Kaposvár TournamentNovinkyVýbery

Stand up for the champions

Góly: 28. Inkasované: 1. Tituly: 1. Súperi: 0.

Hej, hej, hej, hej, sokoly, z výšky hľadia na to všetko, čo nás bolí. Na Andreja sa v sobotu na 7-tisícovom 92-ročnom štadióne 3-ligového Kaposváru pozeralo 991 sokolov. Veď on si to rozmyslí. Veď jeho to prejde.

Neprejde. Ak povie, že ho to nebolí, klame. Bolí ho to, no robí správne, pretože vie, čo chce. „Končím s futbalom. Idem do maturitného ročníka a budúcnosť vidím len v pískaní. Dlho som nad tým rozmýšľal a takto je to správne,“ rozhodol sa Andrej Gregora.

Andrej Gregora
Takto Andrej pózoval so svojou nadlho poslednou futbalovou trofejou.

Vo finále najväčšieho turnaja v strednej Európe hral Výber ObFZ Nitra HUSÁRIK U19 proti Toponáru a nezačal dobre. Prvých pätnásť minút bolo strašných. Veľkosť hráča sa ukáže vo veľkých zápasoch a Andrejova veľkosť sa ukázala v sobotu. Najskôr predĺžil na Blaškoviča, potom fakt netušíme, ako mohol priamy kop z 27 metrov kopnúť presne k tyčke, prejsť cez troch a zavesiť, klincom bol gólový pas Pilkovi. Fajront 6:1, Andrej 2+2, na tribúne Jozef a Anna Gregorovci a Andyho priateľka Sofia hrdosť level 100. „Ja som po prvom góle naozaj nevedel, čo mám od šťastia robiť, či plakať, či sa tešiť. Pozrel som sa na mojich rodičov a priateľku, tlieskali a ja som bol najšťastnejší na svete. Bolo to krásne,“ vážil slová Velčičan, ktorého IQ testy by nešli pod stodvadsať. Nás dojal. Vás?

IMG_2170
Andrej vo finále lietal po ihrisku, dával góly a vytváral šance.

Predjedlo bolo, teraz hlavný chod. Hlavný tréner Jozef Brath s asistentom Petrom Zabákom mesiac a pol varili, aby týždeň jedli. Výber starších dorastencov ObFZ Nitra zo štvrtej, piatej a šiestej ligy mal najskôr 32 prísad, no miešaním sa utriaslo len 18. Nebolo to len tak, aj ten mixér sa pokazil, v prípraváku na ViOne vyzerali chlapci ako nedovarenci, ale zas je tu tá veľkosť, Brath plus Zabák sa zlatu rovnalo aj pred rokom vo Vroclave, vedeli, čo treba spraviť, aby to išlo. „Najskôr to bolo všetko také kostrbaté, až po pár týždňoch sme začali chápať, čo od nás tréneri chcú. K príprave sme sa všetci postavili vážne a poriadne sme zamakali,“ vracia sa k júnovému drilu brankár Lukáš Vlček. Chlapec spod veľkozálužianskych vinohradov odchytal jar za Lehotu. Kde bude od leta, ešte nevie. Rozhoduje sa medzi Lehotou a Veľkým Zálužím, plus sa pritrafila jedna zaujímavá ponuka. „Z piatej ligy,“ prezradil „Džeko“.

IMG_9277
Zlepšený herný prejav najstarších výberovcov začal gradovať v Alekšinciach.

Už štyri dni pred odchodom do Kaposváru to konečne vyzeralo ako víťazný puding. Nové  Sady vyhrali ligu, ale devätnástkari im dali deväť a nie preto, že súper bol slabý. Chalani začali žiť futbalom a chcieť. „Spočiatku nás málo chodilo na tréningy, ale postupne sme začali viac a viac chcieť, náš zlepšený prístup vyvrcholil remízou 1:1 s mužmi Alekšiniec a jasným víťazstvom 9:0 v generálke v Nových Sadoch. Začali sme do toho dávať všetko a na turnaji sa to odzrkadlilo,“ tvrdí stopér Riško Koprda. Je zo Slepčian, ale za dorast hrá v Nevidzanoch. Volajú ho Morgan, tí, čo vedia prečo, nech radšej nepovedia, my to vysvetľovať nebudeme…

IMG_1886
Richard Koprda bol obrovským pilierom husárikovcov.

V Kaposvári najskôr Seba Pilku bodla maďarská osa, potom „husárikovci“ trikrát bodli Maďarov a štvrtoligový výber od Moháča išiel na ubytko s trojkou v taškách. Toponár hrá v najvyššej krajskej súťaži a proti našim postavil aj posily od leta, no dopadlo to tak, že Nitre mohol za tých 5:0 ešte aj kopačky bozkávať. Potom hrali výberovci so štvorpísmenkovou skratkou MBLA, boli to nejakí Maďari, ktorých ani Google nenašiel, no nenašli sa ani oni na ihrisku, možno preto, že modro-bieli našli recept na totálnu dominanciu, skončilo to 9:0 a ďalej šla banda malých Bohov so skóre 17:0 a zasmradenými dresmi.

svarba
Veľa ľudí sa čudovalo, keď tréneri Brath a Zabák spravili z Maroša Švarbu krídelníka, ale statný Sľažančan hral na pravom kraji výborne.

Zväzové dresy sa už fakt čuchať nedali, preto v semifinále výberovci obliekli tie z Lehoty so Zdravým nákupom na hrudi a Moháč od nich v búrke z tepla zdravo nakúpil aj druhýkrát. Rešpekt bol namieste, Moháčania hrýzli v skupine najviac zo všetkých, ale jedenásť lídrov bolo v takej forme, že by porazilo aj Bayern. Básnicky: Nad Kaposvárom sa blýskalo, hromy divo bili, ObFZ super futbal hralo, Maďari nestačili. Štatisticky: Gregora 1:0, Kováč 2:0, Blaškovič 3:0, Behúl 4:0, Hlavatovič 5:0. Bojovo: koňar pre Garaja, lakeť pre Kuklu, pasťák pre Blaškoviča. „Pred Moháčom sme mali rešpekt, vedeli sme, že vo štvrťfinále vyhral 7:0. Rozdiel medzi nami a súperom bol v tom, že my sme viac chceli, kombinačne sme protivníka totálne zničili. Maďari nás chceli zraniť, bolo im jedno, či dostanú červenú kartu, nemali to v hlavách v poriadku, ja som síce na okopávanie zvyknutý zo štvrtej dorasteneckej ligy, ale naozaj ma mrzelo, že som po koňarovi nemohol dohrať finále,“ posťažoval sa Martin Garaj. V doraste skončil a v Lehote tiež. Kam ide hrať sa dozviete už čoskoro v MY Nitrianskych novinách.

IMG_1897
Radostné klbko výberovcov po prvom semifinálovom góle.

Prišlo finále proti Toponáru. No nebol to ten Toponár, ktorý devätnástkari v skupine rozmetali 5:0, mal s ním spoločné asi len názov. Chlapci si zavolali kamarátov, počuj, hráme finále a nechceme dostať osem, poď si zahrať. Zápis sme nevideli, ale skromný odhad je, že minimálne päť futbalistov vrátane nebezpečnej útočnej trojice je „na čierno“.

V bitke o zlato sa husárikovci najskôr len schovávali v zákopoch, viazla im kombinácia a Toponár bol lepší, ale pomohla nečakaná rana Blaškoviča zo zákrytu, Gregora mal tým pádom čas dostať sa ku guľometu, vypálilo sa šesť guliek a odrazila sa len jedna, ak vás to už v tajničkách nebaví, tak začali sme zle, no plusom bol prvý gól a potom to už išlo, Behúlovi priamy kop nevyšiel, doraziť ho musel Kukla, ako sa to robí, mu placírkou predviedol Gregora, Pilka prešiel stredom  a zavesil a potom Gregora prešiel napravo a zavesil, klincoval Müller, ktorý dal na turnaji ako striedajúci hráč päť gólov! „Na tribúnach bolo veľa ľudí, aj preto sme boli zo začiatku dosť nervózni, no po chvíľke sme sa upokojili a súpera rozmontovali šiestimi gólmi,“ hodnotí Andrej Kováč. Sezónu strávil na ViOne, no na Výber išiel ako kmeňový hráč Žitavian. „Kabelu“ sme mobilom zastihli na brigáde v Bratislave, k žitavianskemu áčku sa pripojí až koncom prázdnin.

IMG_2174
Ťarbavý krok, ale rozum za troch – to je Andrej Kováč.

Vo vytržení ľudia, povedal by Duško Goga. Starším dorastencom celý zápas neúnavne fandili mladší dorastenci, starší žiaci, benjamínci a prípravkári, do rytmu bubnoval Roman Hromádka, po konečnom hvizde českého sudího nabehli na trávnik a tešili sa spolu s hrdinami, fotiť sa však spolu s nimi nemohli, pretože arogantný šéf turnaja si postavil hlavu, že nie. Zážitok im to nevzalo, tešili sa, vrieskali, skákali, obrovská ďakovačka nikoho nenechala chladným, punc dodalo „stand up for the champions“ a „we are the champions“. „Od našich chalanov to bolo skvelé, povzbudzovať celý zápas a ešte aj po ňom, navodili krásnu atmosféru. Bol to pre mňa super zážitok, nikdy som nič takéto nezažil!“ tešil sa Aďo Kukučka, skromný chlapec z Jelenca s patentom na priame kopy.

IMG_2236
Mohutná ďakovačka.

Kategórie U17, U15, U13, U11 boli ozaj že vyrovnané, tŕplo sa do posledných sekúnd, len v devätnástke od začiatku nebolo o čom. HUSÁRIK U19 dal za 5 zápasov 28 gólov a jeden sprostý dostal. „Hoci sme v každom zápase dominovali, slabých súperov sme nemali, všetko to boli regionálne alebo oblastné výbery. Rozdiel bol však v pripravenosti, my sme hrali zodpovedne, na ihrisku sme sa poznali a vedeli sme prepojiť naše individuality do fantastického kolektívu,“ podotkol hlavný tréner Jozef Brath, ktorý na turnaji oslávil 62. narodeniny.

IMG_2292
Mokrý od šampanského, ale na srdci bez kameňa. Aj Jozefovi Brathovi po finále odľahlo.

V Kaposvári sa furt oslavovalo, narodeniny mali aj tréneri Jožko Oroszi a Peťo Drahoš, deň po návrate sa dvíhali čaše na Janka Núdzneho. Sobotné finále malo sladkú príchuť pre ľavého obrancu Mareka Hlavatoviča a nielen preto, že sa vyhralo. Penovú tortu mal aj za ušami. „Vôbec som to nečakal. Bolo to v kabíne hneď po finále, najskôr mi zablahoželal tréner Brath, potom za mužstvo kapitán Maťo Garaj a následne sa na mňa vyrútil Adam Behúl s tortou a pred očami som mal bielo…“ smeje Lehoťan Hlavatovič.

marektorta.png
Dobrééé…

Krásne sa to píše. Výber ObFZ Nitra HUSÁRIK U19 dobýja strednú Európu. Vlani vyhral medzinárodný turnaj vo Vroclave, teraz medzinárodný turnaj v Kaposvári. Kam si to namierime o rok?

Snahu o dojemný záver „kazí“ Lukáš Vlček. „Ešte mi niečo napadlo, môžeš to tam dať, prosím?“ napísal na messengeri. Reku, jasné. „Pred turnajom nám nik neveril, že obhájime titul z Vroclavu, ale po prvých dotykoch s loptou sme si začali trúfať stále viac, ťahali sme za jeden povraz, rozumeli sme si po futbalovej aj ľudskej stránke a žili sme ako jedna veľká rodina. Za tím musím povedať, že sme strašne vďační za všetko, za to, že sme vlani aj teraz vôbec mohli ísť na takýto parádny výber. Špeciálne ďakujeme pánovi predsedovi Štefanovi Kormanovu za to, koľko veľa robí pre ObFZ Nitra, ďalším jeho funkcionárom, partnerom a samozrejme našim trénerom, ktorí nás každým zrazom posúvali vpred. Ešte raz – ďakujeme všetkým, že sme mohli zažiť vo farbách ObFZ Nitra tieto neskutočné pocity!“ vyhŕkol zo seba.

TITULKA
Päť výberov ObFZ Nitra vytvorilo perfektnú partiu, triumf HUSÁRIK U19 bol čerešničkou.

Tak ten záver až teraz.

Zdravíme alibistov. Robiť s mládežou stojí za to.

Autor: Martin Kilian ml.

1Výprava ObFZ Nitra mala sto členov

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close