Novinky

Bodok dobýja šiestu ligu i Mészárosove notesy

Dolné Obdokovce na streche oblasti. Vystúpili z kúta, ochutnali osem výhier v rade i minikrízu, v kľúčovom zabrali a olízali jesenné zlato. Kto by to bol v lete povedal?

Do šiestej ligy sa prešmykli. Doslova. Jelenec triezvo zvolil krok do sedmičky, tak Dolné Obdokovce splašili štyri posily, podpísali nového trénera. A dali sa na to.

S pravdou von. Verili ste takej rýchlokvaške?

Bodok vyhral jeseň!

Predsudky palivom

„Ja mám z Bodoku manželku, už tu dokonca bývam. Keď ma Peťo Gálik s Lajom Lidikom zavolali, že Attila Oravec sa rozhodol skončiť a hľadajú trénera, nerozmýšľal som dlho,“ vracia sa do leta Ján Mészáros. Tréner z pozlátenej škatuľky. Dočítate sa.

V Bodoku zasadol parlament. Peter Gálik, Ľudovít Lidik, Tibor Tóth a sponzor Tomáš Dodoš (VD reality) rokovali a Jánovi Mészárosovi schválili štyri posily. „Priniesol som Paľa Búša, Miša Štefeka, Jura Habdáka a Peťa Pintéra, všetkých som charakterne aj futbalovo dobre poznal. Mali sme málo času nájsť mužstvu tvár, veľa ľudí nám neverilo,“ rozoberá.

Podpis Michala Štefeka bola trefa do čierneho - odvďačil sa trinástimi gólmi.
Podpis Michala Štefeka bola trefa do čierneho – odvďačil sa trinástimi gólmi.

Verejnosť sa na Dolné Obdokovce pozerala cez prsty. Nedôvere prihrala aj facka v Tešedíkove. „Pohárový duel sme gólovo nezvládli, Tešedíkovo nás vyškolilo z efektivity. Ale presne toto sme na úvod potrebovali,“ usmial sa stratég.

Šnúra!

Prišla liga. V dedine slávnosti, na ihrisku tlačenka. Tristo ľudí. Proti nim Vlčany. Bodok vyhral! „Náš najdôležitejší, najťažší a najlepší zápas. Hostia hrali tiež dobre, ale Pišta Lauro trafil dva góly a bolo. Výborne sme sa odpichli,“ nadchýna sa Mészáros.

Snáď ani bodocké jadro nečakalo, že v prvom kole zmlsnú Vlčany.
Snáď ani bodocké jadro nečakalo, že v prvom kole zmlsnú Vlčany.

Kritici len mávli rukou. Dobre, tak vyhrali. Bolo to doma, Vlčany ani zohraté neboli. Stane sa.

Lenže Bodok vyhral aj potom. Aj potom. Aj potom, aj potom…

Dolné Obdokovce na šiestej lige vylomili dvere. „Vyhrať osem zápasov v rade, to si ja nepamätám. Ani s Čeľadicami sa mi to nepodarilo. Pred sezónou som v šatni zavrel dvere, určili sme si pravidlá, dohodli sme sa na pokutovom poriadku. Domáci sa pochopili s legionármi, všetci zistili, že pre úspech treba trénovať,“ pokračuje kouč.

Tréner-psychológ Ján Mézsáros začaroval hlavy Bodočanom len na futbal.
Tréner-psychológ Ján Mézsáros začaroval hlavy Bodočanom len na futbal.

Podceňovaný BFC viedol ligu. Za dva mesiace pustil Pintér len dva góly a komando okolo Štefeka strelilo dvadsaťštyri. No na čas padli z oblakov.

Kríza?

V Rumanovej sa nevyhráva. „Malé, tvrdé ihrisko. Treba tam vedieť hrať, to je fakt, nie výhovorka,“ gestikuluje Mészáros. „Rumanová má veľmi dobré mužstvo. Mali sme svoje šance, ale zvrtlo sa to, zbytočne sa teraz budeme hádať o penalte proti nám, podstatné je, že bol dobrý futbal. Minimálne remízu sme mali uhrať,“ povzdychol si.

Motor sa zadrel. Kopačky zhabala nervozita, prehralo sa aj s Veľkým Cetínom. Napašmaný bodocký divák začal frflať. „Veľký Cetín u nás vyhral zaslúžene. Asi to tak malo byť,“ prevrátil očami. Nakopili sa ďalšie straty. Už sa hovorilo kríze. „Remíza v Rišňovciach sedela, prehra vo Volkovciach mrzela. Všetci sme zbadali, že sa nedá len vyhrávať, päť zápasov bez výhry nás zrazilo na zem. Ale kríza to vôbec nebola. V šatni sme stále boli usmiati, nezazerali sme na seba, že ty si spravil chybu a ty tam, to nie,“ prezradil Mészáros.

Vnútorná sila

Jeseň bežala do cieľa. Dolné Obdokovce vedeli, že ak chcú polsezónnu korunu, musia vyhrať oba zostávajúce zápasy. A tak si Ján Mészáros nachystal vety na psychiku. Zastrel závesy.

Bodockí mušketieri spacifikovali Janíkovce aj Lehotu a ihriskom striekalo šampanské. „Janíkovce majú dobrých futbalistov Ferenczyho, Jančiara a samozrejme Gajdoša, no krásnym futbalom sme im nadelili 5:2 a mohli aj osem. Lehota u nás nemala čo stratiť, preto to bolo ťažšie, museli sme zlepšiť pohyb, aby sme vyhrali 2:1,“ opisuje odomykanie jesennej skrinky.

Jesenný titul spečatili až 26. novembra.
Jesenný titul spečatili 26. novembra. O tri dni začalo snežiť…

Polzlato zaväzuje

Kto vstupuje do sezóny so žrebovacím číslom šestnásť, nečaká sa od neho skoro nič. Tichá poloha v tieni namajstrovaných Kolíňan zapasovala Bodoku náramne. Jeseň silnej šiestej ligy ovládol o dva body pred Vlčanmi s najlepším skóre 39:22. „Fungoval trojuholník hráči – vedenie – diváci. Išli sme ako hodinky. Krásna a zaujímavá jeseň, trikrát bola situácia, že sme hrali dva razy po sebe doma a my sme vždy vyhrali. Prvé miesto teší, no i zaväzuje. Jar bude úplne iná, čakajú nás vypäté zápasy v Kolíňanoch, Veľkom Cetíne a hneď skraja u favorita na postup vo Vlčanoch,“ premýšľa Mészáros. Plánuje rande s dvoma posilami, v zime chce s Bodokom makať v Bojniciach.

Nebolo to len o úsečke Peter Pintér – Miroslav Černý – Pavel Búš – Michal Štefek. „Pochvalu si zaslúžia hlavne srdciari Peťo Slovák, Miro Černý, Peťo Fehér, Marcel Čerman, Andrej Molnár a Pišta Lauro, ktorý tri roky poriadne nehral a naskočil výborne,“ udeľuje slovné plakety.

Pavol Kazán chytil na kraji zálohy životnú formu.
Pavol Kazán chytil na kraji zálohy životnú formu.

Pätnásť notesov

Ján Mészáros videl s futbalom viac než veľa. Za Nitru má čiarky vo federálnej lige, vojenčil v Komárne, zlaté časy zažil v Hurbanove. Desať rokov krúžil po Rakúsku. „Najradšej spomínam na pánov futbalistov ako Dušan Borko, Jožo Kukučka, Robo Jež a Zolo Molnár, z trénerov ma najviac inšpiroval Dušan Radolský,“ poznamenal.

Dres vymenil za košeľu. S trénovaním začal v roku 1995 ako asistent Vladimíra Puchera pri doraste Nitry. Štyrikrát postúpil! So Zbehami, Eldusom Močenok a dvakrát vytiahol Čeľadice. Keď raz skončí, príbehy o päťsto divákoch za chrbtom mu pripomenie pätnásť notesov. „Po každom tréningu a zápase si už dvadsaťdva rokov píšem zápisky, analýzy. Zlatými písmenami svietia krásne roky v Čeľadiciach, no obťahovať už začínam aj Dolné Obdokovce,“ dokončil.

Autor: Martin Kilian ml.

FOTO: Miloš Tigyi; Martin Kilian ml.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close