desat), P. Národa (65. F. Kabát).
LUŽIANKY: J. Pavlis – S. Maťo (88. A. Maťo), N. Bihári, M. Cappetta (69. A. Lidaj), D. Minár – P. Žarnovičan – M. Lenghart, M. Bíro, Sl. Billa (64. S. Szorád), M. Kuzmický (58. St. Billa) – M. Maceho (77. N. Koller).

HLASY
Stanislav Pacher, tréner Sľažian: „Prvých dvadsať minút bolo vyrovnaných, súper prišiel pripravený. Dôležitý bol úvodný gól Petra Národu.  Cez polčas som chlapcov nabádal, aby sme hru upokojili, roztiahli ju do čiar, viac si pomohli na ťažkom teréne. Prišiel štvrtý, piaty, šiesty gól, kontrolovali sme hru a dohrali zápas do konca.“
Peter Národa, útočník Sľažian: „Bol to skvelý zápas, no nečakal som, že vyhráme až takým vysokým rozdielom. Vedeli sme si vypracovať pekné akcie, sme radi, že sme potešili fanúšikov. Mohli sme pridať ešte zopár gólov, trafili sme aj dve tyčky a brvno. Určite chceme vyhrať ligu.“
Dalibor Repa, tréner Lužianok: „Súper nás predčil v efektivite a agresivite, mal väčšiu chuť po víťazstve. Škoda, že v prvom polčase sme nepremenili naše príležitosti, kladiem to za vinu aj nedôrazu. Gratulujem Sľažanom k trom bodom.“
Jozef Pavlis, brankár Lužianok: „Dnes nám nezahral dobre stred poľa a kraje, ťažko sa po celý zápas bráni. Musíme popracovať na pokroku, treba hrať s väčšou chuťou, nemôžeme brať futbal len tak.“