DOUBLE STAR BET Jedenástka rokaNovinky

Žitavany, olé! DOUBLE STAR BET Jedenástku roka ostreľujú pochvaly

Po piatykrát a predsa výnimočne. Žitavany prevzali štafetu od Rumanovej vo veľkom štýle, galavečer Oblastného futbalového zväzu v Nitre nachystali presne tak, ako sľubovali – ako pre vlastnú rodinu. A veruže sa 230 ľudí z okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce spojilo v sobotu do jednej futbalovej rodiny.

Plná sála najskôr tlieskala do rytmu detičkám zo ZŠ Žitavany, nebojácne zaspievali „Hej, Sokoly!“, riaditeľka Gabriela Ďuriačová rástla od pýchy. Pri hudbe sa program začal i skončil: skupina Black Band na záver trávou pokrstila cédečko novej hymny domácich futbalistov s chytľavým refrénom „Žitavany, olé!“.

Naľavo žiaci ZŠ Žitavany, napravo krst hymny.
Naľavo žiaci ZŠ Žitavany, napravo krst hymny.

A medzitým moderátor Miroslav Michalech vyvolával na pódium 30 veľkých i malých futbalistov, funkcionárov, trénerov a rozhodcov, teda tých, vďaka ktorým je futbal na najnižšej úrovni stále obľúbený.

Turan: Úžasný galavečer

Jeden prišiel dvakrát – Matúš Turan. Korunu pre Futbalistu roka mu odovzdal jeho predchodca Daniel Drienovský.

Turan ako jediný obhájil miesto v DOUBLE STAR Jedenástke roka aj z vlaňajška, naopak, Drienovský v nej vôbec prvýkrát v histórii chýbal. „Už bolo načase,“ smial sa kapitán Iskry Drienovský, keď dekoroval špílmachra Kolíňan. Akurát v Žitavanoch, kde po ňom raz aj pomenujú štadión, lebo 178 gólov za posledných 6 sezón je dosť na žijúcu legendu.

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Vľavo Drienovský, vpravo Turan.
Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ! Vľavo Drienovský, vpravo Turan.

Na novom Futbalistovi roka sa zhodli všetci šiesti čelní funkcionári ObFZ Nitra (Korman, Mesároš, Prešinský, Bachratý, Chren, Lyžičiar). „Vážim si, že ma vybrali za Futbalistu roka. Keby som mal o cene rozhodnúť ja, dal by som ju Michalovi Kováčovi z Volkoviec, je to super strelec, má na vyššiu súťaž. Galavečer bol pripravený úžasne, bola tu skvelá atmosféra, takisto perfektný moderátor. Budem rád, keď ma pozvú aj nabudúce,“ spájal skromnosť s vďakou Matúš Turan, odchovanec FC Nitra, dnes loptový kúzelník v Kolíňanoch.

Nagy ako Lobotka

Okrem trénerov ako Daniela Koprdu, Petra Bajlu a Petra Slíža, ktorí z prípravkárov Čeľadíc a žiakov Nevidzian a Mojmíroviec spravili stroje na víťazstvá, sa potlesku natrieskanej haly samozrejme dostalo i najlepších najmenších. Denis Zorvan, Samuel Datja, Dominik Polák, Samuel Fekets, Dominik Maďar, Miloš Lacika a Matúš Nagy si vystavia na poličku krásnu plaketu. „Pripomenuli mi môjho synčeka, ktorý hrá za prípravku Karlovku,“ napadlo moderátorovi Michalechovi. Ten ťahal v sobotu hlášku za hláškou. „Ktorého reprezentanta máš najradšej?“ spýtal sa najlepšieho staršieho dorastenca. „Lobotku!“ ani na sekundu neváhal Močenčan Matúš Nagy. „To je jeden z tých siedmich, čo boli vonku?“ zasmial sa Michalech v spomienke na kauzu, ktorá stála krk reprezentačného trénera Jána Kozáka.

Najlepší mládežníci.
Najlepší mládežníci.

Mészáros: Odmena za skoro 20 rokov

Zažiarili i jesenní majstri VI. ligy z Dolných Obdokoviec – včeličku Stanislava Baču vybrali medzi troch najlepších záložníkov a Jána Mészarosa obliekli do dresu pre najlepšieho trénera. „Moji chlapci mi hovorili, že náš BFC ešte dve ocenenie na Jedenástke roka nemal. Tomu sme samozrejme radi a je to pre nás zaväzujúce. Trénerskej práci sa venujem už skoro 20 rokov, ocenenie beriem ako jeden z jej výsledkov. Aby bol tréner úspešný, musí mať dobré mužstvo, podporu z klubu, charakternú kabínu. Na Bodoku sa to všetko spojilo. Tešíme sa z prvého miesto po jeseni, stoja za nami skvelí fanúšikovia, máme starostu (Marián Paulisz) a sponzora (Tomáš Dodoš), ktorí hýbu náš futbal vpred,“ tešil sa tréner roka a rečník ako lusk.

Cenná fotka do bodockého archívu.
Cenná fotka do bodockého archívu.

„Páčilo sa mi tu, budem rád spomínať na tento deň. Žitavany na čele s Petrom Chrenom predviedli organizáciu na vysokej úrovni. Klobúk dole! Som rád, že som sa stretol s dobrými priateľmi pri pohári vínka,“ hovoril Ján Mészáros. Šumy o jeho presune na lavičku Žitavian sa nedalo obísť. „Žiadne pytačky neboli,“ vyvrátil fámu o zimnej prestupovej bombe. Zato hroťákovi z DOUBLE STAR BET Jedenástky roka už telefón zvoní ostošesť… „Kontaktovali ma Žitavany, bol som hrať prípravný zápas za Vráble, ale ešte nič konkrétne sa nerieši. Mne je dobre aj na Dyčke,“ šibalsky ceril zuby 20-ročný Adrián Grebáč, v 14 jesenných zápasoch VII. ligy B autor 35 gólov.

Ohúrené Podlužany odchádzali posledné

Na akcii ObFZ Nitra, teda pre futbalistov od Nitry, Šale a Zlatých Moraviec sa vyskytli aj hostia z Okresu Levice. Chlapi z Podlužian sú so Žitavančanmi jedna ruka, obsadili jeden z 21 stolov. Vraj odchádzali poslední… „Ďakujeme za pozvanie. Veľmi sa nám tu páčilo. Z Jedenástky roka sme priam unesení, budeme mať veľmi pekný zážitok. Nič podobné sa v našom zväze neorganizuje a práve som s priateľmi debatoval o tom, že takáto pekná akcia a spestrenie by bola vhodná aj u nás. Oceniť tých najlepších je veľmi dobrá myšlienka, obzvlášť pre najmenších je dobrý impulz a povzbudenie. Je to niečo nádherné! Sme radi, že náš tréner Marcel Pavlík (bývalý ligový futbalista Nitry a Trnavy) mohol odovzdávať ceny najlepším talentom,“ vravel František Lukáč, podlužiansky funkcionár a člen ŠTK ObFZ Levice.

Hostia si pochvaľovali úroveň akcie.
Hostia si pochvaľovali úroveň akcie.

Korman: V Žitavanoch na jednotku

Galavečer, aký môžu Oblastnému futbalovému zväzu v Nitre závidieť vo všetkých kútoch Slovenska, sa logicky páčil i šéfovi Štefanovi Kormanovi. „Príjemné stretnutie vo sviatočnej atmosfére na konci roka. Poklonili sme sa najlepším hráčom, trénerom, poďakovali starostom i klubovým funkcionárom, ktorí sú hybnou pákou futbalu na našich dedinách. Žitavany a partia okolo Petra Chrena sa zhostili svojej úlohy organizátora na jednotku, moderátor Miroslav Michalech priniesol DOUBLE STAR BET Jedenástke roka nový rozmer. Futbal sa miešal s kultúrou, stretli sa priatelia, aj piata edícia slávnostnej bodky za futbalovým rokom 2018 naplnila očakávania,“ vyjadril sa predseda ObFZ Nitra Štefan Korman.

oceneni

POVEDALI O JEDENÁSTKE ROKA

Peter Chren, člen Výkonného výboru ObFZ Nitra, predseda ŠK Iskra Žitavany a hlavný organizátor DOUBLE STAR BET Jedenástky roka 2018: „Išli sme do toho s malou dušičkou, nevedeli sme, čo čakať. V prvom rade či prídu ľudia, lebo pre nich to robíme. Dnes viem, že ľudia prišli, bolo ich asi 270 a bavili sa. Myslím si, že galavečer mal hlavu i pätu, reakcie ľudí svedčia o všetkom. Prví, ktorí prišli za mnou, zagratulovali a podali ruku, boli chlapi z Rumanovej, Jedenástku roka robili trikrát predtým. Ich vďaku si vážim. Naša obec sakramentsky potrebuje pozdvihnúť, to bola tiež jedna z myšlienok večera. Možno sa nebude toľko rozprávať o tom, kto a prečo dostal cenu, ale hlavne o tom, ako tu bolo dobre. Jedno je isté – o rok chceme Jedenástku roka robiť zase.“

Milan Kollárik, Rozhodca roka 2018: „Z galavečera mám výborné dojmy, obzvlášť z toho momentu, keď zaznelo moje meno. Som rád, že moja práca je ocenená, poteší to. V sezóne som sa ospravedlnil iba raz, dosť zápasov mi aj vyšlo. Možno najťažší bol Močenok – Dolné Obdokovce, musela prísť červená, ktorú netasím veľmi rád. V kútiku duše som čakal, že toto ocenenie dostanem už pred rokom. Vyšlo to tentoraz, som šťastný!“

Jozef Debnár (Žitavany), člen DOUBLE STAR BET Jedenástky roka 2018: „Toto ocenenie až tak neprežívam, beriem to ako normálnu vec. Môžu za to aj chalani, ktorí v klube tiež podávajú dobré výkony a sme dobrý kolektív. Pravda, zatiaľ sa nám podľa predstáv nedarí. Som skromný a neviem, či je cena na mieste, ale určite viem, že Peťo Chren zorganizoval Jedenástku roka výborne, mala vysokú úroveň.“

Adrián Grebáč (Dyčka), člen DOUBLE STAR BET Jedenástky roka 2018: „Akcia bola na jednotku, veľmi sa mi páčila. Za pol sezónu som nastrieľal veľa gólov, o ktoré sa však pričinili aj moji výborní spoluhráči. Neľutujem, že som z druhej ligy (zo Zvolena) odišiel hrať práve na Dyčku, tak to jednoducho vypálilo. Vlastne som ani nemal na výber, nechcel som riskovať kvôli mojim zdravotným problémom. Ale aj v okrese boli ťažké zápasy. Hlavne posledné kolo v Štitároch, kde sme len tak – tak ukopali výhru.“

Ján Balázs (Klasov), Futbalový starosta roka 2018: „Mám z tejto ceny veľmi dobré dojmy, no nečakal som ju, pretože počas zápasov akoby u mňa ‚padla opona‘ a mením sa na iného človeka, čo určite pozná a zažilo viacero rozhodcov. Futbal prežívam veľmi emotívne, čo mi trošku kazí imidž. No po zápase som iný človek, čo potvrdí veľa ľudí, ktorí ma poznajú. Galavečer bol výborný, vďaka výbornej organizácii Peťa Chrena, ObFZ a na čele s perfektným moderátorom Mirom Michalechom. Odchádzame s manželkou veľmi spokojní z tohto podujatia.“

AUTORI: Martin Kilian ml., Erik Barát.
FOTO: Adam Ferenc. Viac fotiek na webe MY Nitrianskych novín mynitra.sk.

Podobné články

Back to top button
Close