Novinky

Jelenec mení trénera, Štefanka má neočakávaného nástupcu

Riadna okresná „prestupová bomba“ vybuchla v Jelenci. Vedúci celok šiestej ligy opustil tréner Andrej Štefanka, jeho nasledovníkom bude Pavol Medveď.

Štefanka viedol okrem Jelenca aj treťoligový FKM Nové Zámky, jeho kroky najbližšie povedú ku kormidlu juniorov FC Nitra. Stáva sa tak profesionálnym trénerom, čím je jeho pôsobenie na okresnej scéne vylúčené.
K celej situácii sa vyjadrujú prezident FC Jelenec Ivan Varga a novovymenovaný tréner Pavol Medveď.

Varga: O Štefankovi ešte budeme počuť
Nie je zvykom, aby vtedy, keď loď naberie správny kurz, opustil jej kapitán. Tento prípad je však výnimočný, Andrej Štefanka ide svojvoľne za lepším. S Jelencom vlani postúpil zo siedmej ligy do šiestej, ktorú po jesennej časti tím vedie. Jelenec bol však preňho akousi „bokovkou“, v prvom rade figuroval ako tréner treťoligových Nových Zámkov. „Andrej je veľmi kvalitný a ambiciózny tréner, o ktorom budeme určite ešte počuť a juniori Nitry nebudú jeho poslednou zastávkou. V Jelenci odviedol kus práce, veľmi nám pomohol, čo si ceníme. Patrí medzi najlepších trénerov v histórii klubu. Do budúcna mu želáme všetko dobré,“ vraví na margo Štefankovho odchodu prvý muž futbalu v Jelenci Ivan Varga.

Oheň či plamienok?
Medveďov príchod do Jelenca sa upiekol pomerne rýchlo. „Ponuka prišla hneď po tom, ako dostal starý tréner ponuku na funkciu profesionálneho trénera v FC Nitra, čiže asi dva týždne dozadu. Ozval sa mi prezident klubu Ivan Varga, porozprával som sa s Andrejom Štefankom, ktorý je môj veľmi dobrý kamarát, a asi za dva dni som sa rozhodol,“ komentuje mladý kouč.
Niť na trase Nové Zámky – Jelenec však ostane teoreticky neprerušená, keďže Medveď bude popri šiestoligistovi aj naďalej trénovať mladší dorast FKM.
Prezident FC Jelenec priznáva, že pri voľbe nového kouč príliš na výber nemal. „Razíme cestu mladých trénerov, Pavol je odborník, na ktorého sme dostali dobré referencie. Mužov však zatiaľ ešte nikdy netrénoval, naposledy viedol mládežníkov Nových Zámkov a predtým dorast Chrenovej, takže prísť v polovici sezóny k prvému mužstvu šiestej ligy preňho môže byť výzva. Nemá jasne stanovený cieľ, ideme od zápasu k zápasu,“ hovorí Ivan Varga.
V seniorskom futbale je Pavol Medveď neskúseným trénerom, preto jeho vymenovanie viac-menej prekvapí. Prejde si prakticky „krstom ohňom“ . Alebo len okresným plamienkom? „Desať rokov som pôsobil pri mládeži, teraz chcem vyskúšať aj niečo nové. O ambíciách sme sa príliš nebavili, určite však netlačíme na postup. Budem sa snažiť pokračovať v práci Andreja Štefanku, uvidíme, ako to vypáli,“ vraví mladý kouč. V tom, aký je najväčší rozdiel medzi mládežníckou a seniorskou úrovňou, má jasno. „Niektorí hráči budú starší ako ja, takže si budem s nimi musieť viaceré veci vysvetliť a porozprávať sa, že ako to vidia oni. Verím, že nájdeme spoločnú reč,“ dúfa Medveď.

Dve známe posily
O informovanosti Medveďa o šiestej lige by mohli kolovať polemiky, tie však učiteľ telesnej výchovy na SOŠ gastronómie a cestovného ruchu na Levickej ulici popiera. „Ako tréner dorastu Chrenovej som sa párkrát bol pozrieť na zápasy mužov v šiestej lige, žiaľ, veľakrát sa to nestalo. Nejdem však do úplne neznámeho prostredia, mám nejaké poznatky o súťaži,“ vraví vzrastom nižší tréner, ktorý sa narodil v oblasti Vojvodiny, Nového Sadu a Báčskeho Petrovca na v početnej slovenskej „kolónii“ na severe Srbska. Pod Tatry pricestoval za štúdiom na vysokej škole.
Pavol Medveď už naplno „zarezáva“ so svojimi zverencami, prezradil aj plán zimnej prípravy. „V utorok som viedol prvý tréning, môj úvodný dojem je veľmi dobrý. Je tu dobrá partia chalanov, dokonca sme sa dohodli, že počet tréningov v týždni navýšime na tri. Po celú zimnú prípravu sa budeme zameriavať na kondíciu, ale chceme ju budovať cez herné tréningy. Suchým behom sa budeme venovať len minimálne,“ odhaľuje a zároveň dodáva, že bude pracovať bez asistenta: „Budem pracovať sám, ale určite mi bude pomáhať prezident klubu Ivan Varga. Veľmi sa snaží držať mužstvo pokope, aby v ňom všetko fungovalo tak, ako má. Mám v ňom oporu, vie mi podať pomocnú ruku.“
Líder najvyššej okresnej súťaže už pomaly zbrojí na jarnú časť, známe sú posily do dvoch formácii.  „V zimnom období nepríde k výrazným hráčskym zmenám. Mužstvo by mali posilniť Matúš Koprda z Dyčky a odchádzajúceho stopéra Michala Šlavku by mal nahradiť Matej Meliška z ViOnu B,“ dotkol sa hráčskych zmien na záver rozhovoru Ivan Varga.

Na titulnej snímke Ladislava Odrášku dnes už bývalý tréner Jelenca Andrej Štefanka.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close