Novinky

Po desiatich rokoch! V Machulinciach sú starší žiaci, zajtra turnaj

V machulinskom vedení pomaly preberá štafetu mladá krv. Mário Francík a Adam Ondrejka síce prevolali aj tri paušály, ale po desiatich rokoch postavili v Machulinciach mužstvo starších žiakov.

Pod Benátom v náručí mohutného lomu, tam, kde autobusy chodia asi tak často ako v Afrike, ležia malebné, takmer 1300-ročné Machulince. Tunajší „vrabčiari“ sa odjakživa venovali baníctvu, no po tvrdej robote potrebovali aj zábavu. Preto im k srdcu časom prirástol futbal, s čím súvisí aj prezývka „Huntík“ – banský vozík.

V Machulinciach je deväť ambicióznych behavých áčkarov chlapcov na čele s gólovým rotvajlerom Petrom Demigerom, devätnásť vyrovnaných dorastencov a od leta dvadsať snaživých starších žiakov. Pri 19-ke a 15-ke jedna sranda z júla: Žitavany si z machulinského dorastu vybrali tie najlepšie hrozienka a presvedčili Adriána Kériho, Nikolasa Pecha a Frederika Bónu, Machulince si akoby na oplátku vzali zo Žitavian šiestich starších žiakov. Rivalita medzi vrabčiarmi a havkáčmi je teda stále živá, ale nie zas na život a na smrť. Predseda Huntíku Pavel Fraňo a šéf Iskry Peter Chren sa na ulici neobchádzajú, nezabíjajú sa pohľadom, dobré vzťahy sú pravidlom. Futbalovému koloritu rozumejú.

A teraz k našej téme. V Machulinciach boli starší žiaci naposledy pred desiatimi rokmi. „Živo si pamätám tú obranu, akoby sme práve teraz vybiehali na zápas. V bráne Stanko Laktiš, naľavo Lukáš Ondrejmiška, dnes kapitán Hosťoviec, stopér Paľo Mikuš, pred ním Matúš Demiger, brat nášho strelca Peťa a napravo som makal ja,“ spomína na svoje hráčske časy Roman Ondrejka. To ho ešte koleno poslúchalo. Teraz má úpon presne na jazve, takže keď náhodou na nejakom miništrantskom zápase napriahne a vystrelí, desať dní je PN. Futbal mu chýba, ale našiel sa vo funkcionárčení. Vedie dorast a jasné vízie má aj pre áčko a celý klub.

Jeho brat Adam je na Obchodnej akadémii v Zlatých Moravciach, ide do maturitného. S futbalom dieru do sveta nespravil, na žolíka dobrý, predsa však dal v príprave gól za mužov, to ho asi vyšlo draho. Podstatné je, že mu to ide mimo ihriska. Spolu s Máriom Francíkom dali hlavy dokopy a pre Machulince po desiatich rokoch našli dvadsať starších žiakov. „Adam Ondrejka a starosta Bohumil Bielik majú najväčšiu zásluhu na tom, že máme v Machulinciach opäť starších žiakov. Veľmi sa tešíme, že u nás zase začína pulzovať mládež,“ raduje sa Pavel Fraňo, legenda machulinského futbalu – bývalý stopér, otec obávaného kanoniera deväťdesiatych rokov. Dnes vstupuje ako predseda do osemnástej sezóny.

Mário Francík v januári skončil pri starších žiakov Žitavian, ale bez klubu sa dlho neohrial. „Nemal som od trénovania ani pauzu, hneď ma oslovili Machulince, zbehlo sa to veľmi rýchlo,“ začal rozprávať šikovný záložník Jedľových Kostolian. Žitavany museli v lete starších žiakov zrušiť, lebo ich bolo málo, nádeje tak prešli do Machuliniec. Doplnili ich chlapci z Jedľových Kostolian, Obýc a Zlatých Moraviec, dokopy je malých futbalistov dvadsať. „Je nás dosť, máme široký káder. Všetkých nás teší, že chlapcov futbal baví, chcú na sebe pracovať, zlepšovať sa. V Machulinciach sa pre nich robí všetko, majú tréningové pomôcky, trénerom som ja a Adam Ondrejka mi výborne pomáha ako asistent alebo vedúci mužstva. Veľká vďaka patrí predovšetkým pánovi starostovi Bielikovi,“ hovorí 20-ročný kouč. Novovyskladaný tím je podľa neho súci na lepšiu polovicu tabuľky. „Mužstvo skladáme okolo Samka Šaba, Lukáša Chrena, Dana Šebíka a Matúša Gálika, ale aj ostatní chlapci sa veľmi snažia. Chýba nám jedine brankár,“ dodal Francík, tréner, ktorého majú deti radi.

Machulinským starším žiakom začína IV. liga C až v poslednú augustovú sobotu, prípraváky hrali už na jar, prvou väčšou skúškou si prejdú zajtra. Ich Old Trafford sa už lajnuje, kosí a polieva, v Rebeke chystajú kofoly, Tomáš Rafaj kupuje suroviny do guľášu a Francíková starká už vypeká pagáče. Zajtra je totiž v Machulinciach turnaj starších žiakov! „Pozvali sme si Topoľčianky a Sľažany, tretí tím nám účasť odriekol. Zahráme si tak každý s každým dvakrát, zápas bude trvať dvakrát dvadsaťpäť minút, turnaj nám odpískajú Žitavančania Erik Barát a Juraj Hudec. Už sa veľmi tešíme, chceme vyhrať,“ pousmial sa Mário Francík.

Dnes sme všetci na futbale v Nitre, ale program si nerobte ani zajtra – stavte na Machulince. Od desiatej ráno turnaj starších žiakov, potom sa odvezte alebo stopnite auto do Obýc, tam sa hrá finále severnej VII. ligy C: bitka o Hladíkovcov Obyce – Machulince začína o 17.00 h!

Autor: Martin Kilian ml. Titulná fotka je z júnového prípravného zápasu medzi mužmi Machuliniec a Výberom ObFZ Nitra U17 (7:4).

Podobné články

Mohlo by vás zaujímať
Close
Back to top button
Close