DOUBLE STAR BET Jedenástka rokaNovinky

V Jarku majú poklad, najlepšieho dorastenca Tomáša Horáka

Udivuje bleskovou rýchlosťou, obdivuhodnou technikou, prehľadom v hre a periférnym videním. V Jarku si ho cenia na milión a nevedia si ho vynachváliť. O kom je reč? No predsa o 17-ročnom Tomášovi Horákovi, najlepšom dorastencovi ObFZ Nitra.

Písal sa prvý augustový pondelok roku 1998, zdanlivo bežný a obyčajný deň v kalendári. S týmto tvrdením však v Jarku neuspejete. Svetlo sveta totiž uzrel Tomáš Horák, žiarivý diamant tamojšieho futbalu.

Poctivý futbalista
Malý Tomáš si najkrajšiu hru rýchlo obľúbil a už od skorého veku prevyšoval svojich rovesníkov. Pod stromčekom si každoročne našiel loptu a kopačky, nič iné mu k šťastiu nechýbalo. „Futbal hrávam v rodnom Jarku od šiestich rokov, rád som zbieral aj dresy futbalistov,“ začal s rozprávaním Horák.
Slovíčka sa z neho derú ako z chlpatej deky, futbalový jazyk však ovláda na výbornú. K najlepším patril odmalička, góly strieľal i pripravoval jedna radosť už v žiackej kategórii. V nastolenom trende pokračuje aj v doraste, je ozajstným ťahúňom a osobnosťou svojho tímu. „Je to technický futbalista, ktorý číta hru a nerobí mu problém pravá ani ľavá noha. Trénujem ho od žiakov, vždy bol veľkou osobnosťou na ihrisku. Smolu mal jedine v tom, že si dvakrát zlomil ruku, čo ho trochu zabrzdilo v jeho futbalovom vývoji,“ charakterizuje mladú nádej tréner jarockého dorastu Patrik Bango. Svojho zverenca si pochvaľuje aj po ľudskej stránke. „Tomáš je skvelý a poctivý chalan, dobre sa s ním pracuje. Naháňa spoluhráčov na tréningy, sám nevynechá skoro žiaden,“ vraví rodák z Veľkého Zálužia.

Najlepší dorastenec
Chýr o šikovnom chlapcovi z Jarku zavial vietor aj na tie najvyššie miesta. Pri nedávnom galavečere v Rumanovej, kde sa vyhlasovala Jedenástka roka ObFZ Nitra za rok 2015, sa dostalo Tomášovi Horákovi veľkej pocty. Bol zvolený za najlepšieho dorastenca našej oblasti. „O tom, že budem ocenený, som sa dozvedel asi dva dni v predstihu. Musím priznať, že som to vôbec nečakal a bol som veľmi prekvapený, zároveň však nadšený. Keby som mal o tom rozhodnúť ja, tak by som vybral môjho spoluhráča Tomáša Labudu,“ skromne priznáva druhák na SOŠ gastronómie a cestovného ruchu na Levickej ulici v Nitre. „Toto ocenenie si zaslúži a neuškodí mu. Je to skromný chalan z dediny, určite mu nestúpne sláva do hlavy,“ rázne odmieta akékoľvek obavy pred stagnáciou jeho kouč Bango.

Komando dvoch Tomášov
Práve spomínaný Tomáš Labuda je jeho nerozlučný „parťák“ na zelenej pažiti. Hrajú spolu prakticky naslepo a výraznou mierou ťahajú Jarok za najvyššími métami v šiestej dorasteneckej lige. Spolu sa podieľali na 39 jarockých góloch. „Poznáme sa od mala, patrí k mojim najlepším kamarátom aj mimo ihriska. Stačí nám, keď sa na seba pozrieme a hneď vieme, kam to jeden tomu druhému prihrá. Naša spolupráca je zautomatizovaná,“ vraví Horák a dodáva, že by ešte viac chcel popracovať na svojej kondícii a rád by tiež ešte vylepšil svoju už teraz výbornú techniku.
V takmer dvojtisícovej dedinke sa vytešujú zo skvelého ročníka, dorastenci „Íregu“ sú po jesennej časti B-skupiny VI. ligy na slušnom treťom mieste za Tešedíkovom a Čechyncami. „Zo začiatku boli naše výsledky biedne, keďže nás chodilo málo. Neskôr sme sa však celkom rozbehli, no stále je čo zlepšovať. V prvom jarnom kole zavítame na pôdu prvých Čechyniec, ktoré majú dobré mužstvo s dobrým trénerom. Tento zápas veľa napovie,“ mieri očkom na kľúčový duel Horák.

Do konca sezóny ostáva
Záujemcovia o „služby“ Tomáša Horáka stoja v radoch, často ide aj o v okrese renomovanejšie adresy, akou je, so všetkou úctou, tá jarocká. Čeľadice, Lehota, Alekšince, Chrenová – to je len výňatok z množstva klubov, ktoré by veľmi radi zlákali talentovaného dorastenca do svojho košiara. Horák vie, že v Jarku kariéru neurobí, aspoň v najbližšej dobe sa však zdupkať nechystá. „Rád by som to v budúcnosti dotiahol do vyššej súťaže, nateraz však platí, že chcem ostať do konca sezóny v Jarku a potom sa uvidí,“ plánuje si rozumný mladý muž a jediný futbalista v rodine. „Otec chvíľku hral, brat tiež, obaja to však aj tak neskôr zabalili,“ upresňuje Tomáš.

Čaká ho výber
Tomáš Horák dostane už onedlho možnosť ukázať sa aj na vyššom fóre. Je totiž súčasťou dorasteneckého Výberu ObFZ v Nitre, ktorý bude v sobotu 23. januára v Leviciach obhajovať Pohár predsedu ZsFZ. „Vo výbere bol aj minulý rok, vtedy však nemal takú kľúčovú rolu. Avšak na nadchádzajúcom turnaji by sme veľmi radi stavali práve na ňom. Má na to výkonnostné predpoklady a kvalitu, ktorú potvrdzuje počas celej sezóny na trávniku aj v hale. Disponuje veľmi dobrou technikou a prácou s loptou, oproti vlaňajšku dokonca aj vyrástol. Je na tom výborne aj po kondičnej stránke,“ odtajuje Kristián Maťko, tréner dorasteneckého výberu. Pikantné je, že ten istý Maťko zároveň stojí aj na lavičke dorastu Čechyniec… „V prvom jarnom kole nás čaká veľmi dôležitý zápas proti Jarku, na Horáka však nechceme hrať osobku, tento štýl neuznávam. Budeme sa spoliehať na náš kolektívny výkon, nebudeme sa zameriavať len na jedného hráča,“ doplnil mladý kormidelník.

Na okresnom nebi tak pomaly pribúdajú malé, dravé hviezdičky. Koľko z nich sa však stane ozajstnými hviezdami, to ukáže až majster čas. Verme však, že Tomášovi Horákovi do nosa nenaprší a raz sa budeme môcť pochváliť, že tento futbalista vyrástol práve na našich trávnikoch.

Na titulnej koláži (jej autorkou je Zuzana Gajanová) dorastenec FC 31 Jarok Tomáš Horák. Na ľavej strane je 17-ročný futbalista v drese počas kvalifikačného turnaja PP Invest cupu v mestskej hale na Klokočine, na pravej strane počas vyhlasovania Goal Travel Jedenástky roka ObFZ Nitra v Rumanovej s moderátorkou galavečera Kristínou Kormúthovou.

Podobné články

Back to top button
Close