Novinky

Joga bonito de la Žihárec

Boli sme na futbale v Žihárci a radi prídeme zas.

„Hrajú naši,“ pozýva nás na horúci čaj v polčasovej prestávke zápasu Žihárec – Tešedíkovo domáci funkcionár, očkom sleduje telku na stene, kde frčí Thajsko – Slovensko, finále 48. ročníka Kráľovského pohára.

Začína sa debata. „Za túto reorganizáciu sme boli už skôr! Ešte keď som hrával. Poviem otvorene, nitriansko-šalianska siedma liga nás nebavila, hlavne kvôli cestovaniu. Do Cabaj-Čápora či Mojmíroviec sme to už brali ako chvíľku, ale do Horných Lefantoviec… Dobre sme vychádzali s Čakajovcami či Lukáčovcami, ale s niektorými aj horšie, preto sme sa veľmi tešili na novú súťaž, ktorá mala históriu. Konečne môžeme privítať Kráľov Brod od Galanty či susedov z Tešedíkova. Čo nedeľa, to derby. Aj hráči sa nám ľahšie lákajú,“ vypustil zo seba funkcionár Zsolt Bedecs. Aj on dobre vie, že jediné, čo v Žihárci chýba, je nová generácia. „Vo výbore sa dopĺňame dvanásti, spolu robíme rôzne akcie, brigády, zabíjačku, kartársku súťaž na počesť nebohého tajomníka Gabriela Kovácsa, športovú zábavu… Starosta Alajos Baranyay je za futbal, aj vďaka nemu sa nám podarilo vynoviť štadión, dotiahnuť dávnu rekonštrukciu. Len tie deti – máme pre nich šatne i dresy, dúfame, že v lete konečne prihlásime našich malých futbalistov,“ sníva Bedecs s otvorenými očami.

Zoltán Bedecs a logo jeho srdca.
Zsolt Bedecs a logo jeho srdca.

Spokojnosť s videným neskrýva ani predseda Oblastného futbalového zväzu v Nitre Štefan Korman. „V Žihárci som nebol, ani nepamätám kedy, naposledy pred možno aj osemnástimi rokmi, ešte ako hráč Veľkého Cetína. Čas beží rýchlo, zmenilo sa tu veľa, chalani, ktorí vtedy hrávali, dnes v Žihárci robia futbal. Krásny areál, ešte krajšia návšteva, futbal by sa kvalitou nestratil ani o súťaž vyššie, som rád, že naše mužstvá nám v šaliansko-galantskej súťaži robia dobré meno. Jednu výčitku ale predsa mám – v takej veľkej dedine, ako Žihárec je, sa pýta minimálne jedno mládežnícke družstvo,“ hodil Korman rukavicu funkcionárom zdravého klubu.

Polčasovú vravu vo vipke utne prekrásna šibenica Pačindu, oči si ideme vyočiť na replayi, keď nás späť na tribúnku vyháňa hvizd rozhodcu Hirku a nastáva expresné deja vu. Ledva dobehneme na miesta, tristo ľudí znovu buráca, Benko totiž strieľa cez všetko živé a tabuľa sa prehadzuje na 3:0. Hostia z Tešedíkova sú na kolenách. „Peťo to trafil krásne! Otočil sa na šestnástke a bum do vinkla,“ chváli kolegu František Mónosi, podľa MY Nitrianskych novín muž 17. kola VII. ligy Galanta – Šaľa. „Jól játszik Cíbo“, teda Cíbo hrá dobre, ozýva sa z nafintenej tribúny. Mónosi sa poďakuje ďalšími jasličkami a publikum je zas vo vare.

Perfektný záložník a hrajúci tréner, Mónosi má nakročené k štatútu ikony.
Perfektný záložník a hrajúci tréner, Mónosi má nakročené k štatútu ikony.

Stúpajú minúty i skóre, „Pered“ občas nevie, kde mu hlava stojí, Žihárec ho mačká ako v odšťavovači, derby korení jedna parádička za druhou, taká joga bonito alebo ak chcete pekná hra v portugalčine, až sa pamätníkom premietne pred očami zlatá garda okolo Eugena Szalaya spred 20 rokov. Rozumný pas Mónosiho zašajbuje Benko, svoj druhý kus podpisuje tunajší Ronaldo Marek Kolozsi, a keď sa už Tešedíkovo modlí za koniec, kalich mu dochutila šestnásta trefa Ladislava Beneša. Gólik by si za výkony zaslúžili tiež Martin Bobor či Tomáš Drinóczi, deväťdesiatminútový film je ale na konci, vybavené – 6:1. „Krásny futbal vždy bol a vždy bude naša najväčšia priorita, keď sa ľudia bavia, je to odmena pre nás všetkých. Máme najlepší útok, dali sme 77 gólov v sedemnástich zápasoch, škoda, že sme o osem bodov tretí, pohoreli sme na koncovke a nekompletnej zostave,“ rozkecal sa Gabriel Pintér, kedysi útočník, dnes predseda OFK a hrdý tatko sakramentsky šikovného pravého krídla. „Gabi má devätnásť, celú kariéru pred sebou, dúfam, že raz ma dobehne a prekoná,“ vytešuje sa.

S blonďavým šípom Gabrielom Pintérom treba rátať.
S blonďavým šípom Gabrielom Pintérom treba rátať.

Predsa sme Pintéra prichytili pri slabej chvíľke. „Raz si tú šiestu ligu chceme vyskúšať,“ vystrelil do nebies. A my vieme, že do Žihárca sa radi vrátime.

FAKTY
ŽihárecTešedíkovo 6:1 (2:0).
Góly: 26. G. Pintér, 38. a 71. M. Kolozsi, 47. a 60. P. Benko, 90. L. Beneš – 69. G. Kubovič. R I. Hirka (Ľ. Bogár st.), ŽK: Drinóczi, Mónosi – Ge. Takács, Pál, ČK: 57. Ge. Takács (T), 300 divákov. Strely na bránu: 12 – 5. Strely vedľa: 7 – 8. Rohy: 9 – 1. Ofsajdy: 2 – 0. Fauly: 10 – 13. Držanie lopty (%): 60 – 40.
OFK: I. Bujko (80. F. Tóth) – P. Ambrus, T. Drinóczi, M. Bobor, To. Kuman – G. Pintér, F. Kučera (77. P. Besztró), F. Mónosi, M. Kolozsi – P. Benko (67. D. Nagy), L. Beneš. Hrajúci tréner: František Mónosi.
ŠK: A. Szuh – Dá. Vanko (58. R. Vörös), Ge. Takács, R. Kováč, E. Tóth (58. J. Pál), Gá. Takács – R. Mikle, Dá. Kovács (61. T. Morvay) – Á. Hajdu (61. A. Kamenár), F. Baláž (58. G. Kubovič), De. Vanko ml. Tréner: Róbert Darázs.

FOTKY
IMG_0173 IMG_0174 IMG_0177 IMG_0182 IMG_0184 IMG_0188 IMG_0191 IMG_0192 IMG_0193 IMG_0195 IMG_0196 IMG_0197 IMG_0200 IMG_0201 IMG_0202 IMG_0205 IMG_0208 IMG_0209 IMG_0215 IMG_0216 IMG_0218 IMG_0219 IMG_0221 IMG_0225 IMG_0227 IMG_0228 IMG_0232

AUTOR: Martin Kilian ml.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close