Aktuality Úvodná stránka

Peniaze? Problém Loviec, Skýcova nie. Vstať chcú i Beladice a Machulince

Dediny bez futbalu: zaostrené na Okres Zlaté Moravce

Krčma, kostol, ihrisko. Axiómy, ktoré platia už len v 16 z 32 dedín Okresu Zlaté Moravce. Polku si vzal čas. V piatej lige má dvoch zástupcov (Volkovce, Nevidzany), v šiestej jedného (Žitavany, bez sezóny 2006/07 už 17 rokov). V 7. lige C mu ostalo len 14 tímov.

Futbalové kluby, ktoré zmizli zo zlatomoravskej mapy

Beladice, Čaradice (1992/93), Červený Hrádok, Kostoľany pod Tribečom (1990/91), Lovce, Machulince, Malé Vozokany, Mankovce (2004/05), Nemčiňany (2011/12), Neverice, Skýcov, Slepčany (2011/12), Veľké Vozokany, Vieska nad Žitavou (1991/92), Žikava (2002/03) a Zlatno (nehralo nikdy). To sú dediny bez futbalu v Okrese Zlaté Moravce. Zabalili to už i mestské časti Prílepy (2010/11) a Chyzerovce (2005/06). Detailne sme sa pozreli do tých klubov, ktoré skončili nedávno.

Lovce skončili na jeseň 2019, keď sa odhlásili zo 7. ligy. „Skončili sme hlavne kvôli tomu, že sme mali málo hráčov. A kedy obnovíme futbal, je ťažká otázka. Určite to tento rok nebude, lebo prvá vec sú financie, ktorých bude po tejto kríze málo, druhá vec nedostatok hráčov a tretia vec nedostatok funkcionárov, dvaja-traja je málo. Ak by v budúcnosti boli financie, hráči a ľudia, ktorí by to radosťou robili, tak určite obnovíme futbal v dedine,“ vyhlásil starosta František Richter.

Neverice, nováčik VI. ligy, sa taktiež odhlásili na jeseň 2019. Viac nám prezradil predseda klubu Andrej Haveta: „U nás naďalej funguje prípravka a od novej sezóny určite plánujeme obnoviť A-mužstvo.“

Machulince patrili medzi bašty zlatomoravského futbalu a bola to dosť nepríjemná správa, keď na začiatku augusta 2019 ohlásili koniec A-mužstva a následné odhlásenie zo 7. Ligy C. „Chceme obnoviť futbal, robíme pre to všetko aby sa po ročnej pauze znova hral u nás v obci futbal. Len ťažko povedať, kedy to bude, keď vieme, aká je vo svete situácia. Akonáhle však bude možné hrať súťaže, obnovíme futbal v Machulinciach,“ dušuje sa starosta Bohumil Bielik.

Futbal na Skýcove zakapal po jesennej časti 2018/2019 po 59 sezónach. „Skončili sme preto, lebo nemal kto hrávať, starí nechceli hrať s mladými a opačne. Ak sa dohodnú, kľudne môžeme znova začať hrávať futbal. S financiami nie je problém, tie sa dajú vždy zohnať. Takže naša budúcnosť je vo hviezdach,“ vyhlásil symbol „partizánov“ Peter Černák.

Futbal v Červenom Hrádku skončil počas sezóny 2016/2017 po 56 sezónach. Či plánujú A-tím obnoviť, nám odpovedal starosta Miroslav Kráľ: „Mali sme v pláne obnoviť A-mužstvo, ale nakoľko vieme aká je momentálna situácia a budú sa znižovať podielové dane, tak neprichádza do úvahy obnoviť futbal v obci.“

Vo Veľkých Vozokanoch skončil futbal po sezóne 2016/2017. „O ihrisko sa vzorne staráme, teraz Telovýchovná jednota Lev získala dotáciu na zrekonštruovanie posilňovne pre mladých. Chceli by sme znova obnoviť futbal v obci, len ho nemá kto hrávať. Aj preto dávame financie do ihriska a posilňovne, dúfame, že o pár rokov ho znova naštartujeme. Mrzí ma, že sa u nás nehrá, lebo futbal vo Veľkých Vozokanoch má dlhú tradíciu. Futbal budem vždy podporovať a veríme , že v horizonte pár rokov bude naša obec znova hrávať futbal,“ vyriekla starostka Justína Pálková.

Pre Beladice bola sezóna 2016/2017 posledná. Na futbalovej mape boli pekných 52 sezón. „Máme v pláne obnoviť futbal, len nevieme ako to bude po kríze, či budú financie. Keby sme chceli hrávať, tak musíme zrekonštruovať kabíny, ktoré z polky sú zhorené. Máme 18 hráčov, ktorých by sme v prípade obnovy futbalu vedeli stiahnuť z okolitých tímov a vedeli by hrávať za nás. Len je tu otázka, čo nato povedia poslanci, ktorí to musia odsúhlasiť. Potrebujeme nejakých 5-6 ľudí, ktorí budú robiť futbal. Zatiaľ sme dvaja a to je málo. O ihrisko sa staráme, kosíme ho. Každú sobotu chodia chalani hrávať futbal na malé brány. Siedmu ligu by sme v pohode zvládli po finančnej aj po hráčskej stránke,“ prezradil Ján Slíž, zástupca starostu Mária Žáčika.

Autor: Jakub Chrenko

Podobné články

Back to top button
Close