Novinky

Obyce sú na polceste, pribrzdí ich „béčko“ Nevidzian?

Už v sobotu svoje jarné vráta dokorán otvorí aj C-skupina siedmej ligy, líder má päťbodový náskok.

Jeseň v zlatomoravskej súťaži bola v réžii futbalistov Obýc, do jarnej časti budú vstupovať z najvyššieho tabuľkového piedestálu. Už v priebehu súťaže sa vyjadrili, že šiestu ligu v obci vedia predstaviť a pravdepodobne sa jej nebudú brániť, čo znamená, že sú prakticky jediným reálnym ašpirantom na zisk miestenky do najvyššej okresnej súťaže.
Situáciu sa im bude snažiť sťažiť B-tím piatoligových Nevidzian, hrýzť bude pravdepodobne aj Skýcov, ktorý profituje najmä z domácich zápasov, sezónu majú dobre rozohratú Čierne Kľačany i Jedľové Kostoľany (jediný jesenný premožiteľ Obyčanov) a netreba odpisovať ani obhajcu trofeje z Velčíc.
Je sa na čo tešiť, ponúkame vyjadrenia trénerov prvých troch mužstiev. 

Obyckou motiváciou prepísanie histórie
Obyce vzali siedmu ligu útokom, jesennú časť zvládli systémom štart-cieľ – nikoho pred seba nepustili, prvé miesto si zabezpečili vďaka suverénne najlepšiemu útoku a obrane. Superlatívy sú pri skóre 48:9 naozaj namieste.
Líder berie „pole position“ zodpovedne. „Počas zimy sme vystužili mužstvo Erikom Pšenákom zo Sľažian a po štyri a pol ročnej prestávke sa zas vrátil k aktívnej činnosti brankár Matej Michalík, momentálne tak máme troch vyrovnaných gólmanov. Tím nikto neopustil,“ informuje o hráčskych korektúrach v kolektíve hrajúci tréner Obýc a bez debát najväčšia osobnosť celej súťaže, 19-gólový jesenný kanonier Patrik Mikuš. Má za sebou aj štvrtoligové zápolenie v drese ViOnu B/Volkovce, pred rokom však vyslyšal volanie domova a posilnil Obyce.
Razom mu prischla rola hrajúceho kouča, je preto aktuálne najkompetentnejším činovníkom v tábore Obýc, ktorý môže zhodnotiť počínanie siedmoligistu v zimnej príprave. „S celkovou prípravou vládne spokojnosť tak na 90%. Na začiatku sme mali problém s dochádzkou, to sa však postupne zlepšilo a pokiaľ chlapci neboli v práci, tak na tréning prišli. Odohrali sme päť zápasov proti kvalitným súperom, pozitívne tiež hodnotím trojdňové sústredenie v Radave, kde sme mali slušné tréningové podmienky. Až samotná súťaž však ukáže, či sme dobre pripravení,“ hovorí 24-ročný zlatomoravecký odchovanec.
Futbalistov Obýc spája jedna méta, ktorá sa vzhľadom na ich nespornú kvalitu nezdá byť privysoká. Treba sa však mať na pozore, podcenenie situácie sa nezvykne vyplácať… „Vzhľadom na to, že sa s päťbodovým náskokom nachádzame na prvom mieste tabuľky, máme len tie najvyššie ambície. Stále však máme rešpekt ku každému súperovi, každý zápas bude náročný. Prvé miesto by bolo pre obec obrovským historickým úspechom, dúfam, že sa nám to podarí,“ konštatuje Mikuš a presvedčivo dodáva: „Máme silnú túžbu víťaziť a dosiahnuť niečo, čo sa neopakuje každý deň. Verím že sa nám budú vyhýbať zranenia, čo je tiež kľúčom k úspechu.“

Latka „béčka“ je vysoko
Na pomyselný honor skokan roka zlatomoravského regiónu za rok 2015 by pokojne mohli ašpirovať aj futbalisti B-tímu Nevidzian. V prvej sezóne svojho účinkovania rezerva piatoligistu opanovala poslednú súťaž a na čelných pozíciách sa prekvapujúco pohybuje aj o poschodie vyššie.
Ako to však pri podobných „projektoch“ chodí, „béčko“ samozrejme nemá svoj stabilný, nemenný káder.„Sme závislí od A-mužstva, tí chalani, ktorí nehrajú cez víkend za áčko, idú za nás. V tomto smere sme sa teda v zimnej prestávke ani neposilnili, ani neoslabili,“ objasňuje (občas aj hrajúci) tréner mužstva Radoslav Cigáň.
Futbal sa hrá v Nevidzanoch v doslova rodinnom prostredí, mecenáš Milan Kramár vie, že dom sa stavia od základov a rovnomerne finančne dotuje každý jeden mančaft v obci. Vidíte, spokojní sú všetci vrátane B-tímu, ŠK je vzorový regionálny „organizmus“.
Vráťme sa k téme – nevidzanské „béčko“ v príprave dosahovalo skvelé výsledky, trojbodovo zabralo v každom zo štyroch zimných testov. „Je pravda, že s výsledkami vládne spokojnosť, no s tréningovou a zápasovou účasťou už až tak nie. Od hráčov som čakal lepší prístup a väčšiu chuť po futbale,“ priznal neideálny stav bývalý brankár.
Súťaž podľa očakávaní suverénnym spôsobom vedie tím Obýc, na vyrovnanej špici sa však usadili aj nevidzanskí „béčkari“. Evidentne kladú značný dôraz na nepriepustnosť zadných radov, po lídrovi inkasovali najmenej gólov.„Latku sme si nastavili vysokom, v tabuľke pravdy máme +13, čo by sme radi udržali, aj keď vieme, že to bude náročné. Doma však hráme až deväť zápasov z trinástich, v piatom kole privítame na svojom trávniku prvé Obyce a dúfam, že ich potrápime, aby to s postupom nemali až také jednoduché. My nad vyššou súťažou neuvažujeme, nie je tu na to hráčsky materiál,“ otvorene informuje 35-ročný kouč a zároveň prezradil, ktorí hráči sú nositeľom kvality: „Určite hrajú prím skúsení hráči ako Juro Baláž, Maťo Varga či Erik Špleha, priestor dostanú aj dorastenci, ktorí onedlho aj tak prejdú do mužov, a teda Jožo Strieška a Maťo Fröhlich.“ 

Skýcov udržal opory
Skýcovčania tradične tvrdia muziku zlatomoravskej súťaže, neraz skončili prví, no aj vzhľadom na nevýhodnú polohu obce sa vždy práva na postup do šiestej ligy zriekli. V relatívne vysoko položenej dedine, ktorá bola počas druhej svetovej vojny vypálená, neberú siedmoligové zápolenia nijak dramaticky. „U nás je to vždy bieda, každoročne napadne veľmi veľa snehu, preto chodíme trénovať len na multifunkčné ihrisko. Ani s tréningovou morálkou to nie je tak, ako by malo byť, ale vždy sa to nejako zlepí. Zatiaľ sme odohrali jeden jediný prípravný zápas, na Choči sme vyhrali 5:1,“ vraví hrajúci tréner FK Ľuboš Štucika, ktorý na vrchole kariéry obliekal dresy zlatomoravského ViOnu i Calexu. Kostra tímu sa v zime nerozsypala, výrazné hráčske zmeny sa predsa ani nedali očakávať. „Najdôležitejšie bolo, že sa nám podarilo udržať Martina Magušina a Klementa Tesárskeho. Spolu s Tomášom Miškovom, Petrom Jenisom patria k našim najväčším ťahúňom,“ hovorí 39-ročný rodák z bezmála tisícovej obce a veľký tamojší futbalový patriot.
„Partizánom“ už vedúce Obyce bodovo utiekli na šesťbodový rozdiel, strata sa bude dohánať ťažko. Aký je teda cieľ Skýcova? „Čo najdlhšie sa udržať čo najvyššie. O prvé miesto už asi nezabojujeme, nemáme na to natrénované, ale do prvej trojky by sme sa mohli dostať,“ definoval jarné ambície Štucika.

 

Podobné články

Back to top button
Close