Novinky

Galantsko-šalianska siedma liga má blízko k realite

V zasadačke Mestského úrade v Šali bol dnes kávovar, cukor, štyri minerálky, pätnásť pohárov, zástupcovia šalianskych klubov a chcenie ísť futbalu naproti.

Vie sa, že dedinský futbal ide dole vodou, mužstvám chýbajú hlavne peniaze a hráči. Keď nechceme, aby lopta zmizla z obcí, musíme jej ísť naproti. Čím viac derby, tým viac divákov, preto sa ObFZ Nitra reorganizáciou chystá vytvoriť jednu šiestu a štyri siedme ligy – Šaľania, Nitrania, Zlatomoravčania a Vrábľania budú hrávať so svojimi okolitými rivalmi. A radšej idete za futbalom desať kilometrov ako štyridsať, nie?

veca vyhrava divaci
Do Veče chodí na derby proti Žihárcu cez 250 divákov. Takých zápasov chcú diváci viac!

V plánovanom rozvrhu 1+4 sa hneď vynorila šanca na samostatnú šaliansku súťaž. Zakrátko sa s nápadom oživiť starú rivalitu ozvali kluby zo ObFZ Galanta, šalianski funkcionári začali kuť železo za horúca a dnes poobede si sadli s predsedami susedných zväzov Štefanom Kormanom a Ervínom Kissom, celé rande zastrešil primátor Šale Jozef Belický. Prví muži zväzov si k sebe rýchlo našli cestu, dohodli sa na systéme riadenia, za galantsko-šaliansku súťaž sú aj všetky kluby. V prvotnej vízii je istých deväť galantských (Kráľov Brod, Topoľnica, Šalgočka, Gáň, Veľké Úľany, Galanta-Hody, Vinohrady nad Váhom, Jánovce) a sedem šalianskych mužstiev (Tešedíkovo, Selice, Veča, Žihárec, Trnovec nad Váhom, Betonáris Šaľa, Dlhá nad Váhom). Musíme však počkať na prihlášky, múdrejší budeme už v sobotu ráno. „Zo stretnutia so šalianskymi klubmi mám dobrý pocit, myslím, že spoločná súťaž s Galantou môže priniesť želaný impulz pre reštart či už hráčskeho, funkcionárskeho alebo aj diváckeho záujmu na týchto dedinách. Vďaka patrí primátorovi Šale Jozefovi Belickému, ktorý vyvinul obrovské úsilie, aby sme sa stretli a priznám sa, že efekt je lepší, ako som očakával. Nemá zmysel si teraz uzurpovať právo, kto bude riadiť spoločnú súťaž, či my alebo Galanta, to je v tejto chvíli úplne posledná vec. Podstatné je, aby kluby našli novú motiváciu a tento model súťaže by ju mohol priniesť. S Galantou sme v posledných ročníkoch spojili naše súťaže mladších žiakov, tiež to bolo na prospech futbalu, zvládali sme to bez trecích plôch a som presvedčený, že rovnako zvládneme aj spoločnú súťaž dospelých. Sme si vedomí, že kuvici sa budú ozývať, ale faktom je, že ak nenájdeme spoločnú reč, zostane na každej strane sedem-osem nespokojných klubov, a to nechce nikto z nás. S Ervínom Kissom sme predbežne dohodnutí, že tento model vyskúšame na jednu sezónu, projekt spoločnej súťaže dostane šancu a ja verím, že pri dobrej vôli dokážeme postupne vychytať všetky muchy,“ informuje predseda ObFZ Nitra Štefan Korman.

IMG_9167
V zasadačke sa živo diskutovalo, kluby sa v otázke galantsko-šalianskej siedmej ligy tvárili veľmi pozitívne.

Pôvodne sme rátali s jedenástimi šalianskymi klubmi, lenže Hájske historicky patrí skôr k Nitre ako k Šali, Vlčany majú právo na šiestu ligu (pravdepodobne do nej aj od leta nastúpia) a v dvoch veľkých dedinách so silnou futbalovou tradíciou sa fanúšik chystá na najhoršie. „Obec nám dáva nula celých nula eur za sezónu, futbal ťahám z vlastných peňazí desať rokov a viac sa už nedá. Futbal tu teda minimálne rok určite nebude. Uvidíme, či to niekto zoberie potom,“ zúril predseda v Kráľovej nad Váhom Ján Kamenár. Najkrajší šport je na bode mrazu aj v Diakovciach, na šéfa Jána Hudáka je toho veľa a starostka sa riadi heslom „ani inde nie je futbal, prečo by mal byť u nás“. Vraj by sa musel stať zázrak, aby v „Deákoch“ pokračoval futbal.

Galantsko-šalianska siedma liga je krokom pre futbal a kluby si len sami podpília konár, keď ju zavrhnú.

Titulka: zľava predseda ObFZ Galanta Ervín Kiss, primátor Šale Jozef Belický, predseda ObFZ Nitra Štefan Korman a člen Výkonného výboru ObFZ Nitra za Šaľu Peter Bachratý.

Autor: Martin Kilian ml.

Podobné články

Back to top button
Close