Novinky

Neverice veria v postup: hráme ako kosačky, kto nebojuje, ide dole

Miroslav Minár a Andrej Haveta obliekli najlepších hráčov Choče a Ladíc do dresu Neveríc, totálne s nimi ovládli jeseň VII. ligy C Juh a ak ideme ešte vzad, neprehrali už 21 duelov v rade. Vlani sa maličká dedinka 10 km od Zlatých Moraviec triasla o existenciu, dnes si šepká o historickom postupe.

Neverice v roku 2017: 2 víťazstvá, 1 remíza, 18 prehier, skóre 23:104.

Neverice v roku 2018: 20 víťazstiev, 2 remízy 2 prehry, skóre 97:19.

Okúsili oba futbalové póly, vlani boli posledné a teraz sú prvé. Fanúšikovia ďakujú hlavne predsedovi Andrejovi Havetovi a trénerovi Miroslavovi Minárovi – vyčistili si vzťahy a spoločnými silami premenili fackovacieho panáka na lídra VII. ligy C Juh.

Spojili sily

Na jar a jeseň 2017 Neveričania Mikolajčík, Gálik a Škula chodili (vy)hrávať za blízku Choču a svoju dedinku nechali v štichu, predposlednú v ôsmej lige, poslednú v siedmej. Minár sa s Chočou sa rehotal na prvom mieste, Nevericiam strelil 5:0 a 9:0. Haveta horko-ťažko lepil zostavu, vlani v lete reálne hrozilo, že chlapcov odhlási zo súťaže. „Po reorganizácii sme nestíhali kvalite siedmej ligy, bolo jasné, že tím musíme doplniť. Hoci to boli zlé časy, na ktoré nerád spomínam, ani náhodou sme sa nevzdávali,“ vracia sa k čiernemu obdobiu Andrej Haveta.

Miroslav Minár ml. (v zelenom) futbalovo pôsobil už v štyroch kluboch.
Miroslav Minár ml. (v zelenom) futbalovo pôsobil (hlavne ako manažér) už v štyroch kluboch.

Minár robil futbal v Nevericiach už v roku 2013, ale pre slabú podporu obce odišiel s hráčmi do Močenku a klub ostal na pleciach Havetu. Dve vplyvné hlavy si sadli až v marci 2018 a bolo z toho haló: deň pred prvým jarným kolom posledné Neverice uchmatli prvej Choči päť hráčov. „Roky sme boli v kontakte, často sme sa bavili, či sa s hráčmi nevráti naspäť. Napokon sme sa dohodli v nešťastnom termíne, ale podstatné bolo, že sme sa dohodli a spojili sily pre futbal v Nevericiach. Ale nebolo to o iba tom, že Miro a Andrej si podali ruky, sami chalani chceli ísť z Choče do Neveríc,“ objasňuje Haveta.

Funguje to!

Zo „sobášu“ Havetu a Minára majú radosť celé Neverice, na hody s Velčicami a najväčšie derby so Sľažanmi prišlo dokopy 587 divákov! Jesenný titul je čerešničkou na torte. „Je tu super futbalová nálada, teší nás, že vieme na naše ihrisko prilákať ľudí. Je skvelé, že to funguje aj v mužstve – s Mirom sme si rozdelili kompetencie a aj hráči nás rešpektujú. Navyše sami veľmi chcú niečo s futbalom dokázať, preto sa nám darí,“ vraví Haveta.

Hneď, ako si Haveta a Minár tľapli, Neverice dupli na víťazný pedál: od aprílovej tesnotky 1:2 v Čiernych Kľačanoch ťahajú v 7. lige C Juh 21-zápasovú šnúru bez prehry! Kým na jar to boli iba „nijaké“ duely v nadstavbe o umiestnenie, vážne jesenné výhry ich zapichli na prvé miesto. „Vyhrávame, lebo držíme pokope ako jedna partia. Náš futbal je o dobrom kamarátstve, s Andrejom sa snažíme vytvoriť chalanom čo najlepšie podmienky, oni si to vážia a na ihrisku bojujú,“ znie recept na úspech od Miroslava Minára.

Kanonieri: Jozef Tóth (vľavo) strelil na jeseň 20 gólov, Oskár Kukučka 17.
Kanonieri: Jozef Tóth (vľavo) strelil na jeseň 20 gólov, Oskár Kukučka 17.

Kosačkám velí Paulovič

Pristavme sa pri jesenných šlágroch: keď hrajú Neverice, je to šou. Vo vypätých derby vonku – doma so Sľažanmi, v Tesárskych Mlyňanoch, s Nevidzanmi B a s Čiernymi Kľačanmi padlo 30 žltých kariet a 6 červených! „Futbal beriem svojsky – odkedy ho robím, hrám na troch obrancov a útočne. Ako kedysi Conte s Juventusom. K tomu patrí aj tvrdosť, priznávam, hráme agresívne, ale nie zákerne. Okolo taktiky nerobím vedu, chlapcov treba len správne vyhecovať a hneď sú ihrisku ako kosačky, na túto súťaž to pasuje. Kto nebojuje, cez polčas si to v kabíne zlízne alebo ide dole,“ vysvetľuje spôsob boja. „Je logické, že z toho niekedy vyplynú karty, ale až do posledného zápasu so Sľažami sme nemali ani jednu červenú,“ pridal Minár.

Neverice zložili mozaiku z najlepších hráčov Choče (Michal Paulovič, Adam Viglacký, Oskár Kukučka, Dušan Gálik, Igor Mikolajčík) a Ladíc (Lukáš a Jozef Tóthovci, Matúš Székely), primiešali ex-piatoligového Petra Pfeifera. Z mančaftu, ktorý vlani fasoval 2:8, 0:9 a 0:11, ostal v základe iba Andrej Michalka. „Jasné, celý kolektív ide na jednotku, ale keď si niekto zaslúži pochváliť, tak prečo nie? U nás je hlavné, či hrá Mišo Paulovič alebo nie, bez neho na stopérovi je to obrovský rozdiel. Je to nenahraditeľný hráč,“ klania sa tréner kapitánovi.

Do skladačky zapadla aj posila z Diakoviec Jozef Janiga (v modrom vpredu). Vzadu napravo Paulovič.
Zapadol aj navrátilec z Diakoviec Jozef Janiga (v modrom vpredu). Vzadu napravo Paulovič.

Žoldnieri?

Minárov tím snov vyhral 9 z 11 zápasov so skóre 59:9, miesto gratulačiek za jesenný titul však často počuť nadávky na „umelé mužstvo žoldnierov“. „Volajú nás cestovatelia, pozbieranci a všeličo iné. Treba si však uvedomiť, že veľa z týchto chlapcov sú odchovanci Neveríc, čo tu kedysi hrali v doraste a ďalší sú takzvaní moji hráči, s ktorými som bol už v Novej Vsi, Močenku a Choči. Vždy som však chcel robiť futbal v Nevericiach, ale nie vždy tu na to boli podmienky, preto som putoval po iných dedinách. Všetci si myslia, že sme milionári, ale my sme pritom iba super kamaráti, hrá sa tu zadarmo,“ hovorí Minár.

Postup by neodmietli

V modro-bielom logu majú Neverice nakreslenú zlatú trofej. Po polke ročníka sú k nej blízko i ďaleko. „Vo veľa zápasoch sme mali šťastie. Musím priznať, my netrénujeme, môžeme byť radi, že nás to nedobehlo. Každý jeden z chalanov dal prísľub, že na jar urobí pre futbal oveľa viac,“ prekvapil Minár a pozrel sa na postupovú otázku. „Keby prišla šanca postúpiť, boli by sme sprostí, keby sme nevyskúšali šiestu ligu. Futbal predsa hráme preto, aby sme vyhrávali. A keby sme odmietli postup do šiestej ligy, čím by som potom chlapcov motivoval v siedmej? To potom môžeme hrať aj na multifunkčnom ihrisku päť na päť a ísť na kofolu,“ narovinu riekol Miroslav Minár.

Neveričania sršia sebavedomím.
Neveričania sršia sebavedomím.

Na Neveričanoch si ešte nedávno všetci robili skóre, dnes si na všetkých robia skóre oni, veď Choči dali 20:0. Zrýchlenie z nuly na sto si užíva aj Haveta. „Sme označovaní za najlepšie mužstvo v súťaži, či aj ozaj sme, neviem. Nechcem to zakríknuť. Jar nebude ľahká, čakajú nás zápasy s tímami zo severnej strany, napríklad so silnými Machulincami. V Campri Cupe sme potrápili silné Dolné Obdokovce, hoci sme prehrali 0:2, dokázali sme si, že vieme hrať aj so šiestoligistami. Preto ak by sme vyhrali ligu, budeme robiť všetko pre to, aby sme mohli postúpiť,“ osvetlil Andrej Haveta, dobre si vedomý, že na vstupenku do VI. ligy treba aspoň jedno mládežnícke mužstvo. „Keby sme tím doplnili dvoma hráčmi, mali by sme v šiestej lige na stred tabuľky,“ trúfalo zakončil Minár.

Či sa neverickým kosačkám nezasekne motor, zbadáme po 14 jarných kolách.

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Martin Kilian ml; Adam Ferenc.

Podobné články

Back to top button
Close