Novinky

Postoj, chvíľa, si krásna

Reklama na futbal! Šiestej ligy sa v nedeľu poobede prišiel nadýchať ligový rozhodca Ochotnický, aj vďaka nemu sa v nekonečnom derby Rumanová – Rišňovce (4:2) nebolo začo pohádať. Pätnásťbodovú medzeru medzi rivalmi v prvom polčase nechápal nikto, v druhom všetci.

„Šesť hodín som to tu včera kosil, lajnoval, polieval, už len aby dal Lukáš dva góly,“ sníval s kamerou v ruke Drahoš Sudovský, tatko rumanovského tykadla.

Nebolo medzi päťsto divákmi pyšnejšieho, keď ich Lukáš skutočne dva dal.

Najskôr unikol z ofsajd pasce a potom priamy kop z 25 metrov trafil do vinkla. „Životná strela,“ zaťal päsť kanonier Lukáš Sudovský. V 50. a 56. minúte „vlastnonožne“ otočil z 1:2 na 3:2 a v podstate všetci zabudli na tie nepoddajné, kolmé a lepšie Rišňovce z prvého polčasu. „Zobeme si to tak – vyhral lepší, lebo futbal sa hrá na góly. V prvom polčase chalani do bodky plnili pokyny, no akoby sa zabudli vrátiť na zem, a preto sme napokon prehrali. Zo štyroch gólov sme však tri stopercentne dostať nemuseli,“ hľadel na derby tréner Rišňoviec Rastislav Ölvecký.

Sudovský šupol v šiestej lige už 13 gólov.
Sudovský už šupol 13 gólov a prekonal svoj nástrel z minulej sezóny.

Rumanovčania v sebe prebudili dravcov. Isto ich po nociach mátalo, ako na jeseň dostali v susednej dedinke „cecať“. Hostia navyše v nedeľu prišli s vizitkou štyroch prehier v rade a v roztrhanej zostave. Bielo-modrí by do Nitry museli chodiť cez Báb, keby derby skončilo po prvom dejstve. „V prvom polčase sme boli laxní a ležérni, mysleli sme si, že to príde samé. Lenže derby je o bojovnosti. Chlapcom som v prestávke dohovoril a v druhom dejstve už hrali s nasadením, so všetkým, čo musí derby výkon obsahovať. Divákom sa zápas musel páčiť,“ vravel do mikrofónu tréner víťazov Miloš Konopásek a ledva dohovoril, už sa rozplýval nad krajným bekom Mariánom Rosívalom. „Má 37 rokov a to, čo uhrá, je neuveriteľné,“ zložil klobúk Konopásek.

Skúsený Rosíval je pýchou rumanovských radov.

Za zábradlím a na tribúnke sa raketovo šíril šum o diváckom rekorde ObFZ Nitra, tak sme sa obzreli pred seba, za seba, rátali, podčiarkli a všetko overili pri vstupnom u Alexandra Mikláša a Dušan Slávik, Martin Formela. „Smelo napíšte päťsto!“ hrdo rátali lístky. Po cigánskej pečienke sa len tak zaprášilo, 100 kusov bolo po prestávke preč. Na dračku šli i chýrne Svijany, tri pivné sudy s dokopy 110 litrami padli „cobydup“. To iba aby ste verili, že derby Rumanová – Rišňovce naozaj preskočilo októbrový mač Dolné Obdokovce – Kolíňany.

Rivalov donútila píšťalka behať, rozhodca Pavel Ochotnický pustil chlapskú hru a ak už musel tasiť kartu, tak s úsmevom a vtipom k tomu. „Derbíčko! Tešil som sa na pravý dedinský futbal a neostal som sklamaný. V prvom polčase sa mi viac páčili Rišňovce, v druhom Rumanová. Chvíľkami to bolo nervózne, ale s chlapcami na čiarach Maťom (Uhrinom) a Števom (Kormanom) sme to ukľudnili. Mojich asistentov musím pochváliť. Veľmi dobre komunikovali, pohybovali sa. Určite z nich niečo bude, majú lepšie podmienky pre rozvoj, ako som mal kedysi ja,“ rozoberal nedeľnú páľavu „sudí“ Ochotnický.

Ochotnickému sa nikto neodvážil protirečiť.

Ani gladiátori, ani zákeráci – kamaráti a priatelia. Derby s ľudskou tvárou a vôňou čistého futbalu. Postoj, chvíľa, si krásna.

FAKTY
RumanováRišňovce 4:2 (1:2).
Góly: 7. Petrík, 50. a 56. Sudovský, 84. Konopásek – 22. Angelovič, 45. Ondrejka. R P. Ochotnický (M. Uhrin, Š. Korman ml.), ŽK: Moravčík, Daniš – Srnka, 500 divákov. Strely na bránu: 6 – 4. Strely vedľa brány: 2 – 3. Rohy: 6 – 4. Ofsajdy: 3 – 0. Fauly: 9 – 5.
ŠK: M. Bagocký – D. Mokošák (90. M. Ďuriš), M. Petrík, M. Levický, L. Hudák (87. M. Kukučka) – M. Drgoň (86. J. Šedovič), J. Moravčík, R. Konopásek, M. Rosíval – L. Sudovský, P. Daniš. Tréner: Miloš Konopásek.
TJ: M. Cicák (89. P. Vaško) – M. Vörös, Má. Pargáč, Š. Jurda – R. Palkovič, P. Macháč, M. Srnka (75. V. Kroppel), K. Rimanovský – T. Ondrejka – M. Angelovič, P. Watter. Tréner: Rastislav Ölvecký.

AUTOR: Martin Kilian ml.