NovinkyPohár ACT

Slzy hanáckeho Paríža. Náklo si Pohár ACT zapamätá navždy

Telegraf z Poháru ACT: Čeľadice neobhájili, bez Čibíka vypadli vo štvrťfinále. „O šiestich“ šokoval Močenok, no najlepší futbal hralo české (hanácke) Náklo.

Výkladná skriňa futbalu v nitrianskej a olomouckej oblasti sa zas naplnila až ku sklu. Devätnásty ročník Pohára ACT tradične vyčerpal kapacitu, osemnásť tímov zo štvrtej ligy ObFZ Nitra a dve horúce želiezka z OFS Olomouc rozjasali mestskú halu, 231 starších žiakov dalo 192 gólov, najkrajší trafil strelec turnaja Vojtěch Mrtýnek z Nákla – po priamom kope proti Výčapom-Opatovciam mu dokonca potriasol rukou rozhodca Markus Šinka. Predsa sa našiel jeden lepší, cenu pre naj hráča si domov vzal zbežský byvol Dalibor Debnár. „Upútali ma tri dievčatá z Janíkoviec, mali futbalové ťahy, boli osvieženie turnaja.. Z chlapcov si neviem vybrať jedného, výborne vyzeral ťahúň Nákla Vojtěch Mrtýnek, páčili sa mi tiež dvaja brankári, Gregor Tóth z Močenku a Jakub Šiška z Tršíc. Sympatické boli aj celé Mojmírovce, vidno, že tréner Peťo Slíž odvádza dobrú robotu. Talentov bolo zase mnoho, zaslúžili by si, aby ich na budúci rok videlo ešte viac ľudí,“ škriabe sa po briadke Peter Bojda, hlavný garant turnaja, šéf firmy ACT Nitra.

Ceny odovzdávali predsedovia oblastí Štefan Korman a Stanislav Kaláb a šéf firmy ACT Nitra Peter Bojda.
Ceny odovzdávali predsedovia oblastí Štefan Korman a Stanislav Kaláb, šéf firmy ACT Nitra Peter Bojda a sekretár ObFZ Nitra Vladimír Lyžičiar.

Šokom bol skorý koniec Čeľadíc, obhajca stroskotal vo štvrťfinále, Zbehy ho vycvičili na penalty, zavážilo, že čaládsky strelec Dominik Čibík musel po skupine na ples.

Zbehy potiahli k bronzu aj Jozef Lazar, Samuel Barkóci a Dalibor Debnár.
Zbehy potiahli k bronzu aj Jozef Lazar, Samuel Barkóci a Dalibor Debnár.

Príjemným zjavom bol Močenok, jazda do finále sa nečakala. Modrí hrali účelový futbal bez hviezd, mali zakázané vypustiť súboj, často ich bolo šesť – pri čiare totiž išiel vybuchnúť tréner Stanislav Packa, ktorý zaskakoval za Radoslava Dicséra. „Niekto povie, že je to bláznovstvo, ale som to ja – futbal som vždy prežíval. Chlapcov chválim, robili radosť, hrali výborne, celý turnaj bol vynikajúci,“ tlieskal Packa, niekdajší výborný stopér. Trénerstvo oprášil po troch rokoch.

Močenok prekvapil. Vľavo tréner Packa, vpravo ťahúň Lukáš Pápay.
Močenok prekvapil. Vľavo tréner Packa, vpravo ťahúň Lukáš Pápay.

Zlaté medaily sa vešali chlapcom z Nákla, turnajom prešli bez prehry. Žaslo sa nad ich psychikou, bez obšuchov zlomili chleba v dvoch kľúčových dueloch, o postup zo skupiny proti Nededu (4:1) a finále s Močenkom (2:1). Vodcom bol žiakom s ksichtom dorastenca Vojtěch Mrtýnek, v bráne išlo jeho dvojičke Lukášovi, do All-stars sa vošiel aj nenápadný technik Vojtěch Zbořil a dôležité góly triafal Pavel Pěček. Opôr plné vačky, Náklo malo sedem strelcov. „Museli sme sa najskôr rozbehnúť, potom sme sa dostali do tempa, nabrali sebavedomie a hrali výborne, chlapci nás poriadne prekvapili. Turnaj bol vynikajúco zorganizovaný, keď som ja hrával za žiakov, takéto možnosti sme nemali,“ vravel tréner Zdeněk Olbert mladší.

Náklo je jedenástym víťazom Pohára ACT.
Náklo je jedenástym víťazom Pohára ACT, odfotila sa s ním aj bohatá výprava OFS Olomouc.

Čo je Náklo zač? Telovýchovná jednota Sokol združuje dve dedinky, decká sú aj zo susednej obce Příkazy, dokopy ich je cez šesťdesiat, všetkých päť mládežníckych družstiev je po jeseni v top trojke! „Výbornú spoluprácu máme s obcou, máme aj sponzorov, hlavne jednu firmu z Olomouca. Na chod klubu bojujeme aj o dotácie. Fandíme PSG, hlavne môj syn, preto máme mikiny a mužské dresy na ich spôsob,“ prezradil Zdeněk Olbert starší, šéf športu v Nákle.

Mestskú halu zaplavili červené úsmevy.
Mestskú halu zaplavili červené úsmevy.

Po finále vyrašila eufória, sokoly na seba poskákali, z radosti by ste nové dresy ušili. „Som veľmi vďačný, že sme sa mohli zúčastniť tohto medzinárodného turnaja. Vedel som, že poslední nebudeme, ale vôbec som neočakával, že môžeme vyhrať. Je to skvelé, skvelé, skvelé!“ spustil predseda. Hlas sa mu na sekundu zasekol. „Prepáčte, ale som strašne dojatý,“ utrel si slzy a pokračoval: „Je to najväčší úspech našej mládeže! Bude to v miestnom spravodaji, okresných novinách, na úradnej tabuli, na Facebooku. Celá dedina bude mať radosť,“ pridal Zdeněk Olbert. „Pohár ACT nás baví, pre všetky tieto momenty s ním ideme do dvadsiateho ročníka,“ zakončil Peter Bojda a vy viete, že viac dodať netreba.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Miroslav Slávik.

Podobné články

Back to top button
Close