Novinky

Rumanová vyhrala aj v Lužiankach, Daniš vyčaril krásny lob

Lužiankam zateká do topánok. Futbalovejšia Rumanová bola hrateľný súper, ale bojovnosťou jej konkurovali len v prvom polčase.

VI. liga ponúka nielen vypätý boj o titul (Klasov a Ivanka si prvé miesto pohadzujú ako horúci zemiak), ale aj ľútu bitku v záchranárskom pásme. Všetci favorizovaní víťazi siedmych líg (Rišňovce, Veľký Cetín, Volkovce) chcú postúpiť, preto hrozí, že z „prvej triedy“ vypadnú až štyri tímy. Už odpísané sú jasne posledné Selice (14 bodov), namočené sú aj Lužianky (27), Golianovo, Močenok (28), Jelenec a Žitavany (29).
Lužianky sa mohli s udržaním popasovať v nedeľu proti Rumanovej, ktorá rada strieľa góly a šiestu ligu má už v suchu.

KOMENTÁR
Nepísaný zákon káže, že doma treba tvoriť, no lužiansky tréner zobral nedeľné nádeje triezvo a bez zranených opôr Michala Kovana a Jakuba Lacu zvolil defenzívnu stratégiu – prehustil stred poľa, hore ostával visieť len útočník Pacher, rozostavenie jeho tímu občas vyzeralo na troch stopérov. Obranná taktika spočiatku vychádzala. Účelne hrajúce Lužianky včasne dostupovali hostí, dobre riešili súboje jeden na jedného, vpred sa nepúšťali vo veľkom počte, trpela ich prechodová fáza. V 17. minúte ju však ani nepotrebovali, prostý nákop od polky rumanovský obranca Grofčík podcenil, brankár Andacký zbytočne vybehol a Martiškov lob doskackal do siete – 1:0. Zápas a hlavne rumanovský prejav upadol do letargie, do konca prvého polčasu sa už z nej nevyhrabal. Po zmene strán nastúpila iná Rumanová. V prvom rade zvýraznila chcenie a pochopila, že keď plánuje vyhrať, musí začať utekať. S väčšou pohyblivosťou to išlo. Tomanov center z rohu skúsený brankár Repa podbehol, Sudovský uplatnil svoj skvelý výber miesta, odpútal sa od Pachera a hlavičkoval do odkrytej brány – 1:1. Lužianky spanikárili, naivne sa rozbehli v siedmich vpred. Stratili, nestihli sa vrátiť, Daniš si zasekol Horeša a rozumným a krásnym oblúčikom ponad vybehnuvšieho Repu rozjasal asi tridsať hosťujúcich fanúšikov – 1:2. Domáci ostali šokovaní. Niežeby sa vzdali, ale v závere sme od nich čakali väčšiu vervu. Do hry poslali žolíkov Macanka a Štefanku (áno, ten hokejista, vicemajster Slovenska!), prvý menovaný mal dobré záblesky, nahral Gregušovi do jedinej lužianskej pološance v druhom polčase. Sumár: Lužiankam vychádzal herný úmysel len v prvom polčase, po obrátke doplatili na neskoré bránenie. Nevedeli sme, že Dalibor Repa robí chyby, jeden z najlepších šiestoligových brankárov nevídane podbehol center pred vyrovnaním. Kto sa však páčil, bol 50-ročný pravý obranca Jozef Jančík – hral skúsene, jednoducho, dobre. A má nástupcu, kapitán dorastu Andrej Vranka (18) sa na ľavej zálohe snažil, škoda, že vervu nepreniesol na niektorých spoluhráčov. Rumanová predviedla v prvom polčase ofenzívny odvar, v druhom mierne zapla a Lužianky paralyzovala zvýšenou útočnou rotáciou (vyhrala už štvrtý zápas v rade). Rozdielovými prvkami zvratu z 1:0 na 1:2 bola rozvaha konštruktívneho stredového dispečera Jána Moravčíka a ladný krok ostrostrelca Petra „Plecha“ Daniša, jeho víťazný gól sa páčil všetkým. Rozhodca Ľubomír Tuška odpískal až 29 faulov, no všetky správne. Na ihrisku mal poriadok, mohol sa spoľahnúť aj na asistenta Tomáša Veládiho.

FAKTY
Lužianky – Rumanová 1:2 (1:0).
Góly: 17. M. Martiška – 54. L. Sudovský, 58. P. Daniš. R Ľubomír Tuška, AR Tomáš Veládi, ŽK: Budzeľ – L. Hudák, Drgoň, 110 divákov. Strely na bránu: 2:3. Strely mimo: 8:8. Rohy: 0:7. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 15:14.
OFK: D. Repa – J. Jančík, V. Horeš, Š. Budzeľ, M. Cappetta – M. Mariančík (80. P. Ivan) – M. Martiška (75. J. Štefanka), P. Pagačovič, M. Lacuška (15. A. Vranka) – V. Greguš, J. Pacher (60. M. Macanek).
ŠK: M. Andacký – D. Mokošák, R. Konopásek, P. Hudák, Ľ. Grofčík – L. Hudák – M. Drgoň (89. M. Ďuriš), J. Moravčík, S. Toman (79. J. Šedovič) – P. Daniš, L. Sudovský.

HLASY
Roman Zentko, tréner Lužianok: „Máme strašne veľa zranených hráčov, spomeniem opory Kovana, Lacu. So zranením nastúpil Macanek, Lacuška musel ísť dole. Na viac sme nemali. Určite nás čaká ešte tvrdý boj o záchranu.“
Jozef Jančík, pravý obranca Lužianok: „Zo začiatku sa hralo vyrovnane, dali sme gól na 1:0 a vedenie sme si postrážili aj do konca prvého polčasu. Po obrátke sme chceli pokračovať v našej hre, lenže náš brankár Dalibor Repa si dobre nevyrátal center a Rumanová vyrovnala, za štyri minúty sme už vďaka šikovnosti útočníka hostí, keď si spravil nášho stopéra, prehrávali. Ďalší priebeh zápasu už bol v rumanovskej réžii, my sme sa nestihli k ničomu dostať.“
Miloš Konopásek, tréner Rumanovej: „V Lužiankach sme chceli uhrať nejaký bod, máme tri, sme spokojní. Inkasovali sme lacný gól, no apeloval som na chalanov, že keď zvýšime pohyb, aktivitu, tak určite zabodujeme. Tak sa aj stalo, otočili sme stav a vyhrali už štvrtý zápas v rade.“
Ján Moravčík, stredný záložník Rumanovej: „Bol to jeden z našich slabších výkonov, predchádzajúce zápasy by sme s ním nevyhrali. Nie sme spokojní hlavne s prvým polčasom, v ktorom sme hrali profesorsky, bez pohybu. Body sú však doma a rátajú sa.“

Na titulnej snímke redaktora MY Nitrianskych novín Ladislava Odrášku hlavičkový súboj Jozefa Jančíka a Jána Moravčíka. Fotogalériu zo zápasu očakávajte vo štvrtok na nasanitra.sk.