Campri CupNovinky

Vrcholný diel „kolonizácie“ chce byť lepší než finále Ligy majstrov

Kým tréner Alfonz Višňovský bude v Cabaji-Čápori hútať, ako zdolať Volkovce a zavŕšiť najlepšiu sezónu v histórii Slovana Kolíňany, starosta Róbert Balkó sa za zlato v Campri Cupe pomodlí na púti v Rumunsku.

Fandiť Kolíňanom je ako vyhrávať v športke, veď tisíc a pol malá-veľká dedinka nikdy nehrala tak dobrý futbal ako v dneškoch! Tvrdia to čísla – 2. miesto v 6. lige dve kolá pred finišom plus vstupenka do piatkového finále Pohára ObFZ Nitra.

Nestačí? Spomedzi 70 mládežníkoch sa najviac darí dorastencom, vyhrali všetky zápasy, nečudo, že sú šampióni už v mesačnom predstihu. Keď šéf klubu Norbert Varga pred mesiacom prizval do obce pánov zo SFZ, mali čo obdivovať.

„Tešíme sa z pomerne úspešnej sezóny. Schyľuje sa k vlastne asi najlepšej vôbec, keďže piata liga sa podľa mňa u nás nikdy nehrala a dnes sme v šiestej v popredí. Navyše máme šancu vyhrať Campri Cup, o čom rozhodne lepšia forma, lebo my a Volkovce sme naozaj vyrovnané celky,“ rozpráva Róbert Balkó o vrchole sezóny, na aký „Kolon“ vypraví 35-miestny fanúšikovský autobus. „Odchádzať bude v piatok o 17.00 h, posledné sedačky sú ešte voľné,“ informuje sa starosta, ktorý však v Cabaji-Čápore nebude – tradične sa chystá na púť do rumunskej Csíkszeredy. „Pomodlím sa, nech chlapci donesú domov zlato,“ želá si Balkó.

Aj tréner Alfonz Višňovský pred vrcholom sezóny volil rozumné slová.

V nedeľu ste remizovali v Klasove (2:2), kde Volkovce pred 2 týždňami prehrali 5:6, ale titul v 6. lige vám už zrejme vyfúkli, lebo dve kolá pred koncom majú o štyri body viac… Zgustnete si na nich aspoň vo finále Campri Cupu? – spýtali sme sa Alfonza Višňovského, trénera TJ Slovan Kolíňany

– Bolo by krásne vyhrať „double“, veď pred sezónou sme o tom ani nesnívali. Vieme, že Volkovce musia s Dolnými Obdokovcami a Horným Ohajom získať maximálne bod a my poraziť Žitavany aj Čechynce, aby sme boli majstri, nie je to jednoduché… Ale nevzdávame sa! Vonkoncom ešte nie sme s druhým miestom spokojní, hoci oproti minulej sezóne je to posun o sedem priečok nahor.

Dokonca som si prezeral históriu kolíňanského futbalu a zistil som, že v šiestej lige ešte nikdy neboli takto vysoko. Celá dedina na čele s ľuďmi, ktorí riadia futbal, majú byť na čo pyšní.

Kolíňany sa stroja na záver sezóny, už teraz nadplánovo úspešnej.
Kolíňany sa stroja na záver sezóny, už teraz nadplánovo úspešnej.

Volkovce budú v piatok zrejme iná váhová kategória než Diakovce, Jelenec, Veča (kontumačne), Výčapy-Opatovce a Horný Ohaj (oboch na penalty), ktorých ste už stihli vyradiť z Pohára ObFZ Nitra.

– Nemyslím si, že Výčapy-Opatovce a Horný Ohaj sú od Volkoviec až tak vzdialené, všetky tieto tímy patria k špičke šiestej ligy, kde nie sú až také veľké rozdiely.

Volkovce sú však prvé, uznávam ich kvalitu. Gábriša, Školníka, Baumeistera a Visnyea som dokonca trénoval v doraste ViOnu, vždy mali veľký talent a ani dnes by sa nestratili v trebárs štvrtej lige. Najnebezpečnejší sú určite útočník Kováč a rýchli krídelníci Chovancovci.

Mimochodom, Volkovce zrejme mali na našom zápase v Klasove (2:2) akéhosi zveda. Stretol som pána, ktorý si na papierik zapisoval naše rozostavenie a aj niečo iné. A či sme my mali niekoho v Čechynciach? Nie.

Volkovce sú céčkom FC ViOn, vo finále „dedinského pohára“ im pravidlá nebránia postaviť hráčov z treťoligových Vrábeľ alebo druholigového dorastu, odkiaľ v nedeľu v Čechynciach (2:1) na 21 minút vytiahli talentovaného obrancu Samuela Töröka, ktorý v zime dokonca trénoval s prvoligovým áčkom… Čo vy na to?

– Pravdupovediac, sústredíme sa hlavne na seba, na naše mužstvo, aby sme sa čo najlepšie pripravili. Čo spraví Ondro Kozolka, je jeho vec, má právo si povolať hráčov z druhej dorasteneckej aj tretej mužskej ligy, ja by som to na jeho mieste možno tiež zvažoval, ale nemyslím si, že to spraví. A ak áno, nebudeme nadávať, že je to neférové. Určite si váži hráčov, ktorí za Volkovce bojujú celý rok a vo finále Campri Cupu dá príležitosť im.

Budú práve brankár Jozef Novota, stopéri Richard Ballabáš a Peter Dobiaš, špílmacher Matúš Turan a útočník Michal Bisák vaše nosné piliere piatkovej slávnosti?

– Určite. Mohol by som spomenúť aj Peťa Maka, nenápadného chlapca, ktorý má kvalitu aj na vyššiu súťaž. Spomedzi úspešných dorastencov si zavoláme Miloša Laciku a Kristiána Poliaka, sme radi, ako sa adaptujú na mužský futbal.

Výborný výkon zopár jednotlivcov však ešte nič nemusí vyhrať, ak nešliape celé mužstvo. Preto stále opakujem, že očakávam sto percent od celej našej mozaiky, teda od brankára po posledného náhradníka, lebo aj ten môže rozhodnúť zápas.

Inak, „Kolon“ vskutku príznačne „kolonizuje“ protivníkov… Otáčanie zápasov máte proste v krvi. Až na jediné prehry v Močenku (0:1) a Lehote (2:3) na jar platí, že vždy, keď ste dostali gól, ste aspoň vyrovnali. Dobyjete takto aj Volkovce?

– Či si necháme streliť gól, aby sme otočili a vyhrali? Cha-cha…

Je to o športovom šťastí aj o tom, že ak tréner nie je aj kouč, je to veľký rozdiel. Lebo tréner môže trénovať, ale kouč musí v zápasoch správne reagovať na priebeh a cítiť, kedy jeho tím čo potrebuje. Či udržať výsledok, oživiť mužstvo… Aj ja cez duely veľa premýšľam o tom, čo mančaftu pomôže.

Chlapcov som to „naučil“ už v minulej sezóne. Keď sme v Lužiankach prehrali prvý polčas 0:3 a boli sme po kolená v bahne, v kabíne som na nich nekričal, ale zdôraznil, nech dajú čo najskôr gól, lebo potom im narastú krídla, budú lietať a dajú ďalšie tri. Vyhrali sme 4:3.

Rovnako tak cez pauzu štvrťfinále Campri Cupu s Výčapmi-Opatovcami. Z 0:3 sme vyrovnali na 3:3 a v penaltách slávili postup.

Bohvie, ako pred zápasom roka spávajú tréner Alfonz Višňovský (vpredu) a predseda Norbert Varga...
Bohvie, ako pred zápasom roka spávajú tréner Alfonz Višňovský (vpredu) a predseda Norbert Varga…

Vlani všetci ticho závideli Cabaju-Čáporu, že za zlato v Campri Cupe dostal sadu dresov, tisíc eur na účet, postup do Slovnaft Cupu a zájazd na futbal do Prahy. Cíti celá kabína, aké odmeny sú vo vzduchu?

– Áno, všetci chalani sa tešia a sú nažhavení. V stredu máme tréning, určite budeme kopať aj penalty, pred štvrťfinále a semifinále sa nám to vyplatilo. V šatni cítim víťaznú náladu.

Celá oblasť sa pýta, ako skončí finále Campri Cupu a či naň príde viac divákov než pred rokom do Dolných Obdokoviec (946). Výkop je v piatok o 18.00 h. Čo si myslíte vy?

– Bol by som rád, keby sa návštevnosť priblížila tej lanskej. Bolo by super, ak by prišlo viac než 500 divákov, hoci istotne každý z nás dúfa v rekord.

A výsledok? Ja netipujem… Ale želám si, nech sa hrá taký futbal, ktorý poteší divákov. Teda viacgólový. Ak remíza, tak 2:2 alebo 3:3. Samozrejme, najideálnejšie by bolo 4:0 pre nás (smiech). Budeme hrať atraktívne, nepreženieme to s obrannou taktikou, ukážeme náš kombinačný futbal, určite nie žiadneho „zanďoura“. Chceme ľuďom ponúknuť lepší futbal než finále Ligy majstrov, z ktorého som bol sklamaný – aby sa diváci zabávali a potom pri pive hovorili, ako jeden hráč obišiel druhého.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Facebook – Jozef Fehér.

Podobné články

Back to top button
Close