Novinky

Derby Rumanová – Rišňovce odpíska ligový rozhodca

Pätnásťbodový rozdiel? Nepodstatný! Susedné dedinky sľubujú, že sa v nedeľu odviažu. Večnému derby zdvihne kaliber arbiter Pavel Ochotnický.

Trinásť výhier v rade nečakane vtiahlo Dolné Obdokovce do hry o postup, preto keď v nedeľu 29. 5. 2016 prišiel prvý Horný Ohaj, nebolo kde zaparkovať. Štyristo divákov však tlieskalo výhre hostí 3:1, hlavné slovo mali Kristián a Imrich Füleovci, Bodok si tak musel na šiestu ligu rok počkať. Najlepším na ihrisku bol rozhodca Pavel Ochotnický, ovešanému skúsenosťami v elitných českých súťažiach mu delegátka Alena Jančoková – Žáčiková nemala čo vytknúť. „Ľudia sa bavili futbalom, krásna atmosféra, určite lepšia ako na českých dedinách,“ vravel nám po šlágri v šatni Ochotnický.

Ochotnickému v Bodoku asistovali skúsený Bernát a mladý Šinka.
Ochotnickému v Bodoku asistovali skúsený Bernát a mladý Šinka.

Odvtedy si 21-krát zapískal prvú a druhú slovenskú ligu, ukázal 87 žltých a 5 červených kariet a nariadil 5 penált, cez víkend viedol Trenčín – Slovan (1:3). V nedeľu sa jeho ligovo-oblastný kruh uzavrie. Kežmarčan podnikajúci v Prahe s adresou v Nitre mieri na chuťovku Rumanová – Rišňovce. „Oblastný futbalový zväz v Nitre vnímam hlavne cez predsedu Števa Kormana, je to osoba na správnom mieste. Ponúkol som sa mu, či by som si opäť mohol vyskúšať okres, tak nejako sa zrodila moja nominácia. V Rumanovej som na ihrisku ešte nebol, ani neviem, do čoho idem, ale veľmi sa teším, lebo mám rád tieto lokálne derby,“ expresne nám zdvihol telefón 37-ročný rozhodca.

Stojatý futbal? Vôbec!

„Technovákov“ v nedeľu v Lehote v 90. minúte popravil vlastný rodák Bábik, ale čísla neoklamete a tie hrajú pre nich. Rumanovej svieti v tabuľke najlepší útok, druhé miesto o štyri bodmi za Vlčanmi a fakt, že doma prehrala len raz z posledných 17 zápasov.

Varovný prst však dvíha neospravedlniteľný skrat vo Veľkom Cetíne, kde pred 19 dňami hanebne prehrali 0:7, z pekla šťastie, že domáci ani dva dni po dueli nenašli registračku a tak sa zrodila kontumácia. Týždeň na to museli bielo-modrí s predposledným Močenkom otáčať na 3:2, to neznie presvedčivo… Je teda Rumanová vo forme? „My sme ako dve mužstvá. Doma sme vo forme, dominujeme, ale akonáhle vyjdeme von, sme nuloví a nejde nám absolútne nič. Nedeľu však hráme doma a všetci sme nastavení na tri body, musíme vyhrať“ premýšľa Peter Daniš.

Daniš dal v sezóne 9 gólov.
Daniš dal v sezóne 9 gólov.

Tréner Miloš Konopásek dookola apeluje na zodpovednosť a čisté hlavy, na jeseň hrali jeho chlapci v Rišňovciach bez srdiečka, nečudo, že dostali 0:4. Doma by radi oplatili rovnakou mincou. „Rišňovce vtedy štyrikrát týždenne trénovali, boli nabudení a my sme sa na nich pozerali. Horela tráva, zožrali nás, len sme čakali, pokým rozhodca odpíska koniec. Dnes vieme, že stojatý futbal sa proti nim hrať nedá, musíme viac behať a vyhrávať súboje. Rišňovciam teraz bohvieako nejde, neviem, v čom je problém, ale isto im nič nedarujeme,“ otvorene hovorí vrtký útočník.

Rumanová privíta večného „nepriateľa“ po dva a pol roku, recept je všetkým v dedine známy. „Pokryjeme silového Ondrejku, rýchleho Rimanovského a Janovi Moravčíkovi, Rišovi Konopáskovi a mne vyjde zápas, tak stopercentne vyhráme, to je úplne jasné. Na derby sa už teším, brankárovi Cicákovi by som to chcel uložiť do pravého vinkla,“ burcuje 26-ročný Alekšinčan Peter Daniš.

Iný mač ako ostatné

Rišňovce zbúrali štadión a ak všetko klapne, vyrastie im hotová Maracaná. Ale o tom inokedy. V prechodnom domove v Kľačanoch (okres Hlohovec) sa trápia, ešte tam nedali gól! Naposledy ich z efektivity vytrestala Chrenová (0:3). Lanský drajv je v nedohľadne, kým na jeseň mali po siedmom kole 15 bodov, teraz len 3. Zimné slová trénera Ölveckého „finišovať ligu v popredí“ sú po šiestich jarných prehrách pasé a červeno-bieli si musia ešte vyhrnúť rukávy, aby nováčikovská sezóna nedopadla stresom o záchranu. „Neviem, čo je s nami. Všetko zlé asi začalo odfláknutou zimnou prípravou, odvtedy sa to s nami vezie. Nejde nám vôbec nič, ani na tréningoch sa nevieme poriadne zísť,“ vraví o úpadku elánu Šimon Jurda.

Ak sa však od niečoho odraziť, tak od práve od jesene. Doma vtedy Rumanovčanov priam zaškrtili, po výhre 4:0 dokonca niektorí diváci vykrikovali o postupe. „Tento výkon musíme zopakovať. Teraz je ten správny čas zobudiť sa,“ dvíha ukazovák rýchly stopér.

Pracant Jurda sa pod trénerom Ölveckým zlepšuje.
Pracant Jurda sa pod trénerom Ölveckým zlepšuje.

Derby medzi Rumanovou a Rišňovcami odjakživa bývali parádnym divadlom. „Je to vždy iný futbal ako s ostatnými, je to derby, dediny sa medzi sebou pretekajú, kto je lepší. Ani pre rozhodcov nie je nikdy ľahké. Všetci musíme útočiť, ale hlavne brániť, zabojovať jeden za druhého. Sme síce znechutení z prehier, ale toto je derby, nie je to o tom, že nemáme čo stratiť. Rumanová nie je nič viac ako my, tak poďme do nich. Príde veľa ľudí, my chceme ukázať, že vieme hrať futbal,“ velí do boja 22-ročný rodák zo Šulekova Jurda.

Ligový rozhodca Ochotnický prvýkrát fúkne v nedeľu o 16.00 h. Divácky šiestoligový rekord je zatiaľ 436 ľudí na derby Dolné Obdokovce – Kolíňany. Padne?

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Facebook FK Železiarne Podbrezová; Martin Kilian ml,; MY Nitrianske noviny – Ladislav Odráška.

Podobné články

Back to top button
Close