Novinky

Zostava kola pri debute? Pre nevidzanského dorastenca Koprdu žiadny problém!

Meno Richard Koprda si dobre zapamätajte.
Nestáva sa veru často, aby piatoligovú obranu dirigoval šestnásťročný chalan…

Jar ako z rozprávky
Rišo Koprda do lopty kopal odmalička, súťažne však až od deviatich rokov, chlapec zo Slepčian to mal do neďalekej Požitavskej futbalovej akadémie na skok. „Súťažne hrám až od štvrtej triedy, mojím idolom bol vždy Cristiano Ronaldo, hoci nehrám na jeho pozícii. Fascinuje ma jeho štýl hry, čuch na góly. Aj pri telke fandím jeho Realu Madrid, no tiež si rád pozriem iný dobrý futbal,“ prezrádza mladík.
Roky plynuli, konkurencia stúpala, sympatický poctivec už nemal časom v nabitom kádri na ružiach ustlané. Pomocná ruka prišla z poslednej súťaže, Rišo zamieril na „dedinu“. „Posun z druhej ligy do šiestej som nebral ako krok späť, prvoradá pre mňa bola pravidelná zápasová prax, už ma nebavilo viac sedieť na lavičke,“ začína svoje rozprávanie s viditeľnou rozvahou v hlase druhák na Gymnáziu Janka Kráľa v Zlatých Moravciach.
Prečo tie úvodzovky vyššie? Nevidzany sa totiž vymykajú tradičnému ponímaniu dedinského klubu – v malej obci medzi Vrábľami a Zlatými Moravcami robia futbal príkladne, funkcionári na čele s mecenášom Milanom Kramárom sa tu starajú až o šesť mužstiev (!), tréningový proces takisto znesie aj tie najvyššie kritériá. Nevidzanskí dorastenci zimovali tretej priečke, s Koprdom v zostave však vyhrali všetkých desať jarných zápasov a parádnu novoročnú jazdu zavŕšili postupom do mládežníckej V. ligy Stred! „Môj prvý polrok v mužstve bol vskutku výborný, mali sme pred sebou ťažkú úlohu v podobe víťazstva v A-skupine VI. ligy, no spoločnými silami sa nám to podarilo. Obrovská vďaka patrí predovšetkým nášmu trénerovi Petrovi Drahošovi, ktorý nás dokonale pripravoval na tréningoch a regeneráciách,“ vraví defenzívny záložník schopný alternovať aj na poste stredného obrancu.
Perfektné výkony Koprdu nezostali bez odozvy, expresne priletela pozvánka do nominácie Výberu ObFZ Nitra Thermalpark Nitrava U17, ktorý sa predstavil na medzinárodnom turnaji v poľskom Vroclave. Richardovi navliekli na ľavé rameno kapitánsku pásku, on sám sa odvďačil takmer bezchybnými výkonmi. Na postup do bojov o najcennejšie kovy to však nestačilo, poľskí prvoligoví dorastenci boli nad sily chlapcov z našej oblasti. „Som veľmi rád, že som sa dostal do takej skvelej futbalovej spoločnosti, celý turnaj bol pre mňa obrovskou skúsenosťou. Spoznal som nových priateľov, odniesol si kopu zážitkov,“ úprimne hovorí.
S novou sezónou prišli nové výzvy, takisto aj najvýznamnejší moment v zatiaľ nedlhej kariére Richarda Koprdu.

Kam to dotiahne?
Nevidzany sú známe výbornou spoluprácou jednotlivých kategórii, hráči medzi mužstvami zvyknú „pendlovať“ hlavne medzi dorastom, siedmoligovým béčkom a piatoligovým áčkom. Prvé seniorské ostrohy si Koprda vybrúsil už na jar za rezervu, ani šanca v prvom tíme na seba nenechala dlho čakať. Bez jediného tréningu za mužov naskočil do víkendového zápasu 10. kola nitriansko-topoľčianskej V. ligy Stred! „Keď som zistil, že proti Zbehom nastúpim v základe, tak som bol veľmi prekvapený, naozaj som to nečakal,“ rekapituluje svoje pocity.
Krst ohňom zvládol Koprda na výbornú, v stopérskej dvojici s exligistom Romanom Žemberom si počínal vynikajúco. „Hral som s pocitom veľkej zodpovednosti, snažil som sa podať čo najlepší výkon. Zápas bol vyrovnaný, pár minút pred odchodom do šatní sme inkasovali. Cez prestávku sme sa dobre povzbudili, v druhom polčase sme zlepšili hru a zaslúžene vyrovnali. Zbehy nás v závere zatlačili, veľmi chceli vyhrať, ale našou organizovanou obranou sme si už bodík ustrážili,“ hodnotil duel tabuľkových susedov dobre naladený debutant.
Nevidzany vykročili do nového ročníka s presvedčivou formou, v posledných šiestich kolách prehrali len v Tešedíkove. Zdanlivo teda nebol dôvod na zmenu, nebál sa tréner Juraj Baláž, že Koprda, ktorý sedemnásť oslávi až deň po Mikuláši, svoju piatoligovú premiéru nezvládne? „Vôbec. Nemal som ani najmenšie obavy. Riša poznám veľmi dobre po futbalovej aj ľudskej stránke, ide o konštruktívneho a inteligentného stredového hráča, ktorý sa vyznačuje skromnosťou a poctivosťou. Na začiatku stretnutia mal prehnaný rešpekt, ale postupom času si začal viac veriť a už mu to šlo bez problémov. Dostal ťažkú úlohu, ubrániť 8-gólového strelca Pavla Zlatňanského nie je len tak, skúsený kanonier aj dal gól, no danú situáciu by lepšie nezvládol ani ostrieľanejší obranca,“ povedal pre obfz.sk mladší z bratskej dvojice Balážovcov. A aby neostalo len pri slovách – v pondelkové ráno sa Rišo našiel v Zostave kola MY Nitrianskych novín…
Oblastné nebo má o hviezdičku viac, slušne vychovanému Koprdovi by do nosa napršať nemalo. „Môže to dotiahnuť ďaleko,“ uzavrel Juraj Baláž.

Podobné články

Back to top button
Close