Novinky

Miroslav Vajzer: Treba spomaliť zaškoľovanie rozhodcov

Skúsený činovník sa obáva o budúcnosť dedinského futbalu.

Je rozhodcom, funkcionárom a občas i hráčom. „Ale len vtedy, keď treba,“ pousmeje sa na úvod rozhovoru Miroslav Vajzer, známa postava na oblastnej futbalovej scéne.

Vyjdu na Dyčke hviezdy?
Rodák z Cabaja-Čápora je odchovancom nitrianskeho futbalu, na záver dorastu sa mihol v rodnej obci, kde potom odštartoval aj hráčsku kariéru. Keď mal 24 rokov, život ho zafúkal na Dyčku, ktorej je verný doteraz. Po hráčskej kariére presedlal na funkcionársku dráhu. Miroslav Vajzer sa priženil do Vrábeľ, v takmer deväťtisícovom mestečku sa usadil a z pozície tajomníka z celého srdca prispieva k fungovaniu klasickej okresnej značky.
Dyčka má len niečo cez dvesto obyvateľov, no tunajší futbal sa teší obľube, má svoje čaro a tradíciu, jeho hnacím motorom sú po dlhé roky bratia Jozef, Peter a Štefan Bušovskí, ruku k dielu zvykne prikladať aj Vajzer. „Môžeme byť spokojní, sme malá mestská časť a dokážeme konkurovať oveľa väčším obciam. Po výsledkovej stránke sme stabilizovaný klub, v siedmej lige sa pohybujeme v hornej polovici tabuľky. Bolo by síce pekné, keby sa nám v budúcnosti podarilo postúpiť do najvyššej okresnej súťaže, ale toto je náš momentálny strop a vyššie sa nehrnieme,“ vysvetľuje 48-ročný chlapík.
Dyčania idú divákovi naproti, v ich motte stojí robiť futbal pre ľudí. Rekonštruujú areál ihriska, na trávniku si môže zakopať hocikto. „Na štadióne máme osvetlenie, altánok, zveľadili sme aj okolie hracej plochy a na pláne máme vynovenie, pristavovanie kabín. V blízkej dobe by sa mala stavať aj tribúna, žiaľ, brzdia nás vlastníci pozemkov. Mesto nás však podporuje, sme na dobrej ceste,“ prezrádza Vajzer a pridáva ďalšiu ambíciu: „Máme víziu privítať na Dyčke Výber hviezd ObFZ Nitra. Boli by sme radi, keby sa tak stalo už v blízkom termíne, počas budúceho roku budeme totiž oslavovať 650. výročie obce.“

Časté pochvaly na rozhodcov
Byť arbitrom je náročné remeslo, v ktorom ide o stopercentnú koncentráciu a veľkú zodpovednosť, no napriek tomu je v našich končinách čoraz viacej populárnejšie. Vajzer píska už šesť rokov a podľa jeho slov má svedomie úplne čisté. „Medzi mužstvami nerobím rozdiely, to čo vidím, aj zapískam. Snažím sa robiť čo najmenej chýb a všade pískať rovinu, aby sme mohol zo zápasu odchádzať s dobrým pocitom. Teší ma, že sa mnohokrát stretávame s pochvalou na naše výkony, hoci sa nedá predísť nevôli niektorých jedincov,“ vraví.
Prirodzene, prostredie na dedinách nemusí byť všade ideálne, Vajzer preto presadzuje myšlienku väčšej pripravenosti arbitrov. „Mal by sa spomaliť výučbový proces mladých, začínajúcich rozhodcov, mali by získavať skúsenosti sledovaním iných zápasov v oblasti ešte predtým, než vhupnú do pískania. Koncepcia Komisie rozhodcov pod vedením Aleny Jančokovej-Žáčikovej je dobrá, na tomto by ale mala zapracovať,“ hovorí svoj názor.

Vedenie sa v zime zapotilo
Vajzera, rovnako ako ostatných futbalových funkcionárov, kvári novozavedený Registračný a prestupový poriadok, ktorý vstúpil do platnosti pred štartom práve prebiehajúcej sezóny. Oproti tomu minulému výrazne zvýhodňuje hráčov pri voľbe nového ich pôsobiska. „Futbal na dedinách robia nadšenci, ktorí obetúvajú svoj čas, a keď im razom odíde päť či šesť hráčov, tak klub môžu zavrieť a celá dlhoročná robota, hodiny driny a odlúčenia od rodiny vyjdu na zmar a všetko vyletí do vzduchu. Pre kluby je likvidačné, keď vychovávajú hráčov a následne im ich niekto za smiešnu sumu zoberie na prestup, odrádza ich to aj od založenia mládežníckych celkov, napríklad na Dyčke to nie je potenciál ani financie,“ preladí Vajzer na pohľad funkcionára klubu. Vidí, kade by mohla viesť cesta k všeobecnej spokojnosti. „Malo by sa ešte viac diskutovať s klubmi. Od ľudí počúvam zaujímavé námety, je potrebné nájsť zlatú strednú cestu, aby boli spokojné kluby aj hráči. Bolo by dobré napríklad zredukovať počet hráčov, ktorí môžu počas jedného prestupového obdobia odísť z klubu, nám totiž odišlo nám päť hráčov a rozmýšľali sme o tom, či sa vôbec prihlásime do jarnej časti súťaže, no vedenie zabralo a odchádzajúcich nahradilo,“ zakončil naše interview Miroslav Vajzer, inak brat tiež tajomníka lídra šiestej ligy z Bábu Ivana Vajzera, ďalšej známej futbalovej osobnosti nášho regiónu.

Titulná snímka: na malej fotografii Miroslav Vajzer, v pozadí ihrisko TJ Družstevník Dyčka (autor: Ľuboš Modzga).

Podobné články

Back to top button
Close