NovinkySponzori

Na krste tri prasiatka s viac ako päťsto kilami

V Rumanovej to bude opäť žiť – kniha, zabíjačka aj dve percentá z daní.

Krst knihy o histórii futbalu na našich dedinách, ktorá sa začala písať pred sto rokmi, sa počíta už doslova na hodiny. Krstiť sa bude v piatok 7. februára v Rumanovej, na zabíjačkové špeciality do miestneho kultúrneho domu sú pozvaní všetci priatelia futbalu. O krste knihy aj zabíjačke sme sa rozprávali s predsedom Oblastného futbalového zväzu v Nitre Štefanom Kormanom, priestor dostali aj ďalšie zaujímavé témy.

Prečo sa bude kniha krstiť na zabíjačke?
V Rumanovej sme našli skvelé zázemie. Organizovali sme tu predtým tri ročníky Jedenástky roka Oblastného futbalového zväzu v Nitre, teraz chystáme v Rumanovej už druhý ročník futbalovej zabíjačky, na ktorú pozývame klubových činovníkov, tiež partnerov nášho zväzu, ktorí nás podporujú.

A prečo krstíme na zabíjačke? Lebo presne pred rokom sme sa s jej autormi Štefanom Košlábom a Danielom Molnárom práve tu dohodli, že vydáme knihu o storočnej histórii futbalu na našich dedinách, ktoré patria či územne spadajú do Oblastného futbalového zväzu v Nitre. Rumanová sa teda po jedenástke roka zhostí ďalšej výnimočnej akcie. Áno, a to aj napriek tomu, že áčko hrá už krajskú súťaž v piatej lige, cítime sa tu ako doma. Aj touto cestou chcem poďakovať Petrovi Vargovi, ktorý má veľké srdce aj pochopenie pre naše aktivity. Práve vďaka podpore skvelého tímu ľudí okolo Petra s celou jeho rodinou sa nám darí organizovať tieto akcie na takej vysokej úrovni. V ústrety nám vychádza aj starosta Rumanovej Jozef Jankovič, povedal by som, že nás tu všetci rozmaznávajú. Menovať by som ale mohol ďalších, od šéfa klubu Jarka Šedoviča cez majstra mäsiara Maroša Pauka, s ktorým sme kedysi proti sebe hrávali. Všetkých dobrých ľudí v Rumanovej sa vymenovať vlastne ani nedá, nerád by som na niekoho zabudol.

Ako vznikla myšlienka futbalovej zabíjačky?
Z môjho pohľadu najkrajšia hra nie je len o kopaní do lopty, nehrá sa len na ihrisku, futbal je obrovský spoločenský fenomén, a tak k nemu treba aj pristupovať. Prioritou v Oblastnom futbalovom zväze v Nitre je mládež, pre propagáciu a popularitu futbalu medzi deťmi sa snažíme robiť maximum. Založili sme nové súťaže pre viaceré vekové kategórie, organizujeme turnaje, dokonca sme vytvorili mládežnícke výbery, talenty z našich dedín si môžu užiť hrdý status reprezentantov našej krajiny na medzinárodných turnajoch v zahraničí. Česko, Poľsko, Maďarsko alebo ak chcete Wroclav, Olomouc, Kapošvár či najbližšie Šiofók spoznávajú kvalitu našich najšikovnejších. To všetko ale niečo stojí a financie na naše výbery treba niekde zohnať. Veľká vďaka preto patrí všetkým partnerom, ktorí nás podporujú. Mená firiem či partnerov sa objavujú v názvoch mládežníckych turnajov (PP Invest cup, ACT Nitra cup, Lama SK cup, Miniliga Miňa Stocha, Suzuki Auto Nitra liga), ďalší prepožičali svoje názvy mládežníckym výberom (Husárik, Logistics Consulting, Chren a Šproch, AGM, Tuko, Merax, Nitrianske komunálne služby, Mesto Nitra), titulárnych partnerov majú aj dospelí (Vianočný turnaj – Moget cup, pohárová súťaž Campri cup). No aby som sa vrátil k vašej otázke – hľadali sme priestor, kde by sme dôstojne poďakovali našim partnerom, ktorí nás podporujú už roky a ja si želám, aby to s nami potiahli aj ďalej.

Bez našich skvelých partnerov by to nešlo.
Bez našich skvelých partnerov by to nešlo.

Práve na zabíjačke v Rumanovej sa zíde v piatok celá futbalová rodina, budeme sa mať o čom rozprávať. Pred rokom sme tu predstavili projekt „Darujte dve percentá z daní pre deti ObFZ Nitra“, podarilo sa nám získať viac ako tritisíc eur, naozaj máme za čo ďakovať ľuďom, ktorí nás majú radi. O dve percentá z daní sa budeme uchádzať aj teraz, navyše krstíme knihu „100 rokov futbalu – história písaná loptou“, ktorú budeme prvýkrát predávať na zabíjačke. Pozitívne sa k našej knihe postavili aj starostovia pätnástich obcí s okresov Nitra, Šaľa aj Zlaté Moravce, už v predstihu si objednali hodnotnú publikáciu pre jubilantov, ktorí sa tak môžu tešiť na

hodnotný darček. Osobitné poďakovanie patrí partnerom, ktorí podporili vydanie knihy „100 rokov futbalu – história písaná loptou“. Je ich viac, aj vďaka ich nezištnosti môžem povedať, že výťažok z knihy bude použitý na úhradu nákladov, ktoré sú spojené s letným výjazdom siedmich mládežníckych výberov s viac ako sto deťmi na päťdňový turnaj na Balatone.

Ako by ste predstavili knihu „Sto rokov futbalu – história písaná loptou“?

Bez preháňania, jej autori Štefan Košláb a Daniel Molnár odviedli skvelú robotu, vytvorili doslova klenot. Prehrabali všetky možné archívy, knižnice, obecné kroniky, dobovú tlač, pomohli im aj ďalší nadšenci s podobnou diagnózou (úsmev). Pri niektorých perličkách sa aj zasmejeme, na svoje si určite prídu milovníci štatistík a tabuliek, je zaujímavé vidieť, ako sa dediny pohybovali medzi súťažami. Smutno naopak zostane pri výpočte klubov, ktoré zanikli, to číslo je naozaj hrozivé. Čítanie na 352 stranách uchváti každého fanúšika futbalu, a to prezradím, že Pišta s Danom mali napísaných už viac ako 500 strán, z kapacitných dôvodov sme sa ale s rozsahom museli uskromniť. Ale tak, čo sme nevydali teraz, môžeme urobiť o rok či dva neskôr. Uvidíme, aký úspech bude mať naša prvotina.

Čo sa minulý rok sľúbilo, sa tento naplní, lebo presne takto pred rokom prišla myšlienka knihy na zabíjačke v Rumanovej.
Čo sa minulý rok sľúbilo, sa tento naplní, lebo presne takto pred rokom prišla myšlienka knihy na zabíjačke v Rumanovej. Zľava Štefan Košláb, Štefan Korman a Daniel Molnár, teda predseda zväzu a autori knihy.

Kto všetko teda príde v piatok do Rumanovej?
Pozývame klubových funkcionárov, vďaka ktorým sa hrá a prežíva futbal na našich dedinách, oni sú najväčší hrdinovia, ktorým patrí úcta, rešpekt aj vďaka. Dvere do kultúrneho domu v Rumanovej majú otvorené tréneri, hráči aj fanúšikovia, budeme radi za každého, kto si kúpi knihu. Okrem dobrého pocitu, že prispejete na dobrú vec, si každý majiteľ knihy ako bonus môže vychutnať zabíjačkových špecialít v réžii Vlasty Vargovej a jej tímu, koľko len bude vládať zjesť. Tri prasiatka dokopy s váhou viac ako 500 kilogramov, to bude chcieť naozaj veľa jedákov. My sme pripravení, vítaný je každý, kto
nám chce pomôcť. V súťaži či počas sezóny nech kope každý za svoj mančaft, ale v piatok môžeme a verím, že aj ukážeme silu ako jeden tím – ObFZ Nitra pre deti! Na krste sa patrí, aby bol aj krstný otec. Prezradíte, kto sa zhostí tejto čestnej úlohy?
Nechcem predbiehať, môžem ale povedať, že túto poctu zveríme partnerovi, ktorý nám veľmi pomáha. Ako inak. Nechajte sa
prekvapiť.

FOTOGALÉRIA Z MINULÉHO ROKA

3032101

1prasiatko3prasiatko2titulka zabijacka

Autor: Erik Barát

Podobné články

Back to top button
Close