Novinky

Talentovaný Matúš Varga už dáva góly za FC ViOn

Z „okresu“ do prvej ligy? Žiadny problém pre štrnásťročného chlapca z Ivanky! 

Áno, aj na dedinách sa rodia perspektívni futbalisti – po Alekšinčanovi Patrikovi Fraňovi, Bábanovi Samuelovi Törökovi je šikovný útočník Matúš Varga z Ivanky pri Nitre v poslednom období ďalším talentom zo súťaží Oblastného futbalového zväzu v Nitre, ktorému práve nominácia do oblastného výberu pootvorila dvere do veľkého futbalu.

Matúš odmalička miluje loptu, všetok voľný čas trávi na ihrisku, medzi rovesníkmi vyniká najmä rýchlosťou, ktorá zdobí aj jeho myšlienku.  

Hviezdička šikovného mládenca odvážne zablikala v práve prebiehajúcej sezóne, na jeseň 28 gólmi olemoval parádne ťaženie žiakov Ivanky pri Nitre, ktorí vyhrali všetkých jedenásť jesenných zápasov a v zime triumfovali aj na prestížnom mládežníckom turnaji o Pohár firmy ACT Nitra.

Ešte v novembri si Matúšov talent všimli aj na vyššom fóre – viacerí tréneri registrovali sebavedomie aj ľahkosť, s akou prechádzal cez hráčov súpera v drese Výberu mladších žiakov ObFZ Nitra (s kapitánskou páskou), s ktorým vyhral kvalifikáciu v Nových Zámkoch a na hlavnom turnaji priviedol svoj tím k strieborným medailám. Prišli aj prvé ponuky, na skúške bol v AS Trenčín, záujem mal FC Nitra, no kde sa dvaja bijú, tam tretí vyhráva – Matúš Varga posilnil prvoligových starších žiakov ViOnu Zlaté Moravce. Rovnako ako vo Výbere ObFZ Nitra ho tu vedie tréner Vladimír Viola. „Na Matúšovi ma zaujala výborná práca s loptou, prehľad v hre aj vodcovské schopnosti. Pravda, vybral som si ho do mužstva na základe jeho hry v hale, ale opäť sa mi potvrdilo, že kto vie v hale, ten vie aj vonku – hneď od svojho príchodu patrí k lídrom mužstva, dáva góly aj ich pripravuje spoluhráčom. Je veľmi silný na lopte a aj v šestnástke,“ charakterizuje svojho zverenca Viola. Známy mládežnícky kouč má skúseností na rozdávanie, Matúšovi predpovedá sľubnú budúcnosť. „Talent je podľa mňa len dvadsať percent a zvyšok je o pracovitosti. Keď bude na sebe Matúš aj naďalej takto makať, môže to ďaleko dotiahnuť,“ myslí si Viola.

Šikovné talenty, ktoré dostávajú priestor vo výberoch, vníma pozitívne aj predseda Oblastného futbalového zväzu v Nitre Štefan Korman: „Fraňo, Török či teraz Varga sú dôkazom, že na dedinách rastú chlapci, ktorí ak dostanú priestor, môžu sa presadiť aj vo vyšších súťažiach. Produktom Miniligy Miňa Stocha je napríklad aj Lérint z Mojmíroviec, ktorého si vytipoval Spartak Trnava, tento iba sedemročný chlapec patrí tiež medzi veľké prísľuby. V Mojmírovciach nám rastie aj Majko Henyig, tu ale treba vidieť, ako deťom pomáha v ich raste trénerská osobnosť takého formátu ako je Ján Núdzny, ktorý tu vedie prípravku.“

Nitriansky zväz kladie dôraz na mládež, najväčším plusom sú nové tímy, ktoré pribúdajú v kategóriách mladších žiakov a prípraviek. „Ukazuje sa, že problém nie sú deti. Chýbajú nám skôr ľudia, ktorí by sa im dokázali venovať. Žijeme rýchlu dobu, práca si žiada svoje, ide ale o naše deti a ak sa im nebudeme venovať my, nikto iný to za nás neurobí… Z tohto pohľadu je často veľmi dôležitý aj postoj obce, aby zodpovední dokázali podať klubom pomocnú ruku a vytvoriť takú klímu, ktorá by priala futbalu a ťahala deti na ihrisko. Teším sa, že teraz na jar sme mohli zaradiť do súťaže mladších žiakov Rumanovú, deti tu vedie bývalý ligový futbalista Rastislav Olvecký, na tréningy mu chodí dvadsať chlapcov, tadiaľto vedie cesta. Na druhej strane, nie všetko je ružové, negatívom sú pred jarnou časťou odhlásené dorasty Mojmíroviec a Novej Vsi nad Žitavou,“ komentuje Korman aktuálnu situáciu pri rozbehu jarnej časti mládežníckych súťaží Oblastného futbalového zväzu v Nitre.

Podobné články

Back to top button
Close