Novinky

Resumé jesene: VII. LIGA B

Dokonalá séria Čechyniec zhasla nádej všetkých konkurentov. Ak v zime neprídu do ligy nejakí kúzelníci, boj o majstra bude formalitou.

Riešenie z rozumu. Reorganizácia má byť vyhlásená rok dopredu, ale nemusí, keď si ju schvália všetky kluby. A tak sa stalo v lete. Zrušenie nezáživných ôsmych líg spravilo štyri siedme, úprava súťaží má viac fanúšikov ako hejterov. Pre záchranu futbalu iný krok nebol.

Bavme sa o VII. lige B: s novým podnebím pribudli grády. Zo všade počuť, že je lepšia a lepšia. Za nás najmä vyrovnanejšia. Veď Čifáre už porážajú Dyčku a Hosťová remizuje s Vinodolom.

Nitriansko-vrábeľské dedinky spustošil monzún z Čechyniec. Partia Klukovci s trénerom Peciarom zjedla jesenný koláč bez omrvinky, trinásť výhier v rade a tá najdôležitejšia na Vinodole je najlepšia možná vizitka do jari.

Vinodol má hlavu v smútku. Je druhý o sedem bodov a striebro mu chutí už ako držková polievka. Ale možno bude zaň ešte rád, keď na jar Čechynce nič nezmenia a Branču v zime stúpne jed obrovskou posilou.

V top päťke nájdete ešte Dyčku a Nitrianske Hrnčiarovce, rád by ju okúsil aj Jelenec. Potom začína stred, teplou sprchou sú snaživci zo Žitaviec, dobrá nálada je tiež v Čifároch. Naopak, jesenné Dolné Štitáre sú len tieňom jarných. A futbal je utrpením v Hosťovej, všetci budeme držať palce, aby nastúpila do jari.

Ale vy chcete viac.

FC ČECHYNCE (1.)
V lete sa vrátili dobré holuby Ján a Zoltán Klukovci plus Radoslav Šuba, majstrštyk bol brankár Štefan Sivaninec. Do karát nahral pohodlný los, liga im „začala“ až v ôsmom kole, keď zbíjali vo Vinodole. Trochu sa potrápili s Jelencom a proti Branču spravil rozdiel Peciar. Dokopy trinásť výhier, viac sa už nedalo, tlieska sa aj uhladenému futbalu osou Juraj Kanás – Klukovci – Peter Peciar. Čechynce prekorčuľovali jeseňou ako Pľuščenko olympiádou v Turíne. Sedem bodov k dobru je luxus. Vinodol aj Dyčku majú na jar doma, nikoho neprekvapí, keď titul vyhrajú už v polke mája.
● Peter Peciar, hrajúci tréner: „V lete sme veľa nabehali, tým pádom sa chlapcom ľahšie učilo na systém 3-5-2. Ale tak úžasnú jeseň sme rozhodne nečakali, rátali sme s tridsiatimi piatimi bodmi, určite nie s plným počtom. Ale ešte sme nič nevyhrali, zimu netreba podceniť, mám vytypované dve posily. Našimi najväčšími jarnými súpermi budú Vinodol a Dyčka. Šiesta liga je cieľom.“

Čechynce skončili naposledy štvrté, až osemkrát prehrali. Teraz sú v obrovskej nielen futbalovej pohode, čaká sa postup.
Minulá sezóna bola pre Čechynce sklamaním, aktuálna je zatiaľ len o veľkej eufórii.

FC VINODOL (2.)
Psovi uteká mačka a Vinodolu postup. „Sílešu“ šiesta liga akosi nie je súdená, pred dvoma rokmi bol lepší Jelenec, vlani Horný Ohaj, v júni Veľký Cetín a Dolné Obdokovce. Nie a nie vyjsť. O druhom a treťom mieste nechceli Vinodolčania už ani počuť, tak jeseň zobrali vážne, vyhrali prvých sedem kôl. Ale pred sebou zrazu zbadali Čechynce a havarovali. K tomu remízy s Jelencom a šokujúco aj na utrápenej Hosťovej. Stará choroba teda trvá, Vinodol je o sedem bodov druhý. Hreje aspoň priemer gól na zápas u Pavla Sádovského.
● Marek Macek, hrajúci tréner: „Jeseň bola fajn, len dve remízy a jedna prehra, no skončili sme klasicky druhí, takže extra spokojní byť nemôžeme. Borili sme sa s rôznymi problémami, ktoré sme nevedeli ovplyvniť, chlapci nám niekedy chýbali kvôli robote. V zápase proti Čechynciam sme spravili maximum, napokon to nevyšlo, no prehru nevnímame ako nejakú tragédiu. Nevzdávame sa, veď Čechynce môžu na jar stratiť v Branči a aj doma s nami, tri roky po sebe sme u nich vedeli vyhrať. Inak, súťaž sa dosť vyrovnala, duely sú ťažšie a ťažšie, za veľa vraví, že Jelenec je až šiesty.“

Vinodolský kolektív je chýrny.
Vinodolský kolektív je chýrny.

TJ DYČKA (3.)
Jesenným symbolom bielo-modrej časti Vrábeľ bola dvojka Peter Štefunko – Matúš Koprda. Najlepší tandem siedmej ligy dal 29 gólov, mrštný Štefunko dvadsať, vysoký Koprda deväť. Ale hore nebo, dole peklo. Obrana je najhoršia v top osmičke, o čistom konte na jeseň príliš nechyrovala. Zohraní Dyčania beztak dlho škúlili po tróne, no v kľúčových šlágroch proti Vinodolu a Čechynciam vyplávala na povrch realita, navyše ukrutne podcenili derby v Žitavciach a Čifároch. Tretie miesto je akurátne zrkadlo.
● Igor Kavulek, tréner: „Deväťkrát sme vyhrali, jeseň hodnotím dobre. Teda až na pár prešľapov, boleli najmä prehry v Žitavciach a Čifároch, doplatili sme v nich na slabú koncentráciu, oba sme ich mali vyhrať. V zime niektorí hráči končia, budem teda vedenie žiadať o posily, potrebujeme minimálne tri a hlavne do obrany, kde nám to absolútne nefunguje, dvadsaťdva inkasovaných gólov je veľa. Do jari ideme s cieľom udržať si tretie miesto, na viac už nemyslíme, lebo Vinodol má dobré mužstvo a Čechynce sú už jednou nohou v šiestej lige.“

Dyčania majú nálepku bezkonfiktného mužstva.
Dyčania majú nálepku bezkonfiktného mužstva.

OFK BRANČ (4.)
Ladislav Kazán robí marketing Maldinimu či Neymarovi a futbal v Branči, to nie je vtip. Šikovný podnikateľ zapadol medzi predsedu Rolanda Lörincza a manažéra Ladislava Lörincza na jednotku, rozbehli projekt na viac rokov. Ale na jeseň im šediveli vlasy. Zranených bolo aj sedem hráčov naraz, navyše ušlo až trinásť bodov. Brančanov zdobila pevná obrana s mačkovitým brankárom Júliusom Némethom a pracovitým stopérom Erikom Holubom, no skalní ľutovali, že strelec Emil Selecký hral len tri zápasy. Postup je už pasé. Aj preto padla hlava trénera a ofenzívneho záložníka Tomáša Kéryho.
● Tomáš Kéry, (už bývalý) hrajúci tréner: „V lete sa káder obmenil, do sezóny sme nastúpili nezohratí, preto boli naše výkony spočiatku rozpačité. Ale od zápasu k zápasu sme sa zlepšovali, ku koncu už bol náš prejav celkom fajn. Nemuseli sme však prehrať doma s Dyčkou a Vinodolom, za vinu to dávam aj nedobrej streleckej forme. Sumárne som rátal, že uhráme o šesť bodov viac, preto hodnotím jeseň neúspešne. V Branči som skončil, ale ťažké srdce tu nemám na nikoho, bolo to rozhodnutie vedenia, nevidím dôvod sa hnevať, život ide ďalej. Myslím si, že mi prídu nejaké ponuky, radšej sa budem uberať na Nitriansko, lebo Zlatomoravsko mám už okukané.“

V ambíciach Branču siedmu ligu nenájdete.
V ambíciach Branču siedmu ligu nenájdete.

ŠTART NITRIANSKE HRNČIAROVCE (5.)
Keby Martin Szombat nerobil v Rakúsku, nedal by len trinásť gólov a možno by jeho kamaráti teraz mysleli aj na postup. Ale keby bolo keby, boli by sme v nebi, Nitrianske Hrnčiarovce sú piate, to je fakt. Mužstvo Tibora Fiksela, bývalého výborného futbalista Výčap-Opatoviec, vedelo vyhrať aj štyrikrát po sebe, nemalo len na top trojku Čechynce – Vinodol – Dyčka. Futbalovú káričku v „Hrncoch“ výborne tiahne Pavol Filo, jeho haloví čarodejníci sa chystajú prekvapiť na Vianočnom turnaji a tešia sa aj na tradičný futbalový ples.
● Tibor Fiksel, tréner: „Chceli sme skončiť do tretieho miesta, sme piati, no ďaleko to nemáme ani na druhú priečku. Káder máme dobrý, ale vždy nám chýbali dvaja či traja kľúčoví hráči pre robotu alebo zranenia, preto sme postrácali nejaké body. I tak musím pochváliť celý kolektív na čele s Tomášom Krošlákom. V zime skúsime vybaviť dve posily a plánujeme štvordňové sústredenie v Bojniciach. V Nitrianskych Hrnčiarovciach som od leta a som spokojný, trénujem veľmi dobrých a inteligentných chlapcov. Ďakujeme Paľkovi Filovi s celou rodinou a obci, že tu futbal stále dýcha.“

Nitrianske Hrnčiarovce prehrali doma za posledných sedem mesiacov len s Vinodolom.
Nitrianske Hrnčiarovce prehrali doma za posledných sedem mesiacov len s Vinodolom.

FC JELENEC (6.)
Nikto ich nenútil, to vôbec. Jelenčania si proste sadli so starostom v kulturáku a sami od seba sa rozhodli, že najlepšie bude prehlásiť sa zo šiestej ligy do siedmej, lebo vedeli, že dirigent Radoslav Lukáč a motorová myš Peter Kováč budú chýbať, dorast sa rozpadol a aj predseda Varga to po rokoch zabalil. Každý čakal, že v sedmičke budú hrať o špicu. Chyba lávky. Jelencu bol osudný úzky káder a slabá tréningová morálka. Škoda pre celú ligu, lebo dobrý tréner Tomáš Šelmeci by z Gýmešanov vedel vykresať mužstvičko na postup. Ale čo je hlavné – Jelenčania sa futbalom bavia. Dokonca majú tretí naj útok. Rok vzostupov i pádov ukončia v piatok, od 14.00 h si zahrajú proti klubovým legendám.
Tomáš Šelmeci, tréner: „S tým, čo máme a na to, koľko sa trénovalo, je siedme miesto adekvátne, odraz našej reality. K spokojnosti mi chýbalo osem bodov, nositelia kvality do každej formácie a viac chlapcov na tréningoch, ale chápem, že majú svoje roboty. V zime by bolo vhodné sa buď posilniť alebo zlepšiť tréningovú dochádzku. Na jar chceme skončiť do štvrtého miesta, o titul sa pobijú Čechynce a Vinodol, iný favorit tam nie je.“

V Jelenci chcel ľud viac domácich, v tejto sezóne ich dostal.
V Jelenci chcel ľud viac domácich, v tejto sezóne ich dostal.

TJ ŽITAVCE (7.)
Tí bystrejší už v lete vedeli, že po zamračených rokoch sa v Žitavciach rozjasní. Opory sa nerozpŕchli, káder ostal pokope, potešil návrat strelca Jakuba Vasarába z Lúčnice. Jelenec ich ešte vybil, v Branči zahodili desať šancí a prehrali, ale potom to išlo! Šesťkrát po sebe bodovali, keď doma potrestali za silácke reči Dyčku, tréner Juraj Sádovský hovoril o najlepšom výkone za tri roky. Partia útleho kapitánika Martina Zrubca mala levie srdcia, prehry s Nitrianskymi Hrnčiarovcami a vo Vinodole až tak nevadili, hlavne, že Žitavčania nestratili ani jedno derby. Ich svieža jeseň má mať trúfalé jarné pokračovanie.
● Juraj Sádovský, tréner: „V úvode sme nenadchli, ale potom sa natiahla šesťzápasová séria bez prehry, ktorá prebila aj nevydarený záver. U nás teda vládne spokojnosť, máme za sebou príjemnú, dobrú jeseň, najviac nás tešia víťazstvá v derby s Dyčkou a Lúčnicou. V Žitavciach sa dlhé roky dáva do pozornosti kolektív namiesto jednotlivcov, ja musím pochváliť všetkých od brankára až po náhradníkov. Tešíme sa, že sa po zranení vracia kapitán Juraj Martiška, vo výhľade máme jednu mladú a nádejnú posilu. Reálne máme na piate miesto, ale ak sa chlapci normálne postavia k zimnej príprave, pokojne sa môžeme priblížiť medailovým priečkam.“

V Žitavciach majú nakročené na najlepšiu sezónu v histórii.
V Žitavciach majú nakročené na najlepšiu sezónu v histórii.

FK BABINDOL (8.)
Traduje sa, že v Babindole ešte nikto ľahko nevyhral. Aj Vinodol, Branč a Čechynce sa na to museli cez jeseň nadrieť. Ale nemyslite si, že tím Imricha Filipka to vie len doma, to vôbec, veď nečakaná krádež 2:1 v Jelenci bola momentom polsezóny, prekryje aj neslávnu prehru 0:2 v Lúčnici. Brankár „starej dámy“ Adam Kováč chytá ako o život, v obrane ho blokujú poctivci Pavol Mego a Mário Kúti, v strede sídli centrála menom Štefan Levický, s troma pľúcami ho dopĺňa Ján Kúrňava a hore sa tlačí k loptám tank Andrej Molnár, 16-gólový strelec, ktorého sa oplatí vidieť. Ultras sa išli utlieskať, keď dal Hosťovej šesť.
● Mário Kúti, hrajúci predseda: „S jeseňou sme spokojní, no nie s každým zápasom, niektoré nám nevyšli. Sme na ôsmom mieste, to bol aj cieľ, do jari si chceme stred tabuľky udržať. Ak zoženieme peniaze, v zime pôjdeme štvrtýkrát v rade na sústredenie do Sliaču, aby sme utužili kolektív. Hrávame tam s kvalitnými súpermi. Tréner má rozpracované posily, ale nechcem o nich ešte hovoriť, aby nám ich náhodou neukradli.“

V Babindole každý chvíľku ťahá pilku, body sa zbierajú kolektívnými výkonmi.
Skúsený Babindol sa v siedmej lige zabýval s prehľadom.

OFK ČIFÁRE (9.)
Bol to des. Čifáre by minulú sezónu najradšej vytrhli z kroniky. Skóre 16:104 sa nám aj bridí napísať. Od vypadnutia ich zachránila odhlásená Nová Ves a reorganizácia. Hrubá čiara a jeden veľký nádych. Poctivý výbor na čele s obetavým predsedom Tiborom Mészárosom dal hlavy dokopy a zrazu sa trénerovi Marošovi Matuškovi hlásilo v kabíne až dvadsaťdva chlapov! A sokoly razom vedeli lietať s každým zarovno. Upelešili sa vo vytúženom strede tabuľky, perie bez boja nepúšťali. Zlepšenie podčiarklo posledné kolo – prišla Dyčka s vedomím, že za posledné tri ročníky má s nimi skóre 35:2, Čifáre doma vyhrali 2:0 a víťazné klbko kameroval Dušan Matuška ako divý. Po derby šli rivali spolu na guláš do kulturáku, toto je futbal!
● Marián Matuška, tréner: „S jeseňou môžeme byť spokojní. Doma sme mali s Hosťovou vyhrať, nie remizovať 2:2 a škoda, že sme sa v Branči dobre nezišli, ale vyhli sa nám debakle u favoritov, to nás teší. Káder sa scelil posilami, pochváliť musím Dominika Füleho, ktorý bojoval v každom zápase, či sa darilo, či nedarilo, veľa nám vychytal aj brankár Mišo Mráz. Tešíme sa na zimu, ideme na Vianočný turnaj do Nitry a na sústredenie do Dudiniec. Na jar máme doma Vinodol, Čechynce aj Branč, veľkých chceme doma potrápiť. A udržať sa v strede tabuľky, vyhrávať derby.“

Čifárom sa rozrástol káder, už nie sú fackovacím panákom.
Čifárom sa rozrástol káder, už nie sú fackovacím panákom.

TJ LÚČNICA NAD ŽITAVOU (10.)
Leto bolelo. Skončili opory Martin Molnár a Ladislav Sobol, plus zdrhli strelci, Peter Štefunko na Dyčku a Jakub Vasaráb späť do Žitaviec. Po ôsmom kole dokonca z pracovných dôvodov skončil predseda Pavel Bako. Napriek tomu našiel skúsený tréner František Bielik Lúčnici tvár, káder staval na srdciarovi Petrovi Bíňovskom. Hoci viac prehrávala ako vyhrávala, všade prišla a vždy dohrala v jedenástich. V novembri sa dokonca podaril bod v horúcej brančskej zemi. Do jari by to chcelo útočníka.
● František Bielik, tréner: „Pred sezónou sa nám rozložilo mužstvo, futbal sme tu chceli zachrániť, tím sme tak museli doplniť chlapcami, ktorí aj dlhšie nehrávali. V úvode sme pozháňali nejaké body, potom prišiel menší výpadok a v poslednom kole sme remizovali v Branči, čo považujem za úspech. Hoci sme mohli byť aj o dve či tri priečky vyššie, desiate miesto sedí. Za jeseň patrí vďaka vedeniu klubu za záujem o futbal a skalným za podporu. Pokiaľ by som ostal pri kormidle, v zime by som rád skvalitnil káder zopár srdciarmi, ktorí by mali ozajstný záujem o futbal.“

Lúčnica na jeseň nevyhrala ani jedno vrábeľské derby.
Lúčnica na jeseň nevyhrala ani jedno vrábeľské derby.

MFK POHRANICE (11.)
Tak ako? Zamáva Imro Farkaš rodnej dedinke či nie? Jeho októbrovú spoveď, ako sedel v triede s Hroššom a v repre centroval Hamšíkovi, si na nete prečítalo vyše dvetisíc ľudí, blonďavý Messi priznal, že sa rozhoduje medzi Lapášom a Čeľadicami. Hrajúci tréner Hók (za Nitru dal šesť ligových gólov) bol aj vykartovaný či zranený, a tak sa na jeseň občas zdalo, že Farkaš je na všetko sám. Pre Pohranice to bola druhá jeseň po vzkriesení futbalu a každý fanúšik by vám povedal, že tá prvá bola lepšia. Pográň sa musel napotiť na každý bodík, pivko najlepšie chutilo po derby so Štitármi a Hosťovou. Dúfajme, že sa zeleno-bielym futbal neznechutí. Tradičné adresy ako Pohranice naša oblasť potrebuje.
● Štefan Hók, hrajúci tréner: „Na začiatku sme mali ťažkých súperov, s Vinodolom a v Jelenci sme vysoko prehrali. Potom sme sa stabilizovali, prišli aj víťazstvá, ale stratili sme viaceré vyhraté zápasy, napríklad s Brančom či Čifármi. V zime očakávame oslabenie, dúfame, že Imro Farkaš ostane, ja budem zdravý a niektorí chlapci pridajú na výkonoch. Na viac ako desiate miesto nemáme.“

Ak Pohraniciam prídu opory, dokážu potrápiť každého. Čechynce u nich výhru stvrdili až v závere.
Ak Pohraniciam prídu opory, dokážu potrápiť každého. Čechynce u nich výhru stvrdili až v závere.

FC PAŇA (12.)
Predseda Kozár skončil a tak sa v lete hľadalo nové vedenie, za šéfa sa pasoval Juraj Sabo. Prvých sedem kôl bodov nebolo, ale že dostane Paňa pakle od Čechyniec, Vinodolu či Branču, sa čakalo. Lístie však opadlo a opadla aj deka z bielo-modrých – október mali zverenci stopéra a trénera Somora na panianske pomery silný. O dva body šklbali Lúčnicu, skosili Hosťovú 4:1 a Pohranice boli u nich ešte radi za prehru o gól. Vďaka tomu nezimuje Paňa posledná, ale s lichotivými 21 gólmi tretia od konca. Objavom jesene bol hlavne šikovný strelec Dávid Reichel, trafil sa päťkrát.
● František Somor, hrajúci tréner: „Letná reorganizácia bola vynikajúca, aj s našou jeseňou som spokojný. Veľmi dobre sa chytili Dávid Reichel a Dávid Straňák, pochvala tiež patrí kapitánovi Petrovi Hlinkovi. Hrešiť nebudem nikoho, nie je dôvod. Najlepší výkon sme podali na Dyčke, kde bol stav aj 4:4, škoda, že sme ku koncu dostali dva góly. Viac sme mohli uhrať s Lúčnicou, Čifármi a Štitármi, ale tešia výhry s Hosťovou a Pohranicami. V zime sa chystáme na sústredenie do Radavy, na jar sa chceme v tabuľke posunúť, desiate miesto bude pre nás optimálne.“

Pani aktuálna siedma liga perfektne vyhovuje. Hlavne kvôli lokalite.
Pani aktuálna siedma liga perfektne vyhovuje. Hlavne kvôli lokalite.

FC DOLNÉ ŠTITÁRE (13.)
Pod Žibricou budú navždy spomínať na jar 2017. Šokovali aj samých seba, keď porazili superfavorita z Vinodolu. Finišovali desiati a to už je dôvod na oslavu. Ale v lete odišiel Boris Kučerka a Štitárom aj myšlienka. V prvom kole ešte vyprášili Paňu 6:2, ale potom nastala tma. Prehra striedala prehru. Niekedy akoby nemal kto dať gól, veď ich Štitáre strelili len chudobných dvanásť. Jeseň sa bilancovala po príjemnej prehre 0:4 s Čechyncami, na hodovom gulášiku sa prišlo na jedno – treba zmenu.
● Jaroslav Moravčík, hrajúci tréner: „Jeseň bola slabá, nedobrá. Tri zápasy sme hrali bez brankára. Hra síce nebola zlá, mali sme aj šance, ale nevedeli sme dať gól, chyba bola v útočníkoch. Bol som spokojný s Marekom Fleischhackerom, Peťom Urbanom a najlepšie hral Vojto Pindeš. Neviem, či v Štitároch ostávam, nebola tu so mnou spokojnosť, počul som, že sem príde trénovať Galo z Janíkoviec alebo Vavrovič z Hosťovej. Už mám svoje roky, možno sa poberiem na Kynek.“

Štitáre by v zime tri posily do kvality i kvantity.
Štitáre by v zime uvítali tri posily do kvality i kvantity.

OFK HOSŤOVÁ (14.)
Trojmesačný lávový kúpeľ pre Hosťovú. Na prvé kolo nastúpila v ôsmich a proti Branču vydržala ledva polčas, nezišla sa ani v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Prvé prehry však boli vcelku milosrdné, Lúčnica, Čechynce či Pohranice dali len o gól viac. To najhoršie len prišlo, s Dyčkou 0:12, v Babindole 0:17! Div, že sa chrbtom neobrátili poslední fanúšikovia. Memento dvoch výpraskov bolo prisilné, Hosťovčania sa prebudili, remízy vydreli so Štitármi, v Čifároch a záhadne aj s Vinodolom. Príšernú jeseň však aj tak orámcovala kefa 0:8 v Jelenci. Nuž, jar bude ťažká. Záchrancom má byť obec, veď ani prajného starostu Miroslava Bratha nebaví počítať debakle. Treba nájsť trénera, ale hlavne hráčov. Hosťová a posledné miesto, to nejde do hlavy. Hrdá značka GFC patrí niekde inde.
● Stanislav Brath, predseda: „Futbal v Hosťovej prežíva najhoršie časy svojej 53-ročnej existencie. Máme veľmi málo hráčov, domáci nejavia záujem musia hrať cudzí. Siedmu ligu hráme fakticky bez tréningov, z nedele na nedeľu. Zubami-nechtami sa snažíme futbal zachrániť, do situácie sa vložila obec, na našej strane je aj starosta Miroslav Brath. Smerom do jari nie som veľký optimista, možno nám však nejakými radami pomôže tréner mládeže v Čeľadiciach Martin Slovák.“

Veríme, že sa futbal v Hosťovej vylíže z problémov.
Veríme, že sa futbal v Hosťovej vylíže z problémov.

Autor: Martin Kilian ml.

FOTO: Andrea Závodná; Facebook; Alena Blaškovičová; Michaela Skornsek; Igor Gatci; archív (MZ); Mária Gyuricová; Dušan Matuška; René Karabinoš. Vďaka!

Podobné články

Back to top button
Close