Novinky

Žitavany sú prvé. Po 16 rokoch!

Iskra rámuje MY Nitrianske noviny! Nečakane ľahká výhra 3:0 v Rišňovciach (pardon, v Kľačanoch) katapultovala chlapcov spod Benátu na prvé miesto.

Písala sa sezóna 1970/71, I. B triedu (dnes by sa to volalo piata liga) hrali Želiezovce, Kynek, Mužla, Svodín, Choča, Kozárovce, Gbelce, Nové Zámky, Starý Tekov, Chrenová, Topoľčianky, Dubník a Dvory nad Žitavou, ale postup si 62 gólmi vystrieľali Žitavany. Hrajúci tréner Ladislav Vajda vtedy vsádzal aj na nebohého Michala „Hiďu“ Chrena, otca dnešného kapitána FC ViOn Martina „Štokyho“ Chrena. Svoje miesto mal na hrote vyorané Michal Bedeč, posila z Tesár nad Žitavou. „Keď som prišiel, boli sme poslední. Začali sme vyhrávať, dobre chytal Ján Beliansky, výborný futbalista bol aj Paľo Janák. Zlato sme potvrdili v poslednom zápase na Choči, Dvory nad Žitavou dúfali v našu prehru, tak priniesli domácim sud vína… Ale my sme vyhrali a oslavovali, na tom zápase boli celé Žitavany,“ privoláva Bedeč tie časy, kedy ešte nikto z dnešného kádra nebol ani na pláne.

Jedenástka Iskry Žitavany pred 48 rokmi.
Jedenástka Iskry Žitavany pred 48 rokmi.

Verte-neverte, Iskra odvtedy nikdy nepostúpila! Ručí za to žitaviansky futbalový historik Jozef Fajták. Na prvom mieste sa ešte mihla v roku 2002, to sme načerpali z bohatej kroniky Miroslava Kováča.

Vzorka verných Iskráčov - Michal Bedeč a Milan Kukučka.
Vzorka oddaných Iskráčov – Michal Bedeč a Milan Kukučka.

Dnes nám beží šiestoligový ročník 2017/18, tréner Juraj Pindeš a predseda Peter Chren v Žitavanoch vyskladali vyvážené mužstvo, už to nie je len o nekonečnogólovom strelcovi Danielovi Drienovskom, káru ťahajú aj ďalší. „Samozrejme, Danko je super, ale páčia sa mi tiež bratia Lukáš a Paťo Borčinovci, vzadu je výborný stopér Jožko Debnár. Chlapcom sa darí, tento káder má na veľa,“ zalizuje sa verný fanúšik Michal Bedeč.

juraj svec
Juraj Švec (20) vychytal už päť núl, na jar je nepriestreľný.

Iskra dlho číhala pod špicou a prizerala sa na tróniace Janíkovce, Dolné Obdokovce či Vlčany, no so štartom jari brilantne načasovala formu, vyhrala ťažké zápasy v Močenku (1:0) a v nedeľu v Kľačanoch (3:0), kde pre prerábku štadióna nastupujú Rišňovce. „Nechceli sme sa zobudiť v deviatom kole, hoci sme so šiestimi bodmi zvonku nerátali. Snáď nebude platiť, že dobrý začiatok, zlý koniec… Zápas v Močenku bol ťažký tým, že bol prvý. Pekný futbal sme predviedli aj s Rišňovcami, hoci sme zvyknutí hrať na výsledok, nebolo to o žiadnom odkopávaní do zeliny,“ vraví predseda Peter Chren.

Žitavany doma už rok neprehrali!
Žitavany doma už rok neprehrali!

A tak sú Žitavany po 16 rokoch prvé. Čert to ber, že vo štvrtkovej dohrávke na Chrenovej ich možno preskočia Volkovce, pondelkovými MY Nitrianskymi novinami si môžu v Žitavanoch vytapetovať šatne. Svoju ligu navyše už dlhšie vedú dorastenci. „Dlho to tu nebolo, ľudia to vnímajú po svojom, tí, ktorí nám fandia, v dobrom. Je to pekná pozvánka na nedeľu,“ prešnúroval na šláger kola. Prídu druhé Dolné Obdokovce, jesenný majster, ktorý ich v septembri vycápal doma sedmičkou, najväčšia kefa za štyri roky špatí Iskre skóre dodnes. „Chceme dokázať, že prehra 2:7 bol omyl, hrali sme na krásu a oni na góly, ale je to ospravedlniteľné, lebo sme vtedy mali anglický týždeň. No v nedeľu to nebude o žiadnej pomste, budeme vďační aj za 1:0, hoci absolútne ideálne by bolo 5:0,“ usmieva sa Peter Chren.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Miroslav Slávik; Miroslav Kováč; Eva Gajdošová Homolová; Martin Kilian ml.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close