Novinky

Kostoláni je v hale ako ryba vo vode: Netreba sa báť hrať

Hrdina Čeľadíc vedel, že rozhodujúcu penaltu premení.

Osobnosťou 25. ročníka Vianočného turnaja bol gólman štvrtoligových Čeľadíc Peter Kostoláni, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho brankára na elitnej aj oblastnej fáze.

kolaz
Peter Kostoláni bol úplne zaslúžene zvolený za najlepšieho brankára 25. ročníka oblastnej fázy Vianočného turnaja MY Nitrianskych novín o Pohár spoločnosti Moget.

Bomba do stredu
Čeľadice majú vizitku vychýreného halového mužstva, už niekoľko rokov skĺbením futbalovosti a skúsenosti atakujú vrchné priečky Vianočného turnaja. Vo svojej plnej paráde sa ukázali aj na včerajšej halovej fieste (REPORTÁŽ), protivníkov zdevastovali 30 gólmi v 6 zápasoch. „Na Vianočný turnaj sme išli s malou dušičkou vyhrať, je super, že nám to vyšlo. Od prvého zápasu sme pristúpili k turnaju zodpovedne, v skupine sme nemali väčšie problémy s ani jedným súperom. Každý chce ísť do finále, my sme sa do neho dostali a chceli sme si ho užiť,“ začal tímový líder Peter Kostoláni. Vo finále sa na vzdor postavil minuloročný víťaz. „Poznali sme kvality súpera, vedeli sme, že Báb bude na nás hrať nátlakový futbal v piatich,“ vraví nevysoký brankár. Duel titánov mal dramatický priebeh, po deľbe 4:4 nasledoval rozstrel. V ňom zažiaril práve brankár Čeľadíc Kostoláni – chytil penaltu Bábanovi Ďuračkovi a rozhodujúcu zoči-voči Martinovi Andackému s kľudom Angličana aj premenil! „Penalty sú lotéria, nemal som ani jedného strelca prečítaného, vždy som tipoval stranu. Už skôr sme boli dohodnutí, že ja pôjdem kopať rozhodujúcu penaltu, vedel som, že ju napálim do stredu. Už mám dosť rokov na to, aby som nemal trému. Proste som vedel, že dám gól,“ komentuje hru psychológie. Kostolániho úspešná penalta odpálila salvy radosti v tábore zverencov trénera Jozefa Kotulu, Čeľadic sa na trón vrátili po ročnej odmlke a vystriedali na ňom práve rivala z Bábu.
kostopenalta

Je to o odhade
Peter Kostoláni je v hale de facto piatym hráčom Čeľadíc. Neostáva „zamurovaný“ na čiare, práve naopak – s istotou a za akéhokoľvek stavu (!) operuje na polovici, rozdáva presné prihrávky a keď je treba, z pravačky vypustí slušné delo – včera dal tri góly! „V hale je veľmi dôležité nebáť sa hrať. Tím potrebuje cítiť vašu prítomnosť, aj moji spoluhráči vedia, že keď mi nahrajú dozadu, tak je lopta u mňa v bezpečí, podržím ju a pripravíme akciu až do gólu,“ vysvetľuje nevysoký borec v Kristových rokoch. Práve chýbajúce centimetre často rozdeľujú  brankárov na dobrých a zlých. „V niektorých situáciách mi určite moja výška robí problém, ale myslím si, že dôležitý je odhad. Poznám brankárov, ktorí majú dva metre a majú väčší problém s centrovanými loptami ako ja. Žijem s tým celý život, prebíjam sa a myslím si, že sa mi to aj celkom slušne darí. Som menší, takže rýchlejšie robím úkroky či vstávam zo zeme,“ hovorí odchovanec FC Nitra.
kostohra

Trénoval viac
Čeľadice žijú futbalom, áčkari zimujú na piatom mieste IV. ligy Juhovýchod so 7-bodovou stratou na prvých juniorov FC Nitra, slušne fungujú aj štyri mládežnícke mužstvá. „Prezident Martin Hamada nám vytvára perfektné podmienky, nájde si na nás čas aj na každom tréningu. Darí sa klubovej akadémii, je vytvorené tiež umelé ihrisko,“ vraví.
Peter Kostoláni toho v kariére už čo-to preskákal, v mládežníckych kategóriách reprezentoval Slovensko, legionárčil aj na Cypre. Jeho skúsenosti by bolo hriechom nevyužiť, v utorky preto v Čeľadiciach usmerňuje malých gólmanov. „V čeľadických brankároch vidím značný potenciál. S každým však treba robiť, hlavne sa nebáť tréningov a roboty, makať na sebe, to sa neskôr prejaví. Dôležité je vyhnúť sa negatívnym vonkajším vplyvom na kariéru, v mojej dobe sme sa viacej zvykli venovať tréningom a bolo to vidieť,“ prezradila na záver rozhovoru dvojička Mareka Kostolániho, vo futbalových kruhoch takisto veľmi známeho harcovníka.

bratia
Marek a Peter Kostolániovci. Zdroj: MY Nitrianske noviny – Martin Kilian.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close