Novinky

Nevidzany hľadajú súpera, podmienka: štvrtá liga

Peter Drahoš si pred troma rokmi vyhrnul rukávy, s dorastencami Nevidzian vyhral vlani šiestu ligu, teraz piatu. Žeby o rok ovládol aj štvrtú?

Nevidzany ist ein klein Dorf in Westslowakei, in welche leben 582 Einwohner. Hier gibt est keine nur ein bisschen interessante Dinge zu erklären ohne einen wunderbares Fussballmannschaft.

Obec Nevidzany
Nevidzianska panoráma. Zdroj: FB OZ Všetci sme tu kamaráti.

Presne toto povie Pavol Baláž, keď sa v Berlíne spýtajú, že skadiaľ to vlastne prišiel. Legendárny nevidziansky manažér toho urobil za sedem rokov viac ako si myslíte. Potrebuje prestávku, sťahuje sa do Nemecka. „A vráť sa!“ hecoval ho žlto-modrý šejk Milan Kramár.

PavolBalaz
Torta, pamätný dres a poukážka na hocijaký futbalový zápas v Európe. Nevidzianske vedenie si svoju ikonu uctilo tak, ako sa patrí.

Je 85. minúta a svieti 9:0. Fanda Paľo Žigrai smutne zazerá do peňaženky a pomaly sa lúči s päťdesiateurovkou. Vie, že keď brankár Matúš Pleško premení penaltu, tak o ňu príde. Za desať gólov ju sľúbil do šatne. Pleško sa rozbehol, trafil pod brvno, na tabuli naskočilo desať, Žigraiove lóve zdrapol posol Juraj Balko, prifrčal pri lavičku a už pózoval. Nikto nás nepresvedčí o tom, že sa päťdesiatka dožila rána… „Posledný zápas proti Krušovciam sme museli vyhrať, aby sme boli majstri, čiže tlak tam bol, ale už sme si našli rituály, ako ho zvládať… Za gólik budú chlebíčky, ale moment to bol pekný,“ smial sa Pleško.

IMG_8933
Päťdesiatka. Kým ešte existovala…

Dorastenci Nevidzian pred rokom vyhrali šiestu ligu, lebo boli najlepší a teraz vyhrali piatu ligu, lebo boli najlepší. No poporiadku: v kraji to spočiatku nešlo. Z prvých šiestich kôl mali len 10 bodov z 18. „V Zbehoch, Alekšinciach i doma s Oponicami sme boli lepší, lenže zahadzovali šancu za šancou a z brejkov dostávali góly. Zlá koncovka pokračovala aj vo Veľkom Záluží, po polčase sme prehrávali 0:2. No vtedy prišiel náš sezónny zlom, cez prestávku padli v šatni aj tvrdšie slová a aj keď to šlo ťažko, chalani ich pochopili správne, zápas sme otočili na 3:2, poučili sme sa a do konca súťaže sme šliapali ako jeden tím a veľká rodina,“ našiel bod zmeny Drahoš. Čo bolo povedané, ostalo za kľučkou…

ligovy start bol kostrbaty
Nevidzany mali kostrbatý piatoligový štart. Pauka naháňajú Veľkozálužania Fogada a Minár, v „Ulaku“ museli drahošovci otáčať z 0:2. Zdroj: FB.

Do konca jesene už Nevidzany všetko vyhrali, no za zbabraný štart i tak pykali, zimovali o tri body druhí za Alekšincami. V pauze dostali naložené na sústredení v Ostrom Grúni. „Týždňová makačka na Ostrom Grúni  bola pre chlapcov ťažká, to priznávam, ale dopredu ich hnal víťazný motor. V príprave sme väčšinou vyhrávali, zápasy proti dorastom z vyšších súťaží a mužom nám dali ozaj veľa, vyníma sa hlavne duel so sedemnástkou Žiliny, čo na tom, že sme prehrali 0:4, hlavne, že šancu dostali všetci, veď to bola pre nás akási odmena. Do ligy nás nakopla generálka na ViOne, s kombinovaným tímom staršieho a mladšieho dorastu sme vyhrali 7:2,“ referuje čerstvo 37-ročný maximalista.

nevfoto2
Zlatí nevidzianski chlapci. Najväčší dorastenecký turnaj na Slovensku PP Invest Cup bol vo februári prvýkrát v histórii červeno-biely.

Jar, to bola jedna báseň. Alebo óda na dokonalosť. V. ligu Stred po Novom roku hralo 15 dorasteneckých mužstiev a jedny Nevidzany. Červeno-biely vulkán vybuchol, sírou zamoril všetkých súperov, áno, je to tak, Nevidzančania vyhrali na jar všetkých 15 zápasov so skóre 64:9. Vrátane duelu o všetko proti Alekšinciam, v ktorom museli. Aby ste vedeli, Dynamaxu nedovolili ani jednu strelu na bránu. „Piatu ligu sme prvýkrát viedli po piatom jarnom kole, každý nás chcel poraziť, ale našou typickou kombinačnou hrou sme nepripustili už ani jedno prekvapenie. Som rád, že sa moji chalani dobre vyrovnali aj s tlakom,“ upozornil chlap s vrábeľskou krvou v žilách.

IMG_8986
Drahoš nad hlavami hráčov. Pozrite sa, ako je vysoko, nevidzianski chlapci ho už za tie roky vedia dobre vyhodiť! Našťastie len do vzduchu.

Matúš Pleško poberal v bráne sociálne dávky, lebo nemal robotu. Stredného obrancu Riška Koprdu by za jeho výlety dopredu všade inde ukrižovali, no v Nevidzanoch ich mal prikázané. Krídelní beci Jakub Matušík a Erik Krčmár sú mrštní jak pružinka a keby nebol ľavý obranca Martin Pauko z porcelánu, možno je aj v nadpise. Drahoš prerobil záložníka Martina Keszega na pravého obrancu, kedysi útočných bomberov Joža Kováča a Seba Pilku na stopérov a šlo im to perfektne. Dlhé lopty a ešte dlhšia ofina, to je René Lindovský, pravý záložník Juro Balko sa na jar suprovo upgradol, priamočiary Paťo Guláš je hladný po góloch a dynamické tykadlo Erik Müller ich dal 42. Nevidzianska partia by nebola taká svetoznáma, keby nebolo snaživcov ako Adam Huňady, Jakub Bajan, Andrej Páleník, Tomáš Krnčan, Max Demeš alebo Martin Mihalík. „Bolo úžasné, že všetci devätnásti chalani v kabíne sa vedeli zodpovedne zosobniť so svoju rolou. Trénovali sme štyrikrát týždenne a pod šestnásť hráčov snáď ani neprišlo, s kondíciou nám pomohol Viktor Havlík a jeho World Jumping,“ hrdí sa.

IMG_8746
A naučili sa aj, ako sa tešiť z gólov, strategicky sa utiahnu k rohovej zastávke. V piatej lige si to mohli vyskúšať 119-krát!

Čítate raz, čítate druhýkrát a zdanie vás neklame – niekoho sme zabudli. Nie celkom. Radoslav Tatarkovič je bossom medzihry, vie upokojiť i zrýchliť tempo, nebezpečne vypáliť (megašláger proti Alekšinciam rozhodol práve on), navyše je slušný chlapec.

IMG_3541
Horčica, kečup, Tatarkovič. Rado je vzácny druh futbalistu, ktorý sa vyskytol.

Nevidzančania vedia uštvať súperov futbalovosťou a fyzickosťou, veľmi im pomáha, že v sobotu chodia za dorast a v nedeľu za béčko, Koprda, Guláš a Müller dokonca dostali šancu už aj v áčku. „Každá minútka za áčko a béčko v piatej a siedmej lige je pre chlapcov veľká skúsenosť,“ konštatuje šikovný pravák. Sám si pre radosť chodí zahrať za béčko.

Štvrtá liga je už iná liga. Nevidzany budú cestovať na horúci juhozápad. Vedia, že keď chcú vyhrávať v Okoličnej na Ostrove, Kostolných Kračanoch, Malých Dvorníkoch, Marcelovej alebo hocikde inde, musia byť najlepší. „Štvrtá liga je pre nás veľkou výzvou, všetci sa na ňu tešíme, poctivou prácou a zanietením spravíme všetko pre to, aby sme ju vyhrali. Dlhodobo ju sledujem a viem, že nás čakajú kvalitní súperi. Na zápasy budeme chodiť autobusom s fanúšikmi,“ ozrejmil Drahoš.

Dominancia dorastencov Nevidzian je len špička ľadovca. V jednej z najmenších obcí v oblasti majú jednu z najväčších mládežníckych základní, hrajú aj mladší a starší žiaci, do lopty tu kopú tiež desaťroční futbalisti. Šéf Milan Kramár sa obklopil ľuďmi, ktorí ho neokrádajú o peniaze, ale rozumne ich investujú, v Nevidzanoch nepoznajú euro vyhodené do luftu. Koncepčné myslenie prvého funkcionára až po posledného je zárukou úspechu. „V Nevidzanoch je skvelá partia a parádna rodinná atmosféra. Stretol som tu kopu dobrých ľudí, aj kvôli nim som sa napriek viacerým lukratívnym ponukám rozhodol ešte rok vydržať. Čo bude potom, uvidíme…“ zahmlil Peter Drahoš.

IMG_8852
Koľko vydrží Peter Drahoš v Nevidzanoch? Kto ho pozná, vie, že má na viac.

Nebo je modré, tráva je zelená a Nevidzany fungírujú na jednotku. Dorastenci už tri roky vyhrávajú futbalom. Na facebookovú záplavu to vyzerá aj o rok.

Autor: Martin Kilian ml.

Titulka: Štefan Korman, predseda ObFZ Nitra a člen Výkonného výboru ZsFZ odovzdáva kapitánovi dorastencov Nevidzian Richardovi Koprdovi pohár za víťazstvo v 5. lige Stred.

Podobné články

Back to top button
Close