Novinky

Návšteva kola v Jelenci videla robinzonádu i „Tawambovu“ parádu

Šiesta liga sa prebudila zo štvormesačného spánku. Z ôsmich zápasov vyhrali hostia len jeden.

Kolotoč sa opäť točí. Najvyššia okresná súťaž odštartovala svoju jarnú časť nedeľným 17. kolom. Ani jeden tím z prvej štvorky nevyhral, o najväčší šok sa postarali Selice a s jedenástimi odchovancami vyprevadili domov Rumanovú 2:0. Kolíňany vykročili k záchrane jasným víťazstvom 4:0 nad Výčapmi-Opatovcami, Kráľová nad Váhom prekvapila v Lehote, vyhrala 3:2.
My sme vycestovali za futbalom do Jelenca, kam prišli ambiciózne Žitavany. Domáci dvakrát prehrávali, vždy vyrovnali, najmä druhý gól Billu stál za to. Najlepšou správou bolo, že 130 divákov šlo domov s dobrým zážitkom.

NÁŠ KOMENTÁR
Po nedeľnom obede to bolo na Štadióne Adama Nagya na dlhý rukáv, mikinu a bundu. Slnko sa vzdalo už po pár minútach. Ale k futbalu. Ten bol v Jelenci chválitebný, tak na dvojku. Lepšie začala Iskra, svetelnú tabuľu rozpálila už v prvej minúte. Osemnásty gól Drienovského. Známy „Mara“ Strapek stál v bráne ako prikovaný, pohotovosť a presnosť by si mohol žitaviansky kapitán zatitulovať pred meno. Jelenčania šokovaní, dvadsať ľudí zo Žitavian potešení. Pozerateľný zápas dostal zelenú. Modro-žltí získali prevahu v poli, prvú šancu zahodil Ágh. Žitavančan Solčiansky v rohu šestnástky skopol Augustína, jasná penalta, oproti tej na Suaréza tak trojnásobná. Loptu si postavil dispečer Ágh a… Premenil. Oboňa šiel napravo, lopta naľavo, v 25. minúte svietilo 1:1. Jelenec s vetrom v plachtách zvýšil aktivitu, šance mali Ágh a Augustín, padlo aj brvno, na druhej strane sme videli dva brejky. Prestávka futbalu nepomohla, po polčase sa tímy z kabín a diváci z bufetu rozbiehali o niečo pomalšie. Náboj prišiel až po hodine hry. Zas sa hralo hore-dole, rušno pred bránami. Výnimočne tiež za nimi, kde trieskali delobuchy. O pár minút zahorela aj šanca Iskry na tri body, to keď sa Kristián Marťák naľavo prepasíroval obranou, nabil Drienovskému, ktorému nemusíte dvakrát hovoriť, čo má robiť s loptou v päťke. Pätnásť minút do konca, 1:2, Jelenec mobilizuje sily, nechce doma stratiť, kope roh. Lopta sa odráža k Billovi, behavý záložníček nepremýšľa. „Uder, Tawamba,“ tlačí ho publikum. Uderí, lopta letí, Oboňa sa pozerá. Vinkel, návšteva kola tlieska. A to nebolo všetko! Jelenec sa neuspokojil. Hore šiel dorastenec Kukučka, hneď bol v šanci. Za pár rokov ju nekopne do stredu brány, ale dá gól, uvidíte. Mlaďas kope v doraste priamáky, muži sú však už „iná káva“, preto sa k štandardke z 22 metrov postavil Borbély. A ako mohli spoluhráči Oboňu karhať za podcenenie Billovho projektilu, po štyroch minútach ho pokojne mohli nosiť na rukách. Za takú robinzonádu by sa nehanbil ani Neuer! Hostia hrýzli z brejkov, gól mohol dať šikovný Švec, priamy kop v dobrej pozícii mal Drienovský, no nenamieril presne. Škoda, že z lavičky nenaskočil najlepší dorastenec Žitavian Patrik Marťák, ktorý trafil v polčasovej rozcvičke dva také voleje, že prítomní len gúľali očami. Sumár: K trom bodom bolí blízko obaja, trošku bližšie Jelenec, no i Žitavany hrali futbal, na ktorom sa dá stavať. Štvorgólová deľba však divákov presvedčila, aby prišli pod bájny hrad Gýmeš aj nabudúce.

FAKTY
Jelenec – Žitavany 2:2 (1:1).
Góly: 25. Ágh (11 m), 80. Billa – 1. a 74. Drienovský. R Kompas (Frajka, Hörik), ŽK: Nagy, Franko – Pánik, Marťák, Švec, 130 divákov.

FC: M. Strapek – P. Kovács, J. Rákoci, M. Nagy, I. Franko – R. Lukáč – T. Billa, J. Ágh, E. Borbély – M. Koreň (81. A. Kukučka), J. Augustín.
ŠK ISKRA: T. Oboňa – M. Solčiansky, L. Gajdoš, J. Debnár, M. Jakab – M. Meliška (85. K. Chren), M. Sperka, Ad. Pánik (34. K. Marťák), M. Žiak – D. Drienovský, M. Švec.

HLASY
Pavol Medveď, tréner Jelenca: „Prvých šesťdesiat minút sme hrali tak, ako sme sa pred zápasom dohodli, plnili si svoje úlohy, boli nebezpeční v útoku, vytvárali sme si šance. Inkasovali sme hneď na začiatku po rohu, v druhom polčase nás súper trestal gólovým protiútokom. Vo zvyšnom priebehu duelu nám akoby došli sily, hernú dominanciu prevzali Žitavančania, dostávali sa do šancí, hrozili, no nemali toľko šťastia. Nečakal som, že protivník bude tak veľmi kvalitný, prekvapil ma svojou veľmi dobrou organizáciou hry a protiútokmi. Remíza 2:2 je spravodlivá, v prvom polčase sme mali navrch my, po prestávke Žitavany.“
Juraj Ágh, stredopoliar Jelenca: „V prvom polčase sme dominovali my, no nepremenili sme viaceré šance, ktorými sme mohli rozhodnúť zápas. Po obrátke prevzali iniciatívu Žitavany, mali viac z hry. Škoda našich zahodených šancí, o jednu či dve sme ich mali viac než súper, no deľba bodov je zaslúžená.“

Ladislav Éhn, tréner Žitavian: „Zápas sme začali tlakom, dali sme gól. Potom sa hra čiastočne vyrovnala. V druhom polčase sa hralo z jednej strany na druhú. Zápas sa napokon skončil remízou, ktorá nie je spravodlivá. Bod sa nám máli. Vypracovali sme si viac šancí ako súper a mali sme vyhrať.“
Daniel Drienovský, útočník a kapitán Žitavian: „Na prvé kolo sa hral dobrý zápas, padli štyri góly, prišlo dosť divákov. Na šance to bolo vyrovnané, remíza je asi zaslúžená.“

FOTOGALÉRIA

1
Nedeľní súperi vybiehajú na trávnik, zapĺňajú sa aj tribúny.
2
Úvodný los. V modrom kapitán Jelenca Radoslav Lukáč, zľava v čiernom asistent rozhodcu Martin Hörik, hlavný Vladimír Kompas a asistent Kristián Frajka, v červenom žitaviansky kapitán Daniel Drienovský.
3
Hosť Adrián Pánik uniká jeleneckej obrane, stíhajú ho Radoslav Lukáč a Miroslav Nagy.
4
Prvý gól zápasu. Daniel Drienovský namieril pravačkou klinicky presne.
5
Hlavičkový súboj Mateja Melišku (v červenom) a Miroslava Nagya, prizerajú sa brankár Martin Strapek a stopér Jakub Rákoci.
6
Jeden z viacerých prvopolčasových zákrokov Mateja Melišku na Igora Franka.
7
Posila z Nevidzian Marek Sperka rozdával lopty svojim novým žitavianskym spoluhráčom. Vedľa neho spoluhráč Adrián Pánik, v modrom Juraj Ágh.
8
Marián Koreň sa snaží pretlačiť cez Mikuláša Jakaba (vľavo) a Jozefa Debnára.
10
Žitavančan Marián Švec bol nebezpečný aj chrbtom k bráne. Zľava v modrom Radoslav Lukáč, Miroslav Nagy a Igor Franko.
11
Súboj Miroslava„Kocku“ Nagya a Mariána Šveca v strede poľa.
12
Adrián Pánik páli tesne mimo. Zľava v modrom Tomáš Billa a dvaja 19-roční mladíci, ktorí strávili mládež aj na FC Nitra – Jakub Rákoci a Peter Kovács.
13
Juraj Ágh bol v nedeľu motorom jeleneckých akcií. Pred bránou číha jeho spoluhráč Jaroslav Augustín bránený Lukášom Gajdošom, proti lopte vystúpil Mikuláš Jakab a len Ághov chrbát pozoruje Michal Žiak.
14
Mareka Sperku zastavuje líder jeleneckej medzihry Radoslav Lukáč. Vľavo Tomáš Billa, úplne vpravo Kristián Marťák.
16
Kontakt stredného obrancu Jozefa Debnára s najlepším, 12-gólovým, strelcom Jelenca Jaroslavom Augustínom.
15
Brankár Martin Strapek krotí guľaté čudo, dobiedzajú Žitavančania Matej Meliška a Marek Sperka.