Novinky

Nitru videla v Žitavanoch osemstovka, chutili góly a hostina

Deväť gólov, tri brvná, štyri pekné zákroky domáceho brankárika Jura Šveca a nitriansky Dybala Andrej Fábry. Jedlo sa z krásnych akcií a údených kolien, teraz otázka za sto – čo chutilo viac?

V Žitavanoch to v posledných týždňoch vyzeralo, akoby sa schyľovalo k veľkolepej svadbe. Estádio Iskra obliehala partia tunajších obetavcov a srdciarov na čele s el predsedom Petrom Chrenom. Nitra už v zlatomoravskej dedinke trikrát hrala, ale prvý tím prvej ligy ešte nie, na veľký štvrtok sa teda tešila celá dedina. Pomáhal, kto išiel okolo, kto mohol. Roboty ako na kostole – pokosiť, poliať, to je rutina, ale vymaľovať komplet tribúnu a kabíny? Spomeňme pracantov Milana Kabáta, ktorý sa na ihrisko dennodenne ponáhľal z roboty v Trnave a ani sa riadne nezastavil, či Miroslava Kováča, legendárny hráč, vedúci či zdravotník si na včerajší futbal odskočil priamo z kúpeľov. Veď je to sviatok, keď Nitra príde na dedinu. „S Nitrou sme v Žitavanoch hrali trikrát, ja si pamätám na ten prvý zápas. Bolo to v roku 1956, duel sa dohodol vďaka prestupu Jozefa Mravíka zo Žitavian do Nitry. Prehrali sme 2:6, za Nitru chytal Spišák, ktorý potom prestúpil do Brna a štyri góly mi dal Šomoši, budúci strelec VSS Košice,“ rozhovoril sa Štefan Šabo, ktorý mal vtedy sedemnásť a po predzápase za dorast si zachytal aj v áčkarskom drese proti slávnym menám. Za Žitavany by dal aj posledné. Práve Šabo vymaľoval štadión do krásna. Pomaly osemdesiatku by ste mu neuhádli.

Vykrášlená pevnosť.
Vykrášlená pevnosť.

Prišiel štvrtok. Rozhlas vyhnal celú dedinu na futbal. Prví skalní boli na mieste činu už hodinu a pol pred zápasom. Začalo sa o polhodinku neskôr, výkop zbrzdilo milých chvíľok zopár. Mikrofónu sa chopil šerif Peter Chren. Napísal si príhovor, ani krátky, ani dlhý, výborný. Osobitne predstavil každého hráča, domácim bojovníkom ušil aj prezývky, diváci sa šúľali po zemi, keď Adriána Pánika vyhlásil za enfant teribble žitavianskeho futbalu… Z Nitranov sa najviac tlieskalo Hroššovi a Galádovi, veď komu inému. Úcty sa dostalo i pamätníkom. K slovu sa dostal aj predseda ObFZ Štefan Korman. „Iskre prajeme k 65. výročiu všetko najlepšie. Veľa sme rozmýšľali nad darčekom, ktorý by potešil. Takže sme doniesli najlepšie mužstvo na Slovensku,“ pred osemsto divákmi vyhlásil Korman a k servírovaniu futbalovej chuťovky už nebránilo nič.

Z hráčskeho tunela po jednom vychádzali hviezdy a hviezdičky, domácej modle Danovi Drienovskému tlieskala tribúna a on zatlieskal jej. Nitra si žitaviansku 65-ku uctila dresom s podpismi všetkých hráčov a menšími darčekmi.
Z hráčskeho tunela po jednom vychádzali hviezdy a hviezdičky, domácej modle Danovi Drienovskému tlieskala tribúna a on zatlieskal jej. Nitra si žitaviansku 65-ku uctila dresom s podpismi všetkých hráčov a menšími darčekmi, na oplátku jej Iskra odovzdala plakety.

Domáci chlapci sa stihli vrátiť z roboty, zašnúrovať kopačky a krajský sudí Šinka pískol. Žitavany, piate v šestke, Nitra, jednotka v jednotke. Prvých šesť minút nič, futbalové ticho. Potom Fábry kopol roh, Niba vyskočil až na Benát, 0:1, začalo to – Machovec, Abrahám, A. Fábry, Machovec, Valenta, M. Fábry, Abrahám. Gól dali aj Žitavany, Debnár namieril do vlastnej. Rovnica na deviatu a mohlo byť horšie, ale Juro Švec chytil štyri tutovky. Naj bol Andrej Fábry a jeho myšlienka, jeden dal a na štyri nahral. Čierne členkové kopačky, hlava hore, číslo desať, pruhovaný dres. Hlavu si lámeme – na koho sa čarovný Galádov chlapec podobá? „Čistý Dybala z Juventusu. Sto percent,“ rozhodol hostiteľ Peter Chren a tak bolo. „Chcem sa mu podobať, preto aj tie čisto čierne kopačky,“ zasmial sa Andy Fábry, tichá voda z Malých Ripnian.

Kopacia technika Andreja Fábryho, to je tak zostrihať, zavesiť na Youtube a čakať na ponuky.
Kopacia technika Andreja Fábryho, to je tak zostrihať, zavesiť na Youtube a čakať na ponuky.

Žitavany boli párkrát aj za polkou, Karol Kováč si raz z Fabiša a Steinhübela spravil kužele, Paťo Borčin vybojoval roh a tlieskalo sa mu, jeho bráchovi Lukášovi chýbalo ku čestňáku dvanásť a pol centimetra. „Keď som bol chlapec, ViOn ešte neexistoval, chodil som teda na Nitru, veď celé Zlatomoravsko fandilo Nitre. Preto pre nás veľa znamenalo, že sme si v Žitavanoch mohli teraz zahrať proti Nitre. Naši chlapci zbadali, čo je to liga, čo je to behať s takými futbalistami. Zápas bol jahôdkou na peknej spoločenskej akcii, ľudia prišli a bavili sa dobrým futbalom. O to nám išlo,“ rozkecal sa tréner žlto-modrých Juraj Pindeš, niekdajší predstopérisko Calexu, dvojmetrová hora.

Druhá najväčšia dedinská tribúna na Zlatomoravsku (po Topoľčiankach) potrebovala na štvrtok nafúknuť.
Druhá najväčšia dedinská tribúna na Zlatomoravsku (po Topoľčiankach) potrebovala na štvrtok nafúknuť.

Iskra v 28. minúte chcela penaltu, ale Šinka videl Nibovu ruku pred vápnom. Bola vnútri či nie? „Prvý dojem bol, že bola pred šestnástkou. Takže ruka bola pred šestnástkou,“ obhájil si sporný moment za stavu 0:5, keď sa Žitavany práve nadychovali k obratu.

Futbalovú fiestu odpískal na odporúčanie ObFZ Nitra Markus Šinka. Hrdý Jelenčan postúpil zo šiestej ligy do piatej, v sobotu bude rozhodovať šláger Alekšince - Horná Kráľová.
Futbalovú fiestu odpískal na odporúčanie ObFZ Nitra Markus Šinka. Hrdý Jelenčan postúpil zo šiestej ligy do piatej, v sobotu bude rozhodovať šláger Alekšince – Horná Kráľová.

Prvý polčas na ihrisku, druhý za ihriskom, tak to chodí. Šlágrik vymenila hostina, jedlo sa, pilo sa, údené kolená a čerstvé klobásky išli na dračku, bolo vína, bolo piva, bolo i konca nervov bufetárok. A Nitra sa na nič nehrala. „Nie sme žiadni majstri sveta, sme veľmi skromné mužstvo, aj týmto spôsobom sa snažíme robiť našu prácu. V Žitavanoch nás nádherne prijali, medzi veľmi príjemnými ľuďmi sme sa cítili výborne. Ak budem trénerom Nitry aj o rok, tak sa sem určite vrátime,“ prisľúbil tréner Ivan Galád. S predsedom Mariánom Valentom a všetkými hráčmi do jedného posedeli, popili, podebatovali a pofotili sa s domácimi. Radosť mal aj predseda Iskry Peter Chren. „Lekcia, ktorú nam dala Nitra na poli futbalovom je jedna vec. Úžasné bolo hlavne, aké správanie, dojem a kultúru vystupovania zanechali v Žitavanoch hráči na čele s trénerom Ivanom Galádom a predsedom Mariánom Valentom. Skromnosť a najmä ľudskosť, ktorou sa prezentovali, je obdivuhodná. Takáto kultúra chýba skoro všetkým mužstvám, ktoré sme zatiaľ v Žitavanoch privítali. Je to niečo, čo by malo byť samozrejmé, ale nie je. Tréner Ivan Galád vedie svoje mužstvo cestou cukra a biča, som presvedčený, že Nitra bude v sezóne úspešná,“ radoval sa.

V žitavianskej telocvični sa včera priberalo, ligistom sa o údených kolenách a klobásach aj snívalo.
V žitavianskej telocvični sa včera priberalo, ligistom sa o údených kolenách a klobásach aj snívalo.

A domáci sa tešili. Teda, tešili sa všetci. Futbal náš, ktorý si na nebesiach, daj nám prosím takýchto dní viac.
Amen.

FAKTY
Iskra Žitavany – FC Nitra 0:9 (0:7).
Góly: 6. Niba, 7. a 40. Machovec, 8. a 76. Abrahám, 20. A. Fábry, 27. vlastný (Debnár), 50. Valenta, 71. M. Fábry. R Markus Šinka (Jelenec), AR1 Andrej Gregora, AR2 Patrik Zaťko (obaja Velčice), bez kariet, 837 divákov. Strely na bránu: 0 – 17. Strely vedľa: 1 – 7. Fauly: 1 – 2. Rohy: 1 – 6. Ofsajdy: 0 – 3. Držanie lopty (%): 22 – 78.
ISKRA: J. Švec – M. Solčiansky, Ad. Pánik, M. Meliška, M. Jakab – P. Borčin, J. Debnár, M. Kováč, M. Žiak – K. Kováč – D. Drienovský. Striedali: P. Marťák, L. Borčin, L. Gajdoš, T. Paulovič, F. Bóna, A. Kéri, P. Čepček. Tréner: Juraj Pindeš.
FC: D. Šípoš – L. Fabiš, O. Vencl, M. Niba, S. Ďurek – M. Šimončič – Ch. Steinhübel, M. Charizopulos, A. Fábry, J. Machovec – P. Abrahám. Striedali: R. Križan, M. Macho, M. Fábry, R. Valenta, T. Galko. Tréner: Ivan Galád.

Autor: Martin Kilian ml.

Za krásne fotky ďakujeme Miroslavovi Slávikovi.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close