Novinky

Po omši divočina. Choča v nerváku ubránila Tesárske Mlyňany

Choča mala v prvom polčase viac z hry, v druhom dominovali Tesárske Mlyňany, ale domáce catenaccio prerazili len raz. Derby nedeľného rána sa ešte teraz preberá na pive.

Choča – Tesárske Mlyňany, to bolo najväčšie derby pre oboch snáď už v praveku. Dedinky sú od seba ledva 5 kilometrov, z jednej do druhej ste autom za päť minút aj keby cúvate. Zlatomoravská klasika sa nehrala takmer dva a pol roka, presne 875 dní! Preto v nedeľu doobeda nebolo príliš čo vyberať. Lepší zápas nebol v okruhu stoviek kilometrov.

Plejádou legionárov vyzbrojená Choča. Väčší brat z Tesárskych Mlynian zocelený rokmi v siedmej cé a zohratý od dorastu. O favorita hoďte žabku do Čerešňového potoka. Choča, ktorá minule drvila vonku Čierne Kľačany, ale prehrala 2:3? Tesárske Mlyňany, ktoré doma nešetrili rozhádané Neverice, a vyhrali 11:0?

Prišla nedeľa. Po rannej omši smer futbal. Auto ste nemali kam zaparkovať. Na vstupnom sa vybralo sto eur. Chočania usadení na červeno-modrej tribúnke z ViOnu. Sektor Tesárskych Mlynian pri zábradlí. Napätie. Rivalita.

IMG_4858
Autá stáli až za dedinou.

V prvom polčase boli Tesárske Mlyňany v hlbokom lese. Nevychádzala im formácia 3-3-1-3, vôbec nečítali nákopy a čo bolo najhoršie, pred domácimi útočníkmi bojazlivo ustupovali. Choča teda dominovala. Viglacký vzduchom vysúval Kukučku, ten jeden gól dal a tri mu chytil Frajka. Efektívnejší bol jeho kolega z dvojzubca Székely, obral Klučiara a do vinkla zavesil. Polčas bol 2:0. „Boli sme lepší, pokojne sme mohli viesť aj 5:0. Adam Viglacký je výborný hráčik, zo stredu mi posielal dobré lopty, využil som len jednu, škoda, že nie ďalšie tri,“ vravel Oskár Kukučka. „Nehrali sme vôbec dobre. Boli sme ustráchaní,“ narovinu komentoval Marek Meňhart.

IMG_4775
Oskár Kukučka sa z gólu na 1:0 utekal tešiť k striedačke.

Druhý polčas nemal s prvým nič spoločné. Karty sa premiešali. Úplne vymenili. Choča sa až priveľmi stiahla do ulity, bránila. Tesárske Mlyňany zmenili formáciu, s vetrom hrali maximálne nátlakovo. Do prvej fronty sa postavil Meňhart. Lietal po ihrisku, robil šance pre svojich, tú najväčšiu prekopol Babocký. V poslednej polhodine to miestami naozaj vyzeralo ako na bojisku. Divoké šľapáky, nebezpečné kĺzačky, súperi sa miestami brúsili ako stolári. Pridali sa slovné prekáračky a strkanice. „V druhom polčase na nás Choča vytasila také zákroky, že bolo lepšie dvíhať nohy,“ hovoril defenzívny záložník Tesárskych Mlynian Stanislav Babocký. Chočan Štefan Pilčík to nevidel nijak dramaticky. „Pravé derby, žilo to na tribúne, na lavičke, na trávniku. No na ihrisku to až tak tvrdé nebolo, žiadne zákernosti sme nepredviedli. Veď kúskovať hru a naťahovať čas by robil každý, keby doma vyhráva,“ vyjadril sa predseda Družby.

Tesné súboje dostali fanúšikov do varu.

Tesárske Mlyňany si vypýtali dve penalty – prvú na Martinca Zaťko s Barátom prehliadli, druhú, rovnako jasnú, už nie, Drgoňa stiahol Komžíka. Vtedy to prišlo. Humbuk, hurhaj, rozhodcovia by spravili najlepšie, keby si dali štuple do uší.

IMG_4864
Keď v 78. minúte hlavný rozhodca Zaťko na pokyn asistenta Baráta odpískal penaltu pre Tesárske Mlyňany, na ihrisku zahoreli vášne najväčšmi.

Späť k futbalu. V 78. minúte Meňhart kopol jedenástku s prehľadom, znížil a tlak Tesárskych Mlynian vynásobil dvoma. Choča sa držala zubami-nechtami, taktiku prispôsobila bráneniu a odkopávaniu, boli chvíle, keď nebolo lôpt. Čas sa krátil. Dva pasy za obranu len tesne nestihol Meňhart. Zaťko nadstavil štyri minúty. Na posledné dva rohy bol v šestnástke aj brankár hostí Frajka. Martincov center letí, lopta sa odráža, najbližšie je k nej strelec Halmeš… Ale i Valent! Brankár Choče si posledné nákopy vypočítal ako frajer. Halmešovu pätičku v poslednej minúte suverénne lapil. „Hráme siedmu ligu, ale derby proti Tesárskym Mlyňanom bolo až do konca napínavé ako z Ligy majstrov. Pre takéto zápasy sa chodí na futbal,“ radoval sa strelec Kukučka.

IMG_4909
Posledný roh Tesárskych Mlynian zvládol brankár Choče s parádnym tajmingom a suverenitou, proste bravúrne.

Trénerov sme pod mikrofón zobrali krátko po zápase, derby najväčšieho švungu zhodnotili s chladnou hlavou. „V prvom polčase sme boli jednoznačne lepší, hrali sme to, čo sme chceli. V druhom sa hra otočila, svoje urobil silný vietor. Na trávniku to vyzeralo na pravý derby zápas. Vybojovali sme si tri body, no možno by bola spravodlivejšia remíza,“ tvrdil kouč Choče Miroslav Minár. Jeho náprotivok Peter Miškovič bol na lavičke o poznanie pokojnejší. „Zápas splnil očakávania klasického derby. Rivalitu bolo od začiatku cítiť medzi hráčmi i fanúšikmi, čo je na prospech veci. V prvom polčase bol súper o čosi lepší a zaslúžene viedol 2:0, v druhom sme zmenili rozostavenie a viac dominovali, znížili sme a v ďalších šanciach zlyhali jednotlivci. Nemali sme šťastie,“ povedal nám vyštudovaný lodivod Tesárskych Mlynian.

Najlepším na ihrisku bol určite vodca ofenzívy Tesárskych Mlynian Marek Meňhart.
Najlepším hráčom zápasu bol určite vodca ofenzívy Tesárskych Mlynian Marek Meňhart.

Na pive sa hovorilo aj o rozhodcoch. Zvládli derby či nezvládli? Pravda, penalta na Martinca sa mala pískať, ale každá jedna žltá sedela a nestranný si všimol, že arbitri nechceli byť hlavnou postavou veľmi náročného zápasu. A to sa musí kvitovať. V Patrikovi Zaťkovi a Erikovi Barátovi je veľký potenciál.

Zaťko a Barát museli mať oči neustále na stopkách.
Zaťko a Barát museli mať oči neustále na stopkách. Na niektoré súboje by sa zišla lupa.

Krásny gól Székelyho, tvrdé fauly, vzrúšo, strhujúci finiš, veľké šance, 150 duší pri zábradlí a na tribúnke. Nič z tohto by v nedeľu nebolo, keby neprišlo k reorganizácii súťaží. „Je vynikajúce, že sa zrušili ôsme ligy a spojili sa so siedmymi. Veď na Choču kedysi chodilo desať ľudí a teraz proti Tesárskym Mlyňanom, na derby, ktoré sa hralo po takmer dva a pol roku, ich prišlo cez stopäťdesiat,“ jasal Minár.

Aj starší Chočania hlavou kývali, že toľko ľudí už na futbale dávno nevideli.
Aj starší Chočania hlavou kývali, že toľko ľudí na futbale už dávno nevideli.

„A teraz sa dva týždne máme o čom rozprávať,“ s úsmevom odchádzali z chočianskeho Anfieldu zástupy divákov. A to je podstatné.

FAKTY
Choča – Tesárske Mlyňany 2:1 (2:0).
Góly: 18. Kukučka, 42. Székely – 78. Meňhart (11 m). R Patrik Zaťko (Velčice), AR1 Erik Barát (Žitavany), ŽK: Kukučka, Škula, Valent, Tarnay, M. Slovák – Martinec, Bošanský, 153 divákov.
DRUŽBA: P. Valent – M. Slovák – D. Gálik (49. A. Škula), F. Škorec, P. Drgoňa – P. Tarnay (87. I. Mikolajčík), Viglacký, P. Slovák, E. Kováč – O. Kukučka (75. M. Solčánsky), M. Székely. Tréner: M. Minár.
ŠK: P. Frajka – T. Klučiar, P. Sládek, M. Hudec – M. Martinec, S. Babocký, M. Meňhart – M. Komžík – M. Švába (46. L. Ráno), J. Halmeš, M. Bošanský (85. T. Lízal). Tréner: P. Miškovič.