Novinky

Lesk a bieda „nových“ Výčap-Opatoviec

V dedinke zo severozápadných hraníc Oblastného futbalového zväzu v Nitre spravili hrubú čiaru za ročnou piatoligovou eskapádou. Po dvoch kolách VI. ligy majú plný počet! No pohodu nahlodáva nevídaný problém s mládežou.

To bol teda nápad! Zo štvrtého miesta VI. ligy, s 50 bodmi z 90 možných vo vrecku, vyskúšať ruskú ruletu o level vyššie… Výčapy-Opatovce sa takto vlani ulakomili na postup do krajskej súťaže. Nebolo by to až také faux-pas, keby sa vhodne posilnili. Takže ani sa nepýtajte, ako dopadli. V 24 zápasoch dostali 100 gólov, vyhrali raz. Kefy 0:6 v Jacovciach, 0:8 na Lapáši, 1:7 a 1:6 s Alekšincami alebo 0:7 s Bábom vravia za všetko. „Do piatej ligy sme šli zo štvrtého miesta v šiestej a bolo to vidieť. Navyše sa nám rozpadlo mužstvo a na zápasy sme chodili v jedenástich, to nie je bohviečo… Ale piata liga vyžadovala úpravy na štadióne, takže nás aspoň prinútila spraviť niečo s našim areálom,“ díva sa s odstupom času Jozef Herceg, predseda klubu. To bola vlastne ešte doba, keď mládež vo Výčapoch-Opatovciach išla ako švajčiarske hodinky. Ale o tom na koniec…

Na horizonte derby

Znie to absurdne, ale Západoslovenský futbalový zväz predsa ešte ponúkol Výčapanom piatu ligu aj na sezónu 2018/19. Lebo hoci prehrali aj gate, nevypadli. Radošina sa odhlásila. „Aj pán starosta Jozef Holúbek bol radšej za šiestu ligu, tak sme sa dobrovoľne prehlásili do nej. Ale aj v nej je to na úrovni, hrajú tu veľké dediny, každý sa s každým pozná,“ vysvetľuje Herceg.

Že v šiestej lige majú svoje vyležané miestečko, potvrdili najskôr, ako mohli: Hroššovým gólom porazili Rišňovce 1:0, trefy Zlatňanského a Čuláka zas ukuli výhru 2:1 v Močenku. „S Rišňovcami sme výhru vydreli, bol to nebezpečný súper. V Močenku bolo cítiť naše posily Paľa Zlatňanského a Tomáša Kompasa, herná kvalita bola na našej strane, aj tak musel brankár Juro Sahulčík chytiť tri čisté góly. No z dvoch zápasov máme šesť bodov, sme spokojní,“ rekapituluje Juraj Martonka, výčapská ikona, útočník a asistent kouča. Na lavičke už stojí Milan Srňanský. „Ešte mu pomáham spoznať mužstvo. Zhodli sme sa, že zápasy, ktoré nás poriadne preveria, ešte len prídu. Teraz sa už sústredíme na Janíkovce,“ skúsene dvihol prst Martonka. Možno aj zmena na trénerskom poste môže byť pozitívnym štartérom. „Milan Srňanský bol kedysi výborný futbalista Plastiky Nitra, chlapci majú pred ním zdravý rešpekt. Verím, že z nich vytiahne dobré výkony,“ mädlí si ruky Jozef Herceg.

Legendárny Martonka sa dáva dokopy po zranení.
Legendárny Martonka sa dáva dokopy po zranení.

Hnedo – bieli potichu odrátavajú dni do 26. augusta. Vtedy idú do Čakajoviec. Derby sa nehralo už 4 roky, ak chceme fantazírovať, za 11 dní z toho môže byť aj bitka o prvé miesto. „Tešíme sa nielen my, ale podľa mňa aj ľudia. Jelšovce už futbal nehrajú, takže je to vlastne susedské derby. Dlho sa nehralo, fanúšikovia sa tešia, bude super futbal,“ v predstihu pozýva Herceg.

Výčapsko-čakajovské derby sa naposledy hralo na jar 2014.
Výčapsko-čakajovské derby sa naposledy hralo na jar 2014.

Zlatňanský späť doma

Výčapy-Opatovce roztiahli siete aj v prestupovom mori a chytili priam sólokapra – z Lapáša prišiel Pavol Zlatňanský. Do kabíny sa posadil iba 4 dni pred duelom v Močenku, hneď rozvlnil sieť a kto ho pozná, vie, že rozvlní zas. V posledných rokoch si drží priemer 20 gólov na sezónu. „Vo Výčapoch som začínal s futbalom a pravdepodobne budem aj končiť. Bohvie, dokedy ešte budem hrať, predsa mám štyridsaťjeden rokov, chcem aspoň vrátiť požičané a trocha pomôcť mladým chlapcom, ktorých je tu naozaj veľa. Mužstvo vyzerá šikovne, hlavne kapitán Juro Tóth je výborný futbalista. Ak skončíme do šiesteho miesta, bude to úspech,“ osvetlil dianie Pavol Zlatňanský. Za Lapáš dal Výčapom v predošlom ročníku až 8 gólov, teraz je ich hlavnou zbraňou na výprave do čela tabuľky. Zozadu ho bude kryť podobne ostrieľaný Tomáš Kompas, niekdajší reprezentant do 18 rokov.

Zlatňanský (16) sa bude na hrote dopĺňať s mladým Adriánom Čulákom.
Zlatňanský (16) sa bude na hrote dopĺňať s mladým Adriánom Čulákom.

Čulákov koniec

Na pozadí však buble vážny problém s mládežou. Aj keď muži niekedy krívali, Výčapy-Opatovce boli vždy pyšné na svojich najmenších. Prípravkári, benjamínkovia, starší žiaci alebo dorastenci vyhrávali súťaž za súťažou a turnaj za turnajom, vitrínu plnil licencovaný srdciar Martin Čulák. Osem rokov šéfoval akadémii s cca štyridsiatkou malých futbalistov, za špičkovú robotu si ho všimli aj na ObFZ Nitra, no niekedy si pripadal ako sám vojak v poli. „Futbal mi dal strašne veľa. Mám perfektné zážitky s mládežou vo Výčapoch, ešte intenzívnejšie momenty s výbermi Oblastného futbalového zväzu v Nitre, budem si pamätať spoluprácu s trénermi Oroszim, Violom či Hromádkom. Ale veľa mi i vzal, hlavne čas, ten chcem teraz investovať do mojej rodiny. Ďakujem za všetky príležitosti, ktoré som dostal, vážim si všetkých, ktorí pomáhali, z Výčap ide hlavne o Silvestra Molnára, Laca Žiga a Mira Števčíka, špeciálne ďakujem Palimu Kollárovi, za svoju robotu si zaslúži obdiv. Od futbalu si dávam pauzu, ale raz sa k trénerstvu vrátim, láka ma EURO A licencia. Veľkými trenerskými vzormi sú mi Janko Núdzny a Jožko Brath, možno niekedy by som chcel dosiahnuť ich trénerské vedomosti, úroveň či úspechy,“ znie koncová reč Martina Čuláka.

Koľko takýchto fotiek sa zrodilo! Čulák v hornom rade prvý sprava.
Koľko takýchto fotiek sa zrodilo! Čulák v hornom rade prvý sprava.

Čo sa týka mládeže, vo Výčapoch-Opatovciach bol Čulák alfou i omegou. Veď po jeho letnom konci funkcionári museli zrušiť tímy U11, U13 i U15 – zrazu sa nemá o ne kto starať. V podstate z večera do rána… „Mrzí nás, že máme iba dorast, aj ten sme museli spojiť s Preseľanmi. No ľúto – neľúto, doba je dnes iná… Možno niečo vyrastie v budúcich rokoch. Každopádne, Martinovi Čulákovi sme vďační,“ povedal Jozef Herceg.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: MY Nitrianske noviny.

Podobné články

Back to top button
Close