Novinky

Jedna nula stále svieti. Čo sa deje s Brančom?

Šiestoligový Branč nezvládol ani nedeľňajší šesťbodový zápas, a to s rovnako namočenými Sľažanmi viedol do polčasu už o dva góly…
Futbalisti Branču pokračujú v neuspokojivých tohtosezónnych výsledkoch. Z pozície trénera OFK už stihol dobrovoľne odstúpiť Peter Vašek, staronový kouč Rudolf Látečka však s tímom padol po nezvládnutom kľúčovom dueli so Sľažanmi opäť na dno tabuľky. Po jedenástom kole je „Berenč“ stále bez víťazstva.
Aj v hosťujúcom tábore prebehla korektúra na poste šéfa striedačky, Daniela Mankoveckého nahradil po predchádzajúcej prehre s Golianovom Jozef Novota. Dvadsaťsedemročný kormidelník tamojšie prostredie dôverne pozná, čo cez víkend pretavil do troch bodov.
Slovo majú obaja spomenutí, okrem hodnotenia zápasu sa vyjadrujú aj k ambíciám a aktuálnemu rozpoloženiu ich celkov.

Koncovka, koncovka…
Všeobecne sa očakávalo, že Branč doma konečne trojbodovo zaberie. Mal na to, pri všetkej úcte ku Sľažanom, ideálneho protivníka – celok z posledného miesta tabuľky. „Nezačali sme najlepšie, aj tak sme sa však ujali dvojgólového vedenia. Súperovi sa na mokrom teréne hralo dobre, vpredu mal rýchlych útočníkov s nízkym ťažiskom. Cez polčasovú prestávku sme si niečo povedali, no to ostalo len v kabíne. Zahodili sme dve obrovské tutovky, naopak, Sľažany naše chyby efektívne trestali. V závere sme sa pokúsili o tlak, ale vývojom zápasu sme boli otrasení a náš prejav bol kŕčovitý,“ realisticky hodnotí Rudolf Látečka, od ôsmeho jesenného kola tréner Branču. Jeho náprotivok na lavičke hostí vytkol favoritovi duelu prehnanú ofenzívnu aktivitu v druhom polčase. „Do zápasu sme vstupovali s cieľom neprehrať. Naša snaha bola očividná hneď od začiatku zápasu, no dva súperove góly nás zrazili. Po prestávke Branč spravil chybu,  keď sa bezhlavo vrhol do útočenia a v obrane často zostával len s tromi hráčmi. Aj napriek psychickej nevýhode sme zacítili šancu a otočili sme stav v náš prospech. Chalani ukázali charakter, ťahali za jeden povraz a všetci si zaslúžia pochvalu,“ vracia sa k stretnutiu tímov z tabuľkového suterénu Jozef Novota.
Jazýčkom na váhach bola finálna fáza, a v nej Branč opäť neuspel. „Rozhodla efektivita súpera, my sme totiž svoje šance zahodili. Hostia podľa mňa vyhrali zaslúžene, aj napriek nepriaznivému skóre sa nevzdali, stále makali. Musím uznať, že Sľažany sú zatiaľ najlepším mužstvom, s akým sme sa pod mojím vedením stretli,“ vzdal hold dnes už predposlednému celku šiestoligového pelotónu Látečka.

Prídu v zime galeje?
Brančania pritom nie sú v súťaži za fackovacieho panáka, veď ani raz neschádzali z ihriska po porážke rozdielom triedy. Rudolf Látečka vie, na čom pracovať, v rezervách svojho mužstva má jasno. „Nie je disciplína, veď krajný obranca nemôže otvárať hru, keď si povieme, že hráme na istotu. Chýba nám hlavne strelec typu Emila Seleckého, ten bol schopný dať tridsať gólov za sezónu. Rovnako máme slabú kondičku, na tom budeme musieť v zimnej príprave popracovať. Všetko je o hlavách, pod psychickým tlakom sa hrá ťažko. Musíme si riadne vyhrnúť rukávy,“ podčiarkol fyzický a mentálny deficit 52-ročný rodák zo Svätoplukova, známa „postavička“ v okresnom dianí.

Nová metla dobre metie
V Sľažanoch po minulotýždňovej domácej prehre s rovnako trápiacim sa Golianovom (1:3) pristúpili k zmene trénera. Pod Danielom Mankoveckým sa stolička podlomila  po desiatich kolách, v ktorých prehral až osemkrát. „Nestrieľali sme veľa gólov a potrebovali sme niečo zmeniť. Jedenásť hráčov však nevymeníte, to si nemôžu dovoliť ani popredné európske kluby. Preto sme siahli k zmene trénera, hoci určite nebol zlý. Mužstvu sme dali v podstate staronový impulz, tím už  vedie Jozef Novota, ktorý tu už pôsobil,“ informuje Branislav Cina, člen vedenia klubu zo zlatomoravského regiónu. „Bolo to rozhodnutie klubu, ja osobne som to už viac-menej aj očakával. Dôvodom môjho odvolania bola slabá efektivita tímu. Hlavu si z toho nerobím, chcem tráviť viacej času s rodinou, pred troma týždňami sa mi narodila dcérka,“ preladil na pozitívnejšiu strunu šťastný otec Mankovecký. Opäť sa potvrdilo, že nová metla dobre metie – v Branči ťažili Sľažany práve z realizácie gólových príležitostí.
Jeho nástupca má na čom stavať, k dispozícii má káder so skúsenosťami z mládežníckych kategórií FC ViOn. „Trénujem tu už tretíkrát a myslím si, že teraz mám k dispozícii najsilnejší mančaft. Postavenie v tabuľke tomu nenasvedčuje, ale určite máme na viac. Ale musím povedať, že osobnostné vlastnosti hráčov v mužstve nie sú ideálne. Mojou výhodou však je, že som domáci a chalanov poznám aj po inej než futbalovej stránke,“ definoval svoju trénerskú devízu.
Víťazstvom 3:2 síce Sľažany preskočili v tabuľke Branč, no všetky patálie nie sú ani zďaleka zažehnané. Dobre si to uvedomuje aj Jozef Novota, žiadne vzdušné zámky stavať nehodlá. „Táto sezóna asi nebude tou najlepšou, naším jednoznačným cieľom je udržať sa v šiestej lige. No veľmi dôležité bude aj nastoliť pozitívnu atmosféru okolo klubu, medzi hráčmi, ale aj divákmi,“ dodal na záver kouč.

Na titulnej snímke radosť futbalistov OFK Sľažany, uverejnená bola na profile klubu na sociálnej sieti. Jej autorom je Andrej Kéry.

Podobné články

Back to top button
Close