Novinky

Sľažany ubzikli z Homolovej klietky, Velčice zmrazil Studený

Grand derby pod Veľkým Lyscom sa Velčiciam vyšmyklo z rúk a pred 248 divákmi len civeli, ako Sľažany otáčajú zápas jesene na svoj obraz.

Októbrové derby 11. kola VII. ligy C Juh zastihlo rivalov „na život a na smrť“ na opačných futbalových póloch – kým Velčice sú radi, keď v nedeľu narátajú do jedenásť a po titule spred 4 rokov už nie je ani chýru ani slychu, Sľažany prišli s vizitkou 6 výhier v rade a súpiskou dlhšou než grécke dlhopisy.

Spoločné len jedno – lazaret ako po vojne. Od rodinnej oslavy po návštevu očného chýbalo Velčiciam a Sľažanom dokopy 14 hráčov! Aby toho nebolo málo, daň derby sa vybúrila na troch hosťoch, Žikavský, Fazekaš a P. Bača museli odkrívať na striedačku.

V derby však šlo všetko bokom! Velčice sa chytali slamky top päťky, vyhrali dokonca polčas, lenže Sľažany na ne poslali Studeného a z 1:0 bolo 1:3. No čo ak by dva Homolove kanóny trafili vinkel a nie plot?

Velčice lapajú po dychu

Porekadlo „keď páli Homola, z brankára je mŕtvola“ napokon platilo len raz, azda stokilový svalnáč poslal domácich do vedenia rozumnou strelou k žrdi. Lenže potom sa zápas prevrátil do hry mačky s myšou – teda všetci proti brankárovi Karolovi Paulovovi. Zopár tutoviek síce lapil ako za mladi, predsa však pustil tri góly. Velčický smútok by po poslednom zvonci skvelého rozhodcu Alojza Macha naplnil všetky oceány. „Začali sme dobre, ale po prestávke nám došli sily. Prestala nám fungovať záloha, chýbali nám v nej hlavne Milan Hajnovič a Majo Szegény. Sľažianski žolíci Studený a Ivanička nás riadne rozhýbali, najviac ma mrzel gól na 1:1,“ ľutuje Karol Paulov pri spomienke na Pružinského šibenicu.

Karol Paulov si aj v 47 rokoch užíva potlesk tribún.
Karol Paulov si aj v 47 rokoch užíva potlesk tribún.

Paulov nemohol oka zažmúriť, Sľažany ho ostreľovali z každej strany. „Všetky centre náročky kopali do brány, musel som do každého ísť, chytať alebo vyrážať. Navyše vždy bolo predo mnou klbko hráčov. Ťažký zápas, ale takých som v už kariére zažil mnoho,“ usmial sa 47-ročný veterán. S kariérou sa lúčil už pred dvoma rokmi, rukavice však ešte nechal na poličke – keď je treba, pomôže. „Keďže si Peťo Valent na tréningu zlomil malíček, musel som ísť zas do brány. Mrzí ma, že to vo svojom veku musím stále ťahať,“ úprimne riekol Karol Paulov, kedysi duša futbalu v Mankovciach.

Velčice dúfajú v lepšie zajtrajšky.
Velčice dúfajú v lepšie zajtrajšky.

Velčice bičuje kríza a vie to už každý. Pravoverným sa i slza z líca skotúľa, keď si dnešky porovnajú so zlatom, striebrom a bronzom z minulých rokov. Starosta Ľubomír Gahír a predseda Ján Dekan robia, čo môžu, ale kalich v horkom strede tabuľky pijú až do dna. „Okrem nich dvoch sa tu o futbal skoro nikto nestará a to je chyba,“ ostrí jazyk Paulov. „Vo Velčiciach som dvanásť rokov, vždy sme hrali o špicu a je prirodzené, že teraz prišla kríza. Pomaly nemá kto hrať, ani sa poriadne netrénuje. Musím pochváliť v prvom rade Jura Homolu, vábili ho Žitavany a viaceré iné kluby z vyšších súťaží, on však ostáva najväčším velčickým srdciarom, ide príkladom. Verím, že tieto ťažké časy zvládneme a čo najskôr budeme opäť staré dobré Velčice,“ nestráca nádej Karol Paulov.

Sľažany vo forme ako hrom

Vedľajšia šatňa trieskala nadšením. Čo je viac, než vyhrať derby? Medzi „bačkorášmi“ a „močkármi“ to vždy bolo nahnuté. Pravda, rokmi sa ostré hrany obrúsili, no lichôtka „sme lepší ako Velčice“ je pre Sľažany stále viac než najviac. „Derby s Velčicami si pamätám ešte ako malý chlapec, vždy tam bola rivalita. Veď oni chodia k nám do školy a my k ním do hory na hríby. Odjakživa to boli nervóznejšie zápasy ako ostatné, ale čo si pamätám, nikdy sme sa nešli pozabíjať a väčšinou sme sa rozišli v dobrom, ako aj v nedeľu,“ vykrúcal tému tém Miroslav Studený, postava číslo jeden šiesteho derby po 14-ročnej pauze.

Studený udivoval rýchlou kľučkou.
Studený udivoval rýchlou kľučkou.

Tlak žlto – čiernych včeličiek bol drvivý, pred bránou Velčíc to bzučalo ako v úli, lenže až keď v 60. minúte z lavičky priletel práve „Stuďo“, zrodili sa tri gólové bodáky. Zo Studeného rohu našiel Dominik Pružinský horný kút, po jeho chirurgickej asistencii si vyzliekol dres Tomáš Nemček a sám žolík zabil tretí klinec do rakvy, keď po Ivaničkovom pase prefrčal obranou. „Bol som hladný po futbale, chutilo mi. Viem, polčas sme prehrali, ale potom sa ukázala naša bojovnosť a srdiečko za Sľažany, vyhral lepší tím. Všetci chalani si zaslúžia pochvalu, obzvlášť ma potešilo, že dal gól môj bratranec Dominik Pružinský a našej legende Danovi Ivaničkovi sme dali pekný darček k štyridsiatke,“ zalizoval sa útočník Sľažian po bilancii 1+2. Práve vedľa Pružinského sa včera ráno našiel v zostave kola podľa MY Nitrianskych novín, najlepšie regionálne noviny na Slovensku ho určili aj za muža celého kola! „Dva roky som nebol na tréningu, robota mi to neumožňovala. Teraz som však konečne doma, staviam dom a mám rodinku. Robím všetko pre to, aby som sa vrátil do starej formy. Futbal som hrať nezabudol, chýba mi iba kondícia,“ mädlí si ruky odchovanec Zlatých Moraviec. Pýšiť sa môže aj troma štartmi v Corgoň lige.

„Strunka“ Pružinský odohral skvelý mač.
„Strunka“ Pružinský odohral skvelý mač.

Sľažany si po dvojkilometrovej ceste domov mohli slastne odfúknuť. Tri body vo vrecku, tretie miesto v tabuľke, len 4 body menej ako prvé Neverice a až 10 viac než šieste Velčice – postupová misia pokračuje nedeľným derby s Tesárskymi Mlyňanmi. „Šiestu ligu sme hrali asi osem rokov, teraz sa do nej chceme vrátiť, sme veľká dedina a zaslúžime si to. Ľudia ako Roman Cina, Peťo Bača alebo Milan Hudec tu robia futbal správne a so srdcom, je skvelé, že im pomáha aj starosta Jozef Magát. Sme super partia, nikto z nás nemá za futbal ani korunu a tak to má byť,“ pochvaľuje si 28-ročný forvard a jedným okom nazrel do veštiacej gule. „Dobre sa ukazovali Čierne Kľačany. Neverice sú v našej skupine prvé a hoci podľa mňa na postup nemajú, no motyka môže vystreliť. O šiestu ligu si to asi rozdáme my a Machulince, no možno sa pripletie Martin nad Žitavou,“ dumá Miroslav Studený.

FAKTY
VelčiceSľažany 1:3 (1:0).
Góly: 40. Homola – 71. Pružinský, 84. Nemček, 85. Studený. R A. Macho (E. Barát), ŽK: Homola, Szabo, Valent – Nemček, 248 divákov. Strely na bránu: 4 – 9. Strely vedľa brány: 3 – 9. Rohy: 4 – 11. Ofsajdy: 3 – 1. Fauly: 13 – 12. Držanie lopty (%): 35 – 65.
ŠK: K. Paulov – L. Laca, T. Čapo, V. Nagy, A. Szabo – P. Zeman, S. Rosina, J. Homola, T. Laca – D. Čapo, R. Rosina (80. P. Valent). Bez trénera.
OFK: Ľ. Javorček – D. Pružinský, M. Bača, M. Žikavský (5. T. Nemček), J. Hudec (56. M. Kéry) – J. Magát – M. Tonka (60. Mi. Studený), M. Mišuta, M. Fazekaš (46. D. Ivanička), L. Vajda – P. Bača (31. M. Rajtár). Tréner: Roman Cina.

FOTKY
IMG_0284 IMG_0322 IMG_0332 IMG_0346 IMG_0355 IMG_0374 IMG_0387 IMG_0395 IMG_0406 IMG_0418 IMG_0421 IMG_0432 IMG_0438 IMG_0440 IMG_0444 IMG_0445 IMG_0447 IMG_0452 IMG_0454 IMG_0459 IMG_0468 IMG_0480 IMG_0486 IMG_0521 IMG_0530 IMG_0531 IMG_0539 IMG_0550 IMG_0569 IMG_0582 IMG_0601 IMG_0621 IMG_0624 IMG_0629 IMG_0638 IMG_0645 IMG_0660 IMG_0662 IMG_0667 IMG_0688 IMG_0696

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Adam Ferenc.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close