Novinky

IDE JAR | VII. liga Galanta – Šaľa

V galantsko-šalianskom revíre pozná každý každého, obe strany vám povedia, že spojená siedma liga bol krok pre diváka. Jesennú fušku zdobili praskajúce tribúny, ideme do jarnej – poľovačka na Betonáris začína.

Hladko, bez turbulencií. Elity z ObFZ Nitra a ObFZ Galanta sa v lete rýchlo dohodli na novej siedmej lige, ktorá spojila dva zväzy, dva okresy a dva kraje. Osem tímov od Šale a osem od Galanty sa spárovalo do silnej súťaže, z hrobov vstali derby spred 20 rokov. Prvé husle hrajú Šaľania, ale pelotón správne kypria i galantské celky, najmä Hody a Kráľov Brod.

Na zlatom kresle sa zatiaľ vyhrievajú Betonáris, ich stopercentnú bilanciu budú chcieť na jar poškvrniť hlavne delostrelci z Veče a Žihárca. Top päťku uzatvárajú Selice a Tešedíkovo, no a o „záchranu“ sa bojuje už od deviateho miesta – Veľký Grob má len o sedem bodov viac než posledná Dlhá. Vypadnúť však nie je kam, a tak má zelenú bezstarostný futbal: presne taký, aký sa páčil skoro 500 divákom na šlágroch Tešedíkovo – Žihárec (3:4) či Betonáris – Veča (2:0).

Pozrite sa, ako zima okresala osem šalianskych kádrov.

BETONÁRIS ŠAĽA (1.)
Nekafral sa s tým. Prásk do stredu brány. Hadžova pravačka odpálila euforické salvy, prestížny TIBI Cup vo svojej 18. edícii prvýkrát gravíroval Betonáris Šaľa. Nenapíšeme sprostosť, keď vypustíme vetu, že je to najväčší úspech v triapolročnej klubovej histórii. Ešte väčší však môže prísť v júni – ružoví by sa asi obsypali popolom, keby 6-bodový náskok na čele prehajdákali. Krásnym futbalom na jeseň vyhrali všetky zápasy, aj bez zoperovaného kapitána Glofáka budú na jar pútať najväčšiu pozornosť. Postup do šiestej ligy je blízko. Ale i ďaleko – vonku majú Veču, Selice, Tešedíkovo i Žihárec.
• Prišli: Dominik Magyarics (Horné Saliby B/Topoľnica), Michal Srňan (návrat k futbalu/Veča). Odišli: Pavol Šandrik (Veča), Patrik Mikéci (koniec kariéry). Dlhodobo zranený je Stanislav Glofák.
• Tréner Ján Chrenko: „Zimná príprava bola veľmi slabá, najhoršia v mojej trénerskej histórii. Neboli terény, pokazilo sa osvetlenie, trénovali sme potme alebo na umelej tráve, na zápasy sme chodievali za súpermi, borili sme sa s chrípkou. Ligu však aj tak chceme dokončiť bez straty bodu, ale súperi sú na nás už pripravení, nažhavení. Vieme, čo nás čaká, dobrým zápasom bude už prvé jarné kolo v Trnovci.“

Zlato z TIBI Cupu môže tromfnúť postup do šiestej ligy.
Zlato z TIBI Cupu môže tromfnúť postup do šiestej ligy.

FK VEČA (2.)
Federálne pažite prebrázdil ako obranca, teraz Veči diktuje prísny útok. Aj jeho činom je, že 7-tisícová časť Šale futbal doslova žerie. Dvesto či tristo divákov nie je žiadna výnimka, na jeseň najviac prišlo na Selice a v máji bude päťstovkovú hranicu lízať derby s Betonáris. Večania sa musia snažiť, aby vtedy ešte o niečo išlo – ak nechcú druhé striebro v rade, musia zmazať šesťbodové manko. Keď bude strelcov Tomáša Prílepka a Ladislava Vencela poslúchať zdravie, prečo nie?
• Prišli: Pavol Šandrik (Betonáris), Michal Bachratý (Jahrndorf, Rakúsko). Odišiel: nikto.
• Tréner Jozef Czuczor: „So zimnou prípravou vôbec nie som spokojný, odtrénovali sme tak polovicu z naplánovaného, katastrofálnu dochádzku ovplyvnili choroby a pracovné povinnosti. Pevne verím, že tieto resty dobehnem v priebehu súťaže. Chceme hrať pekný futbal, držať sa na špici, vyhrávať a potrápiť Betonáris, favorita súťaže.“

Večianske útoky bude ťahať i Adrián Szabó (v bielom).
Večianske útoky bude ťahať i Adrián Szabó (v bielom).

OFK ŽIHÁREC (3.)
„Nechcem to rozmazávať,“ želal si Ladislav Oroszi. „Dohodli sme sa, že to ukončíme,“ skúpy na slovo bol i Gabriel Pintér. Cesty mladého kouča a Žihárca sa po polroku rozišli. Prečo? Môžeme len hádať. Za robotu sa pritom hanbiť nemusel, z červeno-žltých spravil továreň na góly, zamestnanci jesene Peter Benko a Ladislav Beneš z nich dali najviac. Zodpovednosť dočasne pristála na tunajšom obľúbencovi Mónosim, „Cíbo“ však bude musieť stíhať aj hrať.
Prišiel: Tomáš Kuman (Hájske). Odišli: Richard Kürti (Nesvady), Peter Máté (Kolárovo).
• Hrajúci tréner František Mónosi (namiesto Ladislava Orosziho): „Príprava nebola podľa očakávania, nemáme toľko natrénované, ako sme mali pri vstupe do jesene. Dúfam, že nebudeme mať problémy. Máme veľmi ťažký rozbeh, hneď na úvod privítame Kráľov Brod. Prvých Betonáris už asi nedobehneme, ale chceli by sme sa dostať aspoň pred Veču. No dá sa povedať, že aj s bronzom budeme spokojní.“

Zo Žihárca viackrát zaznelo, že nová siedma liga mu lahodí oveľa viac než nitrianska.
Zo Žihárca viackrát zaznelo, že nová siedma liga mu lahodí oveľa viac než nitrianska.

PROGRES SELICE (4.)
Hrýzol, behal, šantil po krídlach… Vždy, keď nastúpil, sršal z neho život a obrancovia z neho mali traumu. Čo by však kouč Zsák dal za to, aby sa mu dostal do hlavy – Marcel Oláh (20) si vybral box. Tmavomodrej ekipe zrejme bude na jar chýbať, ale body by nemali, lebo selická miecha stojí na futbalom ošľahaných skúsencoch, Ivan Zsák, Martin Gyulai a Stanislav Jašík ani za 30-kou ešte nepovedali posledné slovo. Selice sú stroj na výhry hlavne doma, krásne ihrisko už strihajú na šlágre s Večou (21. 4.) a Betonáris (19. 5.).
• Prišli: Oskár Tóth, Márk Tóth (návrat k futbalu). Odišiel: Marcel Oláh (koniec kariéry).
• Hrajúci tréner Ivan Zsák: „Zimná príprava prebehla k spokojnosti, zahrali sme si s dobrými súpermi, najlepší výkon sme podali v Diakovciach. Tešíme sa na štart dobrej súťaže, skoro každý víkend hráme derby, doma budeme mať Veču aj Betonáris. Prvých troch už zrejme nedobehneme, aj štvrté miesto bude úspech.“

Selice stavajú na odchovancoch, lídrom je Martin Gyulai (žlté kopačky).
Selice stavajú na odchovancoch, lídrom je Martin Gyulai (žlté kopačky).

ŠK TEŠEDÍKOVO (5.)
Komu v „Perede“ chýba piata liga? Možno bolo až odhlásenie z nej pred rokom spúšťačom, aby sa eurá neliali do legionárov, ale do vlastných. V lete začali od nuly, dres dali len domácim chlapcom, usmerňuje ich kapitán Roland Kováč. Darázsové mužstvá vždy hrali pekný futbal, Tešedíkovo sa na jeseň držalo v tesnom závese za smotánkou, s jarou sa dá čakať šprint nahor. Ale to najskôr musí dostávať menej gólov.
• Prišli: Filip Baláž (Vlčany), Ján Pál (Neded). Odišiel: Attila Szabó (Diakovce).
• Tréner Róbert Darázs: „So zimou som maximálne spokojný. Boli sme na štvordňovom sústredení na Skýcove, v tamojších lesoch sme nabehali vyše tridsať kilometrov. Na jar hráme viac zápasov doma než vonku, preto sa chceme posunúť do prvej trojky. Najviac sa tešíme na derby so Selicami a Žihárcom. V kádri sú len domáci chlapci, táto súťaž nám úplne vyhovuje.“

Darázs ukazuje dvojku. Nič nie je nemožné...
Darázs ukazuje dvojku. Nič nie je nemožné…

DYNAMO TRNOVEC NAD VÁHOM (10.)
Trnovčania systémom štart – cieľ vyhrali VIII. ligu B, priamočiary futbal kvitoval aj Štadión Antona Keszeliho, všetko klapalo, nikto si nepripúšťal, že o poschodie vyššie budú do počtu. Lenže sedmička ich nešetrila, z prvých šiestich kôl dovolila vyhrať len raz. Šatňa upadla do agónie, hoci nechcel, hrať musel aj tréner Klincko. Desiate miesto býva pre nováčika fajn, ale viacerí vo veľkej dedine si neodpustia porovnávačky s minulou sezónou. Dynamo potrebuje aspoň tri výhry v rade, aby opäť vzbĺklo futbalom.
• Prišli: Ľubomír Leško, Jozef Meleg (Dlhá nad Váhom). Odišli: Marek Žigárdy (Močenok), Patrik Horváth (Hájske).
• Tréner Vladimír Klincko: „Nemáme veľké oči. Mali sme slabú zimnú prípravu, na čom sme, zistíme až v prvom jarnom kole s Betonáris, bude to pre nás veľmi zaujímavý zápas. Chceme sa udržať v strede tabuľky, prípadne sa pohnúť do prvej polky, ale hlavne dôstojne reprezentovať klub. Túto súťaž niektorí odsudzujú, ale ja s ňou problém nemám, bol to dobrý nápad na prilákanie divákov na štadióny.“

Klincko (v modrom) dúfa, že na jar bude hrať čo najmenej.
Klincko (v modrom) dúfa, že na jar bude hrať čo najmenej.

TERMÁL DIAKOVCE (15.)
Čert to ber, že Diakovce čakali na výhru až do novembra a že majú najhorší útok v lige, lepšie, ako keby nemali hrať vôbec. Aj taký variant bol totiž v lete, keď šéf Ján Hudák skončil, ale napokon sa to utriaslo a dvojtisícová dedina prežila. Po prvej jeseni badať, že fanúšikovia žlto-zelených sa musia obrniť trpezlivosťou, levím srdcom ich môže na jar dostať do varu novic z piatej ligy, obranca Chňapek. Ale aby sa Termál nekĺzal len po tobogane nadol, treba nájsť strelca.
• Prišli:
Attila Szabó (Tešedíkovo), Mário Čurgali (Mostová), Juraj Chňapek (Ivanka), Patrik Mondočko (návrat k futbalu). Odišli: Jozef Janiga (Neverice), Branko Turanovič (Horná Kráľová).
• Hrajúci tréner Norbert Očovský:
„Odohrali sme zopár prípravných zápasov, do jari nejdeme s veľkými očami. Cieľom je postúpiť v tabuľke o tri či štyri priečky, body budeme musieť zbierať s tímami, čo sú s nami na chvoste, teda s Dlhou a béčkom Horných Salíb. Inak, myslím si, že titul vyhrajú Betonáris, už to nepustia, dokonca možno neprehrajú ani zápas.“

Diakovskú defenzívu vystuží Ivančan Chňapek (vpravo)
Diakovskú defenzívu vystuží Ivančan Chňapek (vpravo)

ŠK DLHÁ NAD VÁHOM (16.)
Pätnásťzápasový test nervovej sústavy, to bola jeseň fanúšika Dlhej nad Váhom. Najmenšia šalianska dedinka uchmatla body v piatich dueloch, čo obvykle nie je u posledného v tabuľke trendom, lenže tri sa urodili len na konci roka s béčkom Dolných Salíb (3:2). Z remízového mančaftu sa v zime riadne odlomilo, hlavne miesto kapitána Matusza sa nezalepí zo dňa na deň. Ale poznáte Karola Takácsa – hneď rozhodil siete a mančaft vyskladal nanovo. Stíhaciu jazdu do vyšších poschodí si má ošéfovať šikovný Putera.
• Prišli: Daniel Köröš (návrat k futbalu/dorast Kráľovej nad Váhom), Ákos Putera (návrat k futbalu/Diakovce), Ladislav Hučko (Dolná Streda). Po pauze sa vrátil Norbert Takács. Odišli: Attila Anda (Veľká Mača), Jozef Meleg, Ľubomír Leško (Trnovec), Simone Gambini, Mário Matusz, Vincent Mészáros (koniec kariéry). Dlhodobo zranený je Erik Izsóf.
• Predseda a tréner Karol Takács: „Pred sezónou sme si určili za cieľ desiate miesto, ale súťaž je riadne ťažká, sme poslední, hoci patríme na dvanástu či trinástu priečku. Na jeseň sme dávali málo gólov, v tom sa musíme zlepšiť. Oporami budú Tomi Kováč, Ákos Putera, Adrián Molnár, Marek Székházi, Erik Štípsky, Roland Takács, Ľuboš Kiš a dúfam, že nás potiahne aj Ladislav Paulík.“

Skúsený Meleg (vpravo) sa z Dlhej vracia do Trnovca.
Skúsený Meleg (vpravo) sa z Dlhej vracia do Trnovca.

Informácie z TJ Termál Diakovce (15. v tabuľke) sa nám napriek snahe získať nepodarilo. Telefón nezdvihli tréner Norbert Očovský, kapitán Marián Kováč ani funkcionár Július Tóth.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Peter Prna; MY Nitrianske noviny – Ladislav Odráška; BTNRS; Miroslav Slávik; Martin Kilian ml.

Podobné články

Back to top button
Close