Hosť večera Ján Letko: S inými zväzmi sa táto akcia nedá porovnať!
DoubleStar Bet Jedenástku roka 2019 ospevujú chvály! Sériu týždenných článkov načneme tým najvzácnejším, keď na náš mikrofón hovorí ikona Slovenského futbalového zväzu Ján Letko.
Otec Futbalnetu a Informačného systému slovenského futbalu bol od začiatku večera jeho hlavným hosťom, a dúfame, že si ho bude pamätať do konca života. Na galavečer prišli aj odišli spolu so svojou manželkou s rovnakou mimikou tváre, a to úsmevom na tvári, čo teší čelných zväzových funkcionárov či hlavného organizátora Petra Chrena azda najviac. Ján Letko sa pred našim mikrofónom zaujímavo rozrozprával.
Na akciách Oblastného futbalového zväzu Nitra ste neboli veľakrát, no boli ste na konferenciách, čiže tých ľudí poznáte, nie?
Ján Letko: Poznám, samozrejme, aj z iných oblastných futbalových zväzov. Nejaké tie jedenástky som už absolvoval, ale konkrétne na jedenástke ObFZ Nitra som prvýkrát.
Vieme, že napríklad Žiar či Prešov robia jedenástku roka, v akej oblasti ste boli na akcii tohoto typu?
–Bol som aj v Žiari, ale aj na východe napríklad v Poprade, čiže som ich absolvoval viacej.
Keby ste porovnali tie, na ktorých ste boli s touto, čo by ste povedali?
–Nedá sa to porovnať kvôli dvom veciam. Prvá je, že tieto akcie väčšinou bývajú spojené buď s nejakými aktívmi, alebo s niečím podobným. Tuto je to spravené viac na kultúru, čo sa mi naozaj páči, lebo je tu aj dosť veľa ľudí, a to nebýva štandardom. Ak som dobre zachytil, malo by ich tu byť okolo 200. A druhá záležitosť je, že to tu moderuje kvalifikovaný moderátor, ktorý už má niečo za sebou, šport a zvlášť futbal sleduje dlhodobo. Je tu veľká podpora zo strany vedenia obce či obce ako takej, plus nejakých klubových menežérov ako napríklad Peťo Chren, zapálených pre futbal a pre tú kultúru v športe, ktorú dokazujú podieľaním sa na takýchto podujatiach. Je to niečo, čo nie je v každom ObFZ, veľakrát to možno chýba aj na regionálnej úrovni smerom vyššie. To, čo sa mi tu páči a je iné, je naozaj prístup tých ľudí, klubov, verejnej správy obce, a že sa nezabudlo pri oceňovaní na ľudí, ktorí riadia ten futbal z pozadia, teda kategórie ako kluboví menežéri, starosta roka. To sú veľmi dôležité kategórie pre to, aby ten šport, všeobecne futbal, fungoval na tej obecnej úrovni, pretože bez peňazí a bez podpory nie je možné robiť žiadny šport.
Nezabudlo sa ani na vás. Vašu robotu možno veľa ľudí nepozná, no ste dôležitým dielikom v tej mozaike. Ste teda potešený, že za tú vašu robotu, čo ste pre slovenský futbal urobili, si niekto spomenul a pozval vás na galavečer ako hosťa večera?
–Tak, ako som povedal v úvodnom príhovore, pre mňa je obrovskou cťou stretnúť sa s ľuďmi, pretože keď som na hociktorej úrovni, takéto pozvanie je pre mňa potešujúce a žiadne si nedovolím nikdy odmietnuť. Ale možno je to také ,déjá vu´ naspäť sa vrátiť na tú regionálnu a oblastnú úroveň, pretože si veľmi dobre spomínam na roky 2011/12/13, keď som absolvoval v priebehu roka viac ako 200-220 školení po celom Slovensku, kde som školil regionálnych a oblastných klubových menežérov, pri zakladaní informačného systému a vysvetľoval som, čo budeme robiť, ako by to mohlo fungovať. Videl som tie tváre, ako tomu nikto neveril a dnes sa dívam na tých ľudí, a vidím, že majú radosť, tešia sa z toho, že sa podarilo vytvoriť digitalizáciu a to, čo sme si rozprávali, teda výsledkový a informačný servis v slovenskom futbale, ktorý sa stal realitou a dnes im pomáha. Napríklad, dnes pri vyhlasovaní výsledkov hovoril p. Michalech o štatistikách, samozrejme, skadiaľ by ich asi tak mal? Určite z Futbalnetu, alebo z informačného systému. Takéto veci ma veľmi tešia. Ja ten najdôležitejší človek nie som, lebo som dal ľuďom len nástroj, s ktorým radi pracujú a prináša to výsledky. A práve toto je pre mňa dôležité a veľmi ma to teší, rovnako ako aj pozvanie.
ISSF je diskutovaná téma na každej úrovni. Ľudia majú vždy nejaké otázky či pripomienky, čo by sa dalo zlepšiť alebo robiť inak, čo je výborné, naopak zlé. Zastavili vás už dnes ľudia s nejakými otázkami?
–Dnes ešte ľudia nemali čas veľmi diskutovať, keďže sme prišli tesne pred programom (rozhovor sa konal hneď po programe, pozn.). Samozrejme, že tu som k dispozícii, aj teraz vrámci voľných debát. Síce, ľudia sa už pri stole pýtali nejaké veci, ale dnes to je už skôr o tom, že za tých 8-9 rokov, pri ISSF všetky základné veci sú a viac-menej prichádzajú pripomienky, čo vylepšiť. Podľa mňa by bolo dobré, keby bolo čo najviac článkov, rozborov, aby to nebolo len o výsledkovom servise, a aby prišiel nejaký ďalší typ obsahu. Práve pracujeme na tomto a chceli by sme vylepšiť Futbalnet o spravodajský servis.
Futbalnet TV už existuje, je to dobrá myšlienka. Vy sa teda pozeráte po iných aspektoch medializácie?
–Áno, dôležité sú články, témy, ktoré trápia slovenský futbal. Je dôležité o tom nahlas rozprávať, kde nás bolí päta. Pri výchove je to nedostatok kvalifikovaných trénerov, ich vzdelávanie. Ďalej máme málo rozhodcov, ktorí ubúdajú, nemáme delegátov, tých tém je strašne veľa. Ale to, čo je veľmi dôležité a na čo nesmieme zabúdať, je vzdelávanie ďalších generácií. Napríklad, čo ma ešte veľmi dnes potešilo je, že sa nezabudlo na oceňovanie mládežníckych kategórií. Mládež je budúcnosť. Je fajn, že tu máme nejaký futbal dospelých, ale netreba zabúdať, že pyramída slovenského futbalu bez toho mládežníckeho nebude fungovať. Ďalšia žiadúca vec je zjednodušenie práce trénera na všetkých úrovniach, pravielný zber údajov, pozývanie na tréningy, atď…
A posledná otázka. Cítite sa medzi nami dnes s pani manželkou dobre?
–Cítime sa tu s manželkou fantasticky a naozaj sa nám veľmi páčil program aj úroveň, na akej to bolo urobené. Ešte sa veľmi teším na ďalšie diskusie, ktoré tu budú a som na ne plne k dispozícii. Diskusie s ľuďmi sú pre mňa veľmi inšpiratívne a poučné.
AUTOR: Erik Barát (spolupracoval Martin Kilian ml.).
FOTO: Bohumír Šabík.