Novinky

Šaľa je ružová. Videlo to 712 ľudí!

V VII. lige Galanta – Šaľa začína presvitať majstrovská tajnička. Férový a nádherný futbal Betonáris odsunul Veču do boja o striebro, chlapi v ružovom môžu pomaly chladiť postupové šampanské. A do konca života spomínať, ako dobre im padla letná reorganizácia, lebo potlesk 712 divákov by sa bez nej v nedeľu nezrodil.

„Čo tu hrá Barcelona?“ vykríkol šofér zúfalo kľučkujúci od čerpačky Extrabenz po zaplnenej Hospodárskej ulici. S akútnou potrebou zapichnúť sa do tristometrového radu, rýchlo hodiť euro na lístok a utekať na jednu z 200 modrých sedačiek. Tie najlepšie miesta však boli už desať minút pred výkopom beznádejne zabraté. A tak bolo spásou aj zábradlie, malá tribúnka oproti, hocičo, o čo sa dalo oprieť.

Veču mrzeli straty

Koľká škoda, že v zápase jari bola Veča len ochotným sparing partnerom. Bez ťahúňov Machálika, Prílepka a Brauna sa akoby už dopredu zmierila s prehrou. V obrane mala záhradu nedôrazu a vpredu bol Vencel ako sám vojak v poli. Vystrašilo ju 24 výhier Betonáris v rade? Presne tak to vyzeralo. „Sklamanie, smútok… Mrzelo nás to. Ťažko som zaspával,“ povzdychol si Tibor Križovič. Predsedom je od zimy, utrpel prvú prehru. „Keby nám nechýbali tri opory, určite by to bol iný zápas. Ale na keby sa nehrá. My sme síce boli namotivovaní, ale Betonáris jasne lepší. Kondične i takticky. Gro ich mužstva hralo vlani za Kráľovú nad Váhom, kvalitu muselo byť vidno,“ uznal chlapsky a rovno spravil kríž nad šampiónskymi úmyslami. „Titul je pre nás stratený, Betonáris sú najlepší, prajeme im to. My teraz chceme predbehnúť druhý Žihárec a pomaly sa pripravovať na novú sezónu,“ pozerá napred Večan Križovič.

Križovič (v strede) vymenil hráčske úlohy za funkcionárske.
Križovič (v strede) vymenil hráčske úlohy za funkcionárske.

Obávaní Betonáris

Na večianskom „letisku“ Betonáris včas naštartovali a palivo by im vydržalo aj na druhých 90 minút. Kraľovali na každom centimetri, domácim dovolili len čestnú trefu Szabóa, hľadisku pustili štvorgólový film: Juríkov center trafil Hadža, mäkučkú loptu J. Chrenka si spracoval i upratal Moťovský, Hadža ponúkol gól Gubovovi, Hadža vycvičil obranu – 1:4. A to ešte v aspoň siedmich šanciach spravili hviezdu z Pospiša. „Všetci sme sa tešili, verili si a tak to aj dopadlo. Jano Chrenko je jeden výborný tréner a motivátor, skvele nás pripravil, bez neho by sme nemali takú mentálnu silu. Veču sme mali prečítanú, od začiatku sme cítili, že z nás má strach. Vzhľadom na silu súpera to bol od nás výkon sezóny,“ nazrel za oponu veľkého víťazstva Radoslav Hadža. Obojnohý čarodejník z klobúka vytiahol dva krásne góly a asistenciu. „Ale nebolo to o mne, my sme jeden tím,“ odmietol pozornosť muž kola, 30-ročný odchovanec FC Nitra.

Proti Hadžovej technike bola Veča bezradná.
Proti Hadžovej technike bola Veča bezradná.

Ružoví panteri sú o 8 bodov pred Žihárcom a 11 pred Večou. Ale nesmú usnúť na vavrínoch, lebo ešte idú do Selíc, Kráľovho Brodu a Tešedíkova. Bol by to pre nich zlý sen, keby sa o majstrovi rozhodovalo v poslednom kole v Žihárci. „Spravili sme veľký krok k titulu, no nič nepodceňujeme, lebo máme veľmi ťažký žreb. Hlavne v Žihárci to bude korenisté derby. Čaká nás ešte šesť kôl, ak všetky vyhráme, idem dohola,“ sľúbil Hadža. Aj vďaka jeho kúzlam môže kamarátsky klub vo svojej štvrtej sezóne spečatiť postup do VI. ligy. „Sme super kolektív, hráči u nás nie sú platení, radšej si po zápase spolu dáme večeru. Rozhodne sme mužstvo na šiestu ligu,“ pridal rodák z Veľkej Doliny.

Lepšie ako v lige

Na 7-tisícovom sídlisku sme prítomných rátali po jednom. Konečné číslo? 712! Miestnemu hlásateľovi takmer vypadli oči z jamiek, keď sme mu doniesli detailné zápisky. „Dámy a páni, ďakujeme vám, že ste utvorili návštevu sezóny ObFZ Nitra!“ pompézne vypustil z úst a odpovedal mu potlesk.

Betonáris hrali v derby na Veči ešte lepšie ako na jeseň doma v Kráľovej nad Váhom.
Betonáris hrali v derby na Veči ešte lepšie ako na jeseň doma v Kráľovej nad Váhom.

Diváci boli za ihriskom rozťahaní sťa Veľký čínsky múr, medzi ľudskými hradbami nám neušli Ján Čirik a Tomáš Hučko – mená, aké netreba nikomu zo Šale predstaviť. „Paráda, žije to tu, atmosféra lepšia ako niekedy v lige,“ svorne sa zalizovali odchovanci Dusla a nekecali do vetra – veď najvyššiu súťaž sami ako obrancovia hrali. Jeden za Nitru, druhý za Žilinu.

Svedectvo zo slnečnej nedele? Do špiku vykostená Veča, Betonáris ako z futbalovej učebnice. Stráže sa striedajú. Šaľa je ružová.

FAKTY
Šaľa–VečaBetonáris Šaľa 1:4 (0:2).
Góly: 83. Szabó – 10. a 85. Hadža, 45. Moťovský, 76. Gubov. R V. Novák (M. Bogár, Ľ. Bogár ml.), ŽK: Vencel, Szabó, Pospiš – Šíma, 712 divákov. Strely na bránu: 4 – 15. Strely vedľa brány: 2 – 6. Rohy: 2 – 7. Ofsajdy: 1 – 2. Fauly: 10 – 11.
VEČA: B. Pospiš – Z. Legner, M. Barus, M. Okruhlica, P. Hátas – A. Szabó, S. Ščípa (62. T. Sedlák), L. Vencel, P. Hrebík (84. P. Šandrik) – A. Očenáš, T. Lacko (70. M. Takács). Tréner: Jozef Czuczor.
BETONÁRIS: T. Csimma – J. Chrenko (57. M. Gubov), D. Magyarics, A. Homola, M. Slabecius – M. Chrenko, R. Hadža, S. Glofák, P. Šíma (81. T. Čunčík) – E. Moťovský (86. M. Srňan), M. Jurík (84. O. Vágó). Hrajúci tréner: Ján Chrenko.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Peter Prna.

Podobné články

Back to top button
Close