Novinky

KOMPAS FANÚŠIKA: VII. liga Galanta – Šaľa

Osem od Šale, osem od Galanty. Unikátny projekt siedmej ligy dvoch zväzov sa už rozbehol, prvé kolo najlepšie vyšlo Veči.

Bola to jedna z udalostí leta. Nitrianskou oblasťou sa prehnalo zemetrasenie s osmičkou na Richterovej stupnici. Ôsme ligy boli nudné a preto ich triezve hlavy zrušili, výsledkom boli štyri siedme ligy – nitrianska (A), nitriansko-vrábeľská (B), zlatomoravská (C) a galantsko-šalianska. O tej sa ideme baviť.

Dediny sa dnes musia pre futbal spájať. Spojili sa aj oblastné futbalové zväzy. Šéf galantského Ervín Kiss a predseda nitrianskeho Štefan Korman dali hlavy dokopy, dohodli sa na zbrusu novej galantsko-šalianskej siedmej lige – zapojili po osem tímov zo susedných okresov. Všetky kluby zobrali veľkú novinku pozitívne. Po 21 rokoch budú šalianski a galantskí bratia opäť hrávať proti sebe.

Galantsko-šalianska siedma liga začala už cez víkend. Na prvé kolo prišlo takmer 900 divákov: Hody pokorili béčko Dolných Salíb (2:0), Betonáris v derby udržali Trnovec na uzde (1:0), Selice kradli vo Veľkom Grobe (2:0), Diakovce remizovali s Dlhou nad Váhom (0:0), Tešedíkovo vyhralo v Gáni (3:1), Veča rozmontovala Horné Saliby B/Topoľnicu (9:0) a v šlágri pred tristovkou na tribúnach Kráľov Brod porazil Žihárec (3:1). Jedinou škvrnou bolo, že Veľké Úľany neprišli do Jánoviec.

Z galantskej strany sa vyspelo tvári Kráľov Brod, nepoznanou sú béčka Horných a Dolných Salíb. Pri Šali by ste favoritov na zlato našli viac, Veča je tým hlavným, hrýzť bude aj Žihárec, odpisovať netreba Tešedíkovo, veď ešte pred rokom hralo piatu ligu. A Betonáris majú desať posíl z Kráľovej nad Váhom, takže…

…sa na to pozrite sami. Prišli, odišli, slovo majú predsedovia. A tradične aj my. Preštudujte si novinky u šalianskych tímov.

ŠK TEŠEDÍKOVO
Pered je od roku 1948 Tešedíkovo, podľa niekdajšieho významného slovensko-maďarského kňaza. Ale futbalistom v marci nepomohla fakt ani svätená voda. Jeseň dohrali v piatej lige, ale v pauze odišli piati legionári a dvaja sa zranili, muži si tak kopačky zobrali zo šatne domov a Tešedíkovo sa odhlásilo. To bolo deväť dní pred súťažou… Vanko či Takácsovci na jar hosťovali inde, teraz sa vrátili a pri nedeľnom víťazstve v Gáni (3:1) už boli v základe. Ďalšou oporou bude aj mladík Ákos Hajdu, ale najskôr sa musí dostať zo zranenia. Do zostavy výborného trénera Darázsa začínajú kecať aj dorastenci, brankár Norbert Mészáros je jednotkou, technik Richard Vörös dal v Pohári dva góly Dolným Obdokovciam (4:1). Z piatoligového kádra ostali symbolicky piati, no problémy so zohratosťou neočakávame, chlapci sa poznajú. A môžu spoznať aj chuť medaily.
Prišli: Ákos Hajdu, Gábor Takács (Žihárec), Denis Vanko, Gergely Takács (Diakovce), Attila Szabó (návrat k futbalu/Diakovce), Richard Vörös, Norbert Mészáros (dorast). Tréner Róbert Darázs. Predseda Szilárd Takács: „Nemáme veľké ambície. V zime sme sa odhlásili z piatej ligy, z jesene nám ostalo päť hráčov, staviame tím nanovo a z domácich chlapcov. V poslednej súťaži chceme skončiť do šiesteho miesta. Najväčší favorit je Veča.“

Tréner Róbert Darázs je Tešedíkovčan, do Peredu sa vrátil v lete z Horných Salíb. Svojim chlapcom dával od začiatku prípravy riadne zabrať. FOTO: Facebook Sportklub Pered.
Tréner Róbert Darázs je Tešedíkovčan, do Peredu sa vrátil v lete z Horných Salíb. Svojim chlapcom dával od začiatku prípravy riadne zabrať. FOTO: Facebook Sportklub Pered.

PROGRES SELICE
Selice netrpezlivo čakali, kedy konečne skončí šiesta liga. Hlavne na jar dostávali pakle, kade chodili, ich najkrajšiemu trávniku v okrese sa nedostalo veľa futbalovej úcty. Pätnásťbodová strata na predposledné Lužianky bol odraz reality, ale Selice to vymysleli rozumne – celú jar hrali bez cudzích, len s domácimi a mysleli tak na budúci ročník. V ňom môžu pomýšľať vysoko. Čo nestačilo na šiestu ligu, bude v pohode na siedmu, brankár Juraj Krkošek nebol pri dobrom Róbertovi Brezinovi nutný, ale istotne pomôže. Vzadu je hviezdou exdruholigista Ivan Zsák, stálicou kapitán Martin Gyulai a rýchle nožičky Stanislava Jašíka už zamotali hlavu nejednému obrancovi. Progres čaká progres. Prvá päťka je možná.
Prišli: Juraj Krkošek (Veča), Marek Belička (návrat k futbalu/dorast Močenku). Odišli: Mário Takács, Štefan Barány (Trnovec nad Váhom). Hrajúci tréner Ivan Zsák. Predseda Zoltán Szitás: „Vôbec nevieme, do akej súťaže sme vkročili, nepoznáme súperov. Istotne sa však na ňu tešíme, je pre nás atraktívna, na zápasy s Diakovcami, Večou a Trnovcom príde veľa divákov. Máme dobrý káder so staršími i mladšími, chceme skončiť čo najlepšie.“

TITULKA SELICE
Málo futbalových areálov nitrianskej oblasti je krajších ako ten v Seliciach.

FK VEČA
Šaliansky klub číslo jeden? Pravdou je, že na zopár zápasov siedmoligovej mestskej časti Veče prišlo na jar viac divákov ako na treťoligové Duslo Šaľa. Nečudo, Večania vyhrávali. Proti Novým Sadom si dali desiatku a aj tak boli smädní, preto s Jarkom vyskúšali dvanástku. Kefiská 10:2 a 12:1 išli do kroniky. Bolo z toho druhé miesto, lebo Rišňovce boli lepšie. No teraz to na Veči môže vyjsť. (Nádrž) Kráľová sa v lete rozpúšťala, vedenie sa činilo, trio Tibor Lacko – Gabriel Špendla – Michal Okruhlica doplnilo lídrov Martina Barusa, Martina Brauna, Miroslava Machálika, Tomáša Prílepka či topstrelca Ladislava Vencela. Prišla tiež jarná diakovská žena pre všetko Peter Hrebík. Hľadá sa len gólman, s jedným sa rokuje, predseda Halász sa dnes dozvie, či už nemusí kutrať ďalej. Veča chce byť prvá.
Prišli: Peter Hrebík (Diakovce), Tibor Lacko, Gabriel Špendla, Michal Okruhlica (Kráľová nad Váhom). Odišli: Juraj Krkošek (Selice), Daniel Čiernik (Močenok), Dennis Hamar (robota). Tréner Jozef Czuczor. Predseda Vojtech Halász: „Veča vždy mala aj teraz má najvyššie ambície. Ale v novej súťaži ideme do rizika, pretože nepoznáme galantské mužstvá. Teda jedno už áno, Horné Saliby B sme porazili 9:0. U nás sa hrá futbal pre radosť, permanentne nám chodí dvesto či tristo divákov a na derby bude ešte viac. Tých bude neskutočne veľa, Diakovce, Žihárec a Dlhá sú naši veľkí súperi.“

V náprahu Zoltán Legner. Večiansku kanonádu si v prvom kole odnieslo béčko Horných Salíb. FOTO: Peter Prna.
V náprahu Zoltán Legner. Večiansku kanonádu si v prvom kole odnieslo béčko Horných Salíb. FOTO: Peter Prna.

OFK ŽIHÁREC
Najneobľúbenejší, najobávanejší… Najlepší prívlastok je asi najdémonizovanejší. Do Žihárca sa chodí s malou dušičkou, teda Svätoplukovo tam nechodí. Jedno je isté – červeno-žltí bojovníci vedia hrať aj pekný futbal. V Pohári im Skýcov dal do šatne liter vodky a oni sa zavďačili sedemgólovou nakladačkou, no to sú hostia :D. Žihárec dal v minulej sezóne 64 gólov a teraz môže dať ešte viac, lebo získal Filipa Kučeru a Petra Benka, plus sa vrátil Marek Mrázik a sú tam aj ďalší, kanonier Ladislav Beneš má opäť plný zásobník. V prvom kole Žihárčania prehrali na horúcej pôde v Kráľovom Brode, v nedeľu sa budú chcieť doma chytiť na Gáni. Nový tréner Ladislav Oroszi má v rukách dobré mužstvo.
Prišli: Marek Mrázik (Horná Kráľová), Filip Kučera, Peter Benko (Diakovce), Richard Kürti (Nesvady), Gabriel Pintér ml. (dorast Horných Salíb), Róbert Komrhel, Peter Besztró (návrat k futbalu). Odišli: Gábor Takács, Ákos Hajdu (Tešedíkovo), Attila Kostanko (Mostová), Ladislav Király (Trstice). Tréner Ladislav Oroszi (namiesto Ondreja Takácsa). Prezident Gabriel Pintér: „Sme v novej súťaži, sme zvedaví, čo prinesie, galantské mužstvá nepoznáme. Je veľmi dobré, že sa bude hrať naokolo, najväčšie derby máme s Tešedíkovom, tešíme sa aj na Veču a dobré mužstvo majú taktiež Betonáris. Chceme obsadiť jedno z prvých troch miest. Máme káder na to, aby sme uspeli, ale viete, aký je futbal…“

ziharec
Žihárec sa hrdí krásne zrekonštruovanými priestormi. FOTO: Juraj Bujko.

TERMÁL DIAKOVCE
Diakovce boli nováčikom siedmej ligy, hrali pekný futbal a skončili piate, doma na ne chodilo cez dvesto divákov. Ale s letom prišiel šok. Predseda Ján Hudák sa sťažoval, že je na všetko sám, tak položil funkciu a diakovský futbal sa tým pádom ocitol na samom okraji hlbokej priepasti. Už aj padal, v médiách sa písalo, že by sa musel stať zázrak. Tak asi stal. Najkrajší šport v Diakovciach prežil, zachránila ho starostka Kristína Jakócsová, nový hrajúci tréner Norbert Očovský k ôsmim kmeňovým hráčom pozháňal posily, administratíva padla na plecia hospodára Júliusa Tótha, ktorý bude v predsedovských voľbách hlavným favoritom. Snáď to v „Deákoch“ bude fungovať. Tajnou zbraňou je ľahkonohý strelec Marián Száz.
Prišli: Dezider Szalai, Oliver Oláh (Dlhá nad Váhom), Róbert Rehorčík, Peter Rózsa (Kráľová nad Váhom), Filip Gerald (Matúškovo). Odišli: Peter Hrebík (Veča), Filip Kučera, Peter Benko (Žihárec), Peter Sádocki (Vlčany), Denis Vanko, Gergely Takács (Tešedíkovo), Patrik Horváth (Trnovec nad Váhom). Hrajúci tréner Norbert Očovský (namiesto Petra Hrebíka). Hospodár (budúci predseda?) Július Tóth: „Poskladali sme nové mužstvo, veľké ciele zatiaľ nemáme, budeme spokojní so stredom tabuľky, s ôsmym miestom. Určite sa chceme spoliehať na kapitána Mariána Kováča, mladého, talentovaného a priebojného útočníka Mariána Száza, dúfame, že dá nejaké góly, v strede máme ďalšiu oporu, motor mužstva Róberta Rehorčíka. Galantsko-šalianska siedma liga bude zaujímavá.“

Takto sa Diakovčania fotili na začiatku jari. Z kádra ostalo dnes len torzo. FOTO: FB TJ Termál Diakovce.
Takto sa Diakovčania fotili na začiatku jari. Z kádra ostalo dnes len torzo. FOTO: FB TJ Termál Diakovce.

DYNAMO TRNOVEC NAD VÁHOM
Železničiarska obec sa hrdí poriadnym rušňom. Samuel Čapičík je všade tam, kde má, Trnovec okolo neho postavil ôsmoligové majstrovské mužstvo, dal 25 gólov a na mnoho nahral. Nie je to však len o ňom, v rýchlosti sa s ním preteká Kristián Szitás, ťažko sa ide cez stopéra Nikolasa Horvátha a Marekovi Žigárdimu by ste 33 nehádali. Opôr je na ihrisku viac, ale tá hlavná stojí na lavičke. Persona numero uno v Trnovci je Vladimír Klincko, pred rokom štartoval svoju prvú sezónu s mužmi a hneď vyhral súťaž. Taktické čachre v prvom kole u Betonáris nevyšli, ale Dynamo je dobre namazané na to, aby popreháňalo i hlučnejšie lokomotívy.
Prišli: Mário Takács, Štefan Barány (Selice), Marcel Horváth (Matúškovo), Patrik Horváth (Diakovce). Odišli: Ľubomír Leško (Dlhá nad Váhom), Patrik Lencsés (prerušenie kariéry), Ľuboš Janáč (koniec kariéry). Tréner Vladimír Klincko. Predseda Juraj Boženík: „Galantsko-šalianska siedma liga bude veľmi zaujímavá súťaž, nemáme v nej veľké oči. Najlákavejší súperi sú určite Selice a Veča, hlavný favorit na titul. Chceme sa pobiť o stred tabuľky, samozrejme hrať dobrý futbal a baviť divákov. Cieľom je pokračovať v trende prechádzajúcich rokov a stále sa zlepšovať. Káder sme mierne doplnili, od chlapcov očakávame dobré výkony.“

Trnovec nad Váhom má radosť z nových dresov. FOTO: FB.
Trnovec nad Váhom má radosť z nových dresov. FOTO: FB.

BETONÁRIS ŠAĽA
Stále rastú, sú ako melóny… Tak by riekol Braňo Mojsej. Betonáris sú v kurze. Neznalý by súdil, že niekde našli melóny, keď doniesli desiatich Kráľovanov, ale pravda je taká, že tí s nimi už dlhšie trénovali a po konci futbalu vo veľkej obci proste len prešli pod ružovú vlajku. Ján Chrenko kopal v 97-om roh, ktorý si brankár Trnavy Fišan zrazil do siete a Bardejov vyhral 2:1 (známa necesta Trnavy za titulom, o dva týždne bola Rimavská), teraz stojí pred neľahkou úlohou skĺbiť vyše dvadsať hráčov do jedného celku. No zatiaľ mu to ide. Z Pohára vyliali Choču na penalty a Topoľčianky ubehali 7:0, ďalším súperom budú Volkovce. Betonárom vyšiel aj štart do ligy, porazili silný Trnovec. Na ihrisku v Kráľovej dali dohromady kvalitu. Prvá trojka, pokojne.
Prišli: Tibor Csimma, Mário Jurík, Andrej Homola, Andrej Práznovský, Pavol Šíma, Martin Chrenko, Erik Moťovský, Maroš Gubov, Radovan Hadža, Ján Chrenko (Kráľová nad Váhom), Mário Tóth (dorast Šale). Odišiel: Márton Györög (Dolné Saliby B). Hrajúci tréner Ján Chrenko. Hrajúci predseda Oliver Vágó: „Chceme sa pobiť o popredné priečky, ale v prvom rade sa musíme zohrať, dať dokopy. Od novovytvorenej galantsko-šalianskej siedmej ligy očakávam dobrú úroveň s výkonnostnými rozdielmi. Najviac sa tešíme na susedné derby proti Trnovcu, Dlhej a Veči, v galantskej oblasti máme veľmi dobré vzťahy s Topoľnicou, teda béčkom Horných Salíb. Favoritom na titul je Veča, má najskúsenejšie mužstvo.“

V Kráľovej nad Váhom zobrali novozaložených Betonáris za svojich. Takto im vykosili ihrisko na prvé kolo! FOTO: FB.
V Kráľovej nad Váhom zobrali novozaložených Betonáris za svojich. Takto im vykosili ihrisko na prvé kolo! FOTO: FB.

ŠK DLHÁ NAD VÁHOM
Koľko Talianov vie po slovensky a maďarsky? Hlásime jedného – Simone Gambini. Oženil sa na Slovensko a teraz už aj presťahoval. Funkcionári Dlhej ho hneď nahovorili, aby išiel hrať za nich. A zatiaľ si ho nevedia vynachváliť. Postavili ho do stredu zálohy, má prehľad, je drzý, čistý Andrea Pirlo, nevidno, že má 39 a prišiel z mestskej ligy. Inak miestna ikona a syn ikony Ladislava Karol Takács pracuje s predposledným tímom ôsmej ligy, v lete síce prišli posily, no Dlhá má svoj limit v dvanástom mieste. Ale prebudila diváka! Keď koncom júla postupovala v Pohári cez Pohranice, tlieskala stovka ľudí, ženy, muži, deti. To poteší.
Prišli: Attila Anda (Tvrdošovce), Tamás Takács (Kráľová nad Váhom), Ľubomír Leško (Trnovec nad Váhom), Simone Gambini (FC Pescaiola – Taliansko), Richard Tóth (návrat k futbalu). Odišli: Oliver Oláh, Dezider Szalai (Diakovce). Prezident a tréner Karol Takács: „Chceme prilákať divákov, trúfame si na stred tabuľky. Tešíme sa na všetky zápasy, najviac na blízkych súperov ako Trnovec a Veču, dlho sme nehrali ani s Tešedíkovom a Selicami. Od Galanty bude zaujímavá trojica Horné Saliby B/Topoľnica, Kráľov Brod a Jánovce.“

Dlhá nad Váhom bude v novej siedmej lige rada za každý bodík. FOTO: Milan Adamička.
Dlhá nad Váhom bude v novej siedmej lige rada za každý bodík. FOTO: Milan Adamička.

Autor: Martin Kilian ml. 

Autorom titulky je Peter Prna – momentka zo zápasu prvého kola Veča – Horné Saliby B (9:0).

Podobné články

Back to top button
Close