Novinky

V Obyciach chcú v júni prepisovať históriu

Futbalové Obyce sú v poslednom období na vzostupe, kraľujú VII. lige skupine C a z ich nového trávnatého koberca si súperi bežne odnášajú výdatné nádielky.
V uplynulej sezóne sa Obyčania umiestnili na druhom mieste za suverénnymi Velčicami, tie sa však v tomto ročníku od úvodného siedmoligového hvizdu dívajú len na ich chrbát.  Družstevník totiž odštartoval vo veľkom štýle, stratil zatiaľ len trikrát a jeho jasným cieľom je vyhrať zlatomoravskú súťaž.
O tom, či bude ich marš postupový, ale aj o krátkom nazretí do análov futbalu v Obyciach sme sa pozhovárali s predsedom TJ Jánom Mikušom.

Skvelý rozbeh
Najmä úvodné vystúpenia Obýc vzbudzujú rešpekt. Po piatom kole sa mohli pochváliť piatimi výhrami a skóre 32:3, zaujala deštrukcia Červeného Hrádku (11:0). „Očakávali sme, že tieto zápasy zvládneme, ale to, že nich nastrieľame až toľko gólov, tak to veru nie,“ čuduje sa nad toľkou streleckou potenciou Ján Mikuš.
Potom však Obyčanom akosi „došla para“, v nasledujúcich piatich kolách vyhrali iba dvakrát. Naposledy sa v šlágri na pôde Skýcova rozišli s domácimi zmierlivo. Aj napriek tomu je však ich náskok na čele tabuľky práve pred „partizánmi“ stále trojbodový. „Dali sme rýchly gól a hneď po ňom sme nepremenili kopec šancí. V druhom polčase sa už hralo vyrovnanejšie, šance boli na oboch stranách. Ujali sme sa vedenia 2:1, no domácim sa podarilo vyrovnať po štandardnej situácii. V zaujímavom zápase sa tak zrodila spravodlivá remíza,“ v krátkosti zhodnotil duel druhého s prvým 48-ročný funkcionár. V tom, ktorý tím bol pre nich najťažším orieškom, má jasno. „Skýcovčania ukázali svoju kvalitu, hlavne smerom dopredu majú dobrých hráčov. Práve oni najviac otestovali naše schopnosti. Na prekvapenie nás veľmi preverili ešte aj Machulince, v zápase s nimi sme mali šťastie, výhra 3:0 sa nerodila ľahko. Vôbec nám nevyšiel duel v Jedľových Kostoľanoch. Domáci dali z troch striel na bránu dva góly, zatiaľ čo my sme sa trápili,“ hovorí bývalý futbalista.
Aj tak je však bilancia Obýc v tomto ročníku chvályhodná, z hľadiska gólovej produktivity možno až impozantná. Z desiatich zápasov sedem vyhrali a zaknihovali skóre 38:7, čo ich robí mužstvom s najlepšou ofenzívou i defenzívou spomedzi všetkých účastníkov súťaže.

Kľúčom súdržný kolektív
Obyce strelecky ťahá predovšetkým útočník Patrik Mikuš, syn Jána Mikuša. Dvadsaťtriročný zakončovateľ so štvrtoligovou minulosťou napol siete súperov už v uplynulej sezóne rovnako 23-krát, v tej aktuálnej je priebežne na kóte 15. Zdatne mu sekunduje Peter Vnad, v minulosti tiež hráč štvrtoligových Volkoviec, v tomto ročníku autor siedmich gólov. „K ofenzíve by som k dvom spomenutým prirátal aj Ľuboša Baťa, ktorý nám pomáha svojou buldodžou povahou, vďaka nej pre nás vybojuje veľké množstvo lôpt, a Erika Tonkoviča, ten hral aj druhú či tretiu ligu. V zadných radoch určite vynikajú Martin Visnyei a Dominik Šabo spolu s defenzívnymi záložníkmi Martinom Králikom a Gustavom Acevedom,“ vymenúva piliere tímu Mikuš. Aj vy ste sa pri exotickom mene pozastavili? „Gustava Aceveda už rátame ako domáceho, oženil sa sem pred šiestimi rokmi z Argentíny. Celkovo vzaté, len dvaja hráči z osemnásťčlenného kádra nie sú z Obýc – Martin Visnyei a Erik Tonkovič. Peťo Vnad a Paťo Mikuš strávili mládež na ViOne, ale sú to pôvodom Obyčania,“ ozrejmuje a prezradil aj jeden pozoruhodný zákulisný fakt, demonštrujúci silu kolektívu a skvelej partie: „Dá sa povedať, že futbal v Obyciach pookrieva a prežíva svoje historicky najúspešnejšie obdobie. Aj po tej materiálnej stránke – sami hráči svojpomocne vybudovali na trávniku závlahový systém. Chlapci sa naň poskladali, len v malej miere nám pomohli sponzori. Ide o 26 zavlažovačov, ktoré automaticky plnia svoj účel. Takisto sme kúpili novú výsledkovú tabuľu, zmodernizovali striedačky, zabezpečili nový trávnatý koberec…“

Založia benjamínku?
Minulosezónny suverén ŠK Velčice, sa po tom, čo jednoznačne opanoval vtedy ešte II. C triedu, výrazne oslabil a minimálne z výsledkovej stránky je na ústupe. Prišiel teda čas Obýc? „Boli by sme radi, keby sme boli na prvom mieste aj po poslednom kole. Chceme prvý raz v histórii futbalu v Obyciach vyhrať druhú triedu. Ale až keď sa nám to podarí, tak sa rozhodneme, či postúpime,“ úprimne prezradil Mikuš a hneď rozmenil na drobné: „Je to problematické z hľadiska cestovania a hlavne kvôli atraktivite súperov v šiestej lige. Tu hráme derby za derby – Machulince, Hostie, Jedľové Kostoľany, Topoľčianky… Ak by sa nám však podarilo dosiahnuť tento historický úspech, tak by bolo možno zaujímavé navštíviť aj túto súťaž.“ Aj keby súťaž Obyce vyhrali a rozhodli by sa postúpiť, tak by isto mali o starosť viac. Regule hovoria jasnou rečou, účastník šiestej ligy musí mať minimálne jedno mládežnícke mužstvo. A aj tu je pes zakopaný… „Žiakov alebo dorastencov sme mali naposledy pred možno dvadsiatimi rokmi. Bolo by veľmi ťažké zohnať deti, už ani škola nie je taká preplnená ako kedysi. Skôr by sme sa radi vybrali cestou benjamínky,“ zakončil debatu Ján Mikuš, predseda TJ Družstevník Obyce.

Na titulnej snímke mužstvo TJ Družstevník Obyce po jednom zo zápasov v práve prebiehajúcej sezóne. Vľavo hore v zelenom tričku predseda klubu Ján Mikuš, druhý sprava v dolnom rade s kapitánskou páskou hrajúci tréner tímu a jeho najlepší strelec zároveň Patrik Mikuš.

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close