Novinky

Machulinská kométa Červený je nohami pevne na zemi

Najlepší mladší dorastenec sa zvykol domov doplaziť.

Za mužov debutoval už v šestnástich. Veľký talent machulinského futbalu vychytal 10 núl za rok plus ďalšie 2 za Výber ObFZ Thermalpark Nitrava U17 na Wroclaw Trophy. Reflexy, spoľahlivosť, dirigentské schopnosti, Martina Červeného by chcel mať v mužstve každý tréner!

Výsledok tvrdej práce
V Rumanovej vo štvrtok vyšli hviezdy, galavečer Oblastného futbalového zväzu v Nitre tunajšiemu „kulturáku“ ukázal aj päť najlepších mládežníkov vo svojich kategóriách za rok 2016. Mladším dorastencom kraľoval Martin Červený. „Ocenenie beriem ako výsledok tvrdej práce. Veľkú zásluhu na ňom majú aj moji spoluhráči, ktorí mi vzadu počas celého roka veľmi pomáhali,“ začal brankár Machuliniec. Šestnásťročný blondiak si tretí ročník Goal Travel Jedenástky roka pochvaľoval. „Byť vo štvrtok v Rumanovej bolo pre mňa veľkou poctou. Akcia sa vydarila, spoločensky ma zaujala a aj po organizačnej stránke bola na jednotku. Pre hráčov z nižších futbalových líg je veľmi príjemné, že sa myslí aj na nich,“ vypichol dôležitý význam podujatia.

martinpodium
Martin Červený na pódiu počas rumanovského galavečera. Zdroj: Miroslav Slávik.

Zocelil ho Petrovič
Martin Červený to má na ihrisku len cez ulicu, vidí ho už z okna, no svoj prvý zápas odchytal len v auguste 2013. Žiakov v Machulinciach (dedinka za Zlatými Moravcami, 35 km od Nitry) vtedy nemali, prvé kroky musel robiť rovno v doraste. „Začiatky boli pre mňa ťažké, bez žiackej prípravy som naskočil rovno do ostrých dorasteneckých zápasov. Čelil som hráčom silných ročníkov 1995 či 1996, pamätám si na delovky ťahúňa Topoľčianok Jara Antala,“ oprašuje spomienky. V rozvoji mu veľmi pomohol Ľuboš Petrovič, jeho bývalý brankársky konkurent v doraste, dnes 19-ročná jednotka machulinského áčka. „Má skúsenosti z vyšších súťaži, poskytol mi veľa užitočných rád, naučil ma čo a ako v brankárskom remesle. Som mu veľmi vďačný,“ vzdal hold kolegovi.
Tvrdá drina prináša ovocie, postupne prichádzali veľké míľniky. Na jar Martin debutoval za siedmoligových mužov. „Mužský futbal je taktickejší, tvrdší, silovejší. Dorastenecký často bezhlavý,“ porovnáva usmievavý sangvinik, ktorý 17-ku oslávi 15. januára.

fotodurdiak
Martin Červený sa vie zorientovať aj v náročných situáciách. Snímka je z jesenného dorasteneckého zápasu Tekovské Nemce – Machulince (0:3). Autor: Ľuboš Ďurdiak.

Domov sa plazil
Čisté štíty za dorast i áčko sa kopili, Červený zvykol vyťahovať elegantné zákroky a podržať mužstvo vo vypätých chvíľach. Na júlovom medzinárodnom turnaji Wroclaw Trophy sa bez neho nezaobišiel ani Výber mladších dorastencov našej oblasti (Thermalpark Nitrava U17). „Nominácia do Výberu ObFZ bola pre mňa pozitívnym impulzom, dostal som aj do konečného kádra, čo ma veľmi potešilo. Bola za tým však veľká drina, z viacerých tréningov som sa domov doslova doplazil. Páni tréneri Maťko a Drahoš nás na turnaj dobre pripravili, dali sme dokopy silný mančaft, hrala predo mnou skvelá stopérska dvojica Richard Koprda – Peter Mihálik. Skončili sme na siedmom mieste z dvanástich, ale určite sme mali na viac. Musím povedať, že celý výjazd do Vroclavu bol na veľmi vysokej úrovni, celému Oblastnému futbalovému zväzu v Nitre patrí jedna veľká vďaka za to, že nám umožnil získať nové skúsenosti,“ hovorí druhák na Obchodnej akadémii v Zlatých Moravciach.

cervenyvyber
Martin Červený počas vrábeľského prípravného zápasu Výber ObFZ Nitra Thermalpark Nitrava U17 – ŠK Nevidzany U19 (1:3).

Sny o titule
Výberové zážitky ho posmelili, vliali mu zdravé sebavedomie a s Machulincami má len tie najvyššie ambície. „Vrabčiari“ chcú titul, po jeseni A-skupiny VI. ligy však strácajú na prvé Žitavany tri body. „Prišli chlapci z okolitých dedín, zložili sme silné mužstvo. Bola by veľká paráda, keby sme spojili sily a vyhrali pre Machulince dorastenecký titul, určite je to v našich silách,“ odhodlane vyhlásil Červený, ktorého strýko Roman takisto chytával za tunajší „Huntík“.
Tréner dorastencov Machuliniec Roman Ondrejka vie, že jeho aktuálny gólman číslo jeden má na viac a na jeho odchod sa takticky pripravuje. Martinovmu náhradníkovi Radoslavovi Rajnohovi dávkuje cenné minútky už teraz. „Martin je šikovný, rozumný, rozhľadený chalan a nepochybne najväčšia osobnosť machulinského dorastu. Svojim výkonom a správaním dokáže strhnúť spoluhráčov. Má výborné reflexy, hrá dobre pozične, v čítaní hry mu môže v tejto i vo vyšších súťažiach konkurovať len málokto. Musí trochu popracovať na rozohrávke, všetky svoje rezervy však dokáže zlepšiť. Určite má potenciál na to, aby ešte do konca mládežníckeho veku chytal prvú dorasteneckú ligu. Istotne neskončí v poslednej súťaži!“ posudzuje svojho zverenca 25-ročný kouč.
Dúfajme, že Martinovi Červenému do nosa nenaprší a o pár rokov o ňom budeme čítať v ešte pozitívnejších súvislostiach!

martinaroman
Vľavo machulinský dorastenec Martin Červený, vpravo jeho hrdý tréner Roman Ondrejka. Obom veštíme sľubnú budúcnosť.

Titulná snímka: vľavo Martin Červený s pohárom za siedme miesto na Wroclaw Trophy, vpravo s ocenením za Najlepšieho mladšieho dorastenca ObFZ Nitra za rok 2016.

Podobné články

Back to top button
Close