Aktuality Úvodná stránkaNovinky

Šampióni hrali najkrajší futbal. Halový mág Drahoš by striebro už neprežil

V „západokraji“ hrá vyše 2 600 dorastencov – a najlepší sú nitrianski.

„Oco, si šampión!“ vítal PETRA DRAHOŠA doma synček Lucas. Tatovi sa na krku hompáľala zlatá medaila. Prvenstvo kráľa Západoslovenského futbalového zväzu.

Mestskú halu na Klokočine v sobotu obsadilo dvanásť oblastných výberov U19, elita zo štrnástich štvrtých a piatych dorasteneckých líg, to najlepšie spomedzi 165 tímov a vyše 2 600 hráčov. Hrali skrátka najlepší z najlepších – a na trón zasadol výber ObFZ Nitra.

Peter Drahoš je halový špecialista. S tímom Amsterdam niekoľkokrát ovládol Vrábeľskú miniligu i novoročný a vianočný turnaj, s Nevidzanmi dvakrát vyhral PP Invest Cup, najväčší dorastenecký halový turnaj na Slovensku (neskôr aj „jeho“ odchovanci z Nevidzian triumfovali na prestížnom Vianočnom turnaji MY Nitrianskych novín).

Medaily zbieral tiež na halových turnajoch ZsFZ s výberom ObFZ Nitra U19. Po striebre (2017), zlate (2018) a striebre (január 2023) sa v novembri znovu oslavovalo. V tandeme s asistentom Matejom Blažim zložili tím šampiónov, ktorý silnú konkurenciu najmä z ObFZ Považská Bystrica a Trnava zdolal nacvičenými kombináciami i štipkou šťastia.

S Petrom Drahošom sme sa zhovárali po sobotnom zlatom turnaji, ktorým ObFZ Nitra precválala so skóre 21:6. Celé spravodajstvo z turnaja nájdete tu.

Pýchou vašich halových výberov zvykla byť precízna príprava. Tentoraz ju ale sprevádzali komplikácie…

Nebola ideálna, hráči mali klubové povinnosti, väčšina z ťahúňov ale trénovala poctivo. Ďakujem aj tým chlapcom, ktorí sa do mužstva zapojili na poslednú chvíľu a veľmi mu pomohli.

Nacvičili sme si štandardky a hru bez brankára, no tri dni pred turnajom sme zistili, že hráči s dôležitými úlohami v zohratých signáloch nesmú ísť na turnaj, lebo nemajú štarty v dorasteneckej súťaži. Oni však nemôžu za to, že ich dediny nemajú dorast… Na minulých ročníkoch turnaja títo chlapci hrať mohli, teraz nie. Rešpektovali sme to. Tomášovi Čulákovi a Martinovi Vrtákovi sme odložili dve medaily. Poctivo trénovali a teší ma, že v sobotu nám napriek sklamaniu fandili.

V jednom drese sa razom ocitli aj konkurenti z Nevidzian a Jelenca, mimo výberov súperiacich o prvé miesto v štvrtej lige. Aké vzťahy sa stihli zrodiť v šatni?

Bezproblémové! Chalani si našli k sebe cestu. Bojovali jeden za druhého. Nikto na nikoho nezazeral preto, že je z konkurenčného klubu. Tešil ma zodpovedný prístup. Som rád, že Oblastný futbalový zväz v Nitre sme reprezentovali ako jedna výborná partia. Keď sme po treťom zápase vymenili brankárov, Gabo Nádašdy to nekritizoval, Maťovi Kubičkovi držal palce a ten dôveru splatil v semifinálových jedenástkach s Trnavou.

Šampióni z výberu ObFZ Nitra U19. FOTO: Lucas Villem.

Hoci skupinou ste preleteli s piatimi výhrami v piatich zápasov a skóre 15:2, vo vyraďovačke vám bolo horúco…

V skupine sme si na seba zvykali, no zo zápasu na zápas sme boli čoraz lepší. Semifinále sme pobabrali, nepremenili viacero šancí a súper dve minúty pred koncom vyrovnal. Penalty sú lotéria, teší ma, že pánbožko sa priklonil k nám, azda videl, že predtým sme turnajom šli bez prehry, toto bola prvá a posledná remíza.

Vo finále sme inkasovali na 1:2 vo vlastnej presilovke, prišli obavy, no chalanov to nezložilo a vyhecovali sa k ešte lepšiemu výkonu. Upozorňoval som ich, aby napriek zlému stavu nepanikárili, v hale sa zápas vie zvrtnúť aj za minútu-dve. Boďo síce musel vykopávať z bránkovej čiary a Považská Bystrica trafila aj brvno, no Rumanko z priameho kopu vyrovnal na 2:2 a napokon sme pridali ďalšie dva góly.

Chalani žili turnajom od rána až do večera, víťazstvo sme spoločne oslávili. Celému tímu patrí moja vďaka. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli k zlatu. Hráčom, asistentovi Matejovi Blažimu, predsedovi zväzu Števovi Kormanovi a tiež „manažérovi“ Martinovi Kilianovi mladšiemu.

Ktorí hráči si osobitne zaslúžia vašu pochvalu?

Boris Boďo v prvom zápase nakopol tím dvoma gólmi, pridali sa k nemu aj ďalší, napríklad Kristián Brnula, strelec rozhodujúcej penalty v semifinále, a šesťgólový bombardér Tobias Javorček. Vzadu boli piliermi aj Jakub Biháry a Adam Chren, Martin Rumanko hral ako motorová myš, no k zlatu dôležitým dielom prispel každý hráč. Vyhral kolektív.

Hoci sme ešte v sobotu ráno nevedeli, ako zložíme štvorky a po treťom zápase sme ich znovu menili, chalanom vychádzali kombinačné akcie. Vážim si aj pochvalné reakcie kolegov-trénerov z iných mužstiev. Viacerí vraveli, že sme hrali najkrajší futbal na turnaji a zvíťazili zaslúžene.

Ako tréner dorasteneckého výberu ste zažili halové turnaje tohto rangu v Nových Zámkoch, Trenčíne a Púchove. Bol nitriansky čímsi výnimočný?

Výborne zvládnutou organizáciou. Mestská hala v Nitre ponúka svoj komfort a všetko bolo na jednom mieste – ihrisko, šatne, obed. Nikam sme sa nemuseli presúvať.

Výber ObFZ Nitra je favoritom na každom „západokrajskom“ halovom turnaji U19 a v sobotu na domácej pôde ním bol dupľom. Cítili ste tlak?

Vedeli sme, že turnaj oblastných dorasteneckých výberov sa v Nitre naposledy hral pred ôsmimi rokmi – a náš zväz ho vtedy aj vyhral, víťazný tím viedol Kristián Maťko. Očakávania boli veľké. Na zlate záležalo aj predsedovi Števovi Kormanovi. Od víťazstva v Trenčíne v roku 2018 sme mali viacero dobrých príležitostí, no vyšlo to až teraz. Asistentovi Matejovi Blažimu som pred finále hovoril, že ďalšie druhé miesto by som už neprežil (úsmev).

Lídri z prvej štvorky Martin Rumanko, Boris Boďo a Matúš Turček sú z generácie 2006 a na turnaji môžu hrať aj o rok, ocenený najlepší hráč Tobias Javorček (2007) dokonca aj dva. Veľký prísľub!

Presne tak!

ŠAMPIÓNI Z VÝBERU OBFZ NITRA U19
Gabriel Nádašdy, Boris Boďo, Matúš Turček, Martin Rumanko, Šimon Očadlík (Nevidzany), Jakub Biháry (Jelenec), Tobias Javorček (Jelenec/Ladice), Kristián Brnula, Marek Fischer (Vlčany), Adam Chren (Žitavany), Martin Jánošov (Sľažany/Velčice). Tréneri: Peter Drahoš a Matej Blaži.

Podobné články

Back to top button
Close