Novinky

Vyššia moc v Topoľčiankach, dohrá sa len zvyšok zápasu

Prebiehala 62. minúta zápasu 7. ligy skupiny C medzi Topoľčiankami a Machulincami, keď sa za stavu 2:1 spustil hustý lejak a oblohou sa prehnal nejeden blesk.

Hlavný arbiter zareagoval racionálne a mužstvá poslal do šatní. V stretnutí sa bude pokračovať v náhradnom termíne od tej minúty, v ktorej bol duel prerušený, čo je na našich trávnikoch novinkou. Radoslav Mikle-Barát postupoval v súlade s novozavedeným Súťažným poriadkom slovenského futbalu,  v ktorom prišlo k zmene pri prerušení duelu. Po novom sa už bude zápas dohrávať v náhradnom termíne od minúty, v ktorej rozhodca poslal mužstvá do kabín. K celej situácii sa vyjadrili predseda Športovo-technickej komisie (ŠTK) Oblastného futbalového zväzu v Nitre (ObFZ) Tibor Révay a tréneri oboch tímov zo zlatomoravskej oblasti Mário Drienovský a Miloš Lukáč.

Bude sa vôbec dohrávať?
Debaty, samozrejme, vzbudzuje problematika náhradného termínu. „Obe mužstvá musia nastúpiť v tej istej zostave, v akej boli na trávniku pri prerušení stretnutia. V prípade, že niekto z aktérov stretnutia nebude v náhradnom termíne k dispozícii nastúpiť, môže ho formou striedania nahradiť hráč, ktorý bol v zápise o stretnutí uvedený ako náhradník. Ďalší náhradník by do zápisu nemal byť doplnený. Je to vnímané tak, ako keby je zápas je len prerušený a čaká sa na jeho pokračovanie,“ vysvetľuje Tibor Révay.
Kľúčovým aspektom bude teda skutočnosť, či sa mužstvá dokážu zísť v tom istom zložení. Koučovia oboch celkov s tým majú úplne iné starosti. „Myslím si, že my s tým nebudeme mať problémy. Na lavičke sme ešte mali troch náhradníkov, takže ak by sa náhodou aj niekto zranil, tak by sme to dokázali vyriešiť,“ vraví Lukáč, ktorý s Machulincami vypadol z prvej triedy do už siedmej ligy. Jeho náprotivok na lavičke Tatrana o skladbe identickej jedenástky pochybuje.  „Určite nebudeme môcť nastúpiť tak ako pri prerušení zápasu. Jeden chlapec odchádza na brigádu do Španielsku, ďalší je študent medicíny, ten mi príde na zápas tak raz za mesiac a už v septembri nastupuje na školu. Štefan Nyulassy pravdepodobne prestupuje do Žitavian. Plus, v zápase bol vylúčený aj mladý Jaro Antal. Samozrejme, spravíme všetko pre to, aby sme sa opäť dali dokopy, ale podľa všetkého bude nasledovať kontumácia v prospech súpera. So šiestimi to asi neodohráme…“ vraví s viditeľným smútkom v hlase Drienovský.
Stretnutie sa začalo v sobotu 15. 8., dohrá sa však až 1. septembra, kedy je na Slovensku štátny sviatok (Deň ústavy). Medzitým sú na pláne dve kolá. Osobné tresty „dosiahnuté“ v tomto období však na náhradný termín nebudú mať žiaden vplyv.

Historická novinka sa ešte dolaďuje
Takáto situácia pod Tatrami nemá obdobu. Na slovenských trávnikoch sa zápas od doby, v ktorej bol prerušený, bude dohrávať vôbec premiérovo. „Nikto to nemá odskúšané. Je to novinka, ale v takom Španielsku je to už bežnou záležitosťou,“ vraví predseda ŠTK. Ide o historické nóvum, ktoré sa však pravdepodobne stretne s negatívnymi ohlasmi. „Ja nie som ten, kto to vymyslel, autorom toho sú ľudia na SFZ. Kontaktoval som kvôli tomu aj ich, momentálne čakám odpoveď. Budem o tom ešte zbierať informácie, technické detaily sú stále v štádiu riešenia,“ uzavrel debatu Tibor Révay.
Paradoxom je, že na stránke futbalnet.sk je pritom zápas uvedený ako „hotový“. Topoľčiankam sa prirátali body a na konte majú rovnako ako Machulinčania dva zápasy. Tabuľkou na futbalnete sa teda nedajte pomýliť, jej správne vydanie  nájdete v najnovšom vydaní Nitrianskych novín.
Futbalová verejnosť tak po kúskoch spoznáva úskalia nového Súťažného poriadku. Napríklad také kontumácie za (ne)ostaršenie razom vyrástli ako huby po daždi. Len v našom okrese ich bolo viacero. A práve dažďu sa dostalo povýšenia. Vyššia moc si žiada náhradné termíny.

Na titulnej fotografii (na sociálnej sieti ju uverejnil hráč domácich Jakub Fruni) moment z piatoligového stretnutia Nevidzany – Močenok, ktorý sa takisto kvôli dažďu nedohral

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close