Campri CupKaposvár TournamentMoget CupNovinky

ROK ZÁŽITKOV│TOP 10 ZÁPASOV

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár, kde nechodia kamery, chodí pero webstránky ObFZ Nitra, a tak si poďme zaspomínať na desať najlepších zápasov v roku 2018, lebo by bol hriech, ak by raz zhnili zabudnutím.

Barcelonský plač v koloseu po troch dýkach Rimanov, zlomená ruka Salaha ústiaca do tretej ušatej trofeje Realu Madrid, mikroruka Rakitiča na francúzskom rebríku k svetovému trónu… Novinári sa vyžívajú v básničkách na futbalový rok 2018, lebo Liga majstrov a majstrovstvá sveta v Rusku z neho spravili výnimočný balíček zážitkov.

Zápasov, kedy tuhlo pivo v sudoch a aj cestujúci v lietadlách sa nakláňali z okien, nebolo bohato iba na najvyššom futbalovom poschodí. Továreň na zážitky ste našli i v Oblastnom futbalovom zväze v Nitre. V roku 2018 sa pod jeho strechou odohralo vyše 2-tisíc duelov a toto je desať najlepších z nich – vyberali sme zo šiestej ligy a štyroch siedmych, takisto výberových akcií a halových turnajov.

TOP 10 ZÁPASOV ROKA 2018

10.VEČA – BETONÁRIS 1:4 (0:2).
7. liga Galanta-Šaľa, 24. kolo; 6. mája, nedeľa
● Veča si obula kopačky naopak a mala šťastie, že sa nehralo na šance, lebo by s Betonáris prehrala namiesto 1:4 asi 1:12. Ale to je bočné. Šalianske derby videlo viac ľudí než ostatných sedem zápasov v kole dokopy! Šoféri nadávajúc obliehali sídliskové domčeky, prehýbal sa každý obrubník a k múrom štadióna to pichli iba šťastlivci. Už 10 minút pred výkopom nebolo miesta na sedenie. „Paráda, žije to tu, atmosféra lepšia ako niekedy v lige,“ ohodnotili siedmoligový šláger Ján Čirik a Tomáš Hučko, niekdajší prvoligoví obrancovia. Pokým bufetár jasal z tržby roka, my sme ručne rátali prítomných: 712 divákov!

Šalianske siedmoligové derby utvorilo návštevu roka.
Šalianske siedmoligové derby utvorilo návštevu roka.

9.ČAKAJOVCE – CABAJ-ČÁPOR 5:1 (2:1).
7. liga A, 25. kolo; 10. júna, nedeľa
● Daniel Mako a Peter Bojda v tú noc asi rátali ovečky. Síce už predtým ich chlapci stihli vyhrať 16 z 20 zápasov, boli jasne prví v tabuľku a pýšili sa skóre 69:11 a áno, Cabaj-Čápor prišiel bez najlepších hráčov, ale posledný krok predsa býva najťažší. Dokázali to! Ružoví panteri prelomili najväčšie tabu čakajovského futbalu a po 21 rokoch vyhrali siedmu ligu. Ich dnešný najlepší hráč Gregor Vnučko ešte nebol na svete, Matka Tereza ešte žila a Slovensku vládol Mečiar, keď sa pod Zoborom naposledy oslavoval postup. Dráma trvala len tri minúty, hlavný konkurent v boji o titul sa potichu vytratil debaklom 1:5 a ihrisko v Čakajovciach sa zmenilo na bazén šampanského. Šampióni VII. ligy A sa fotili s fanúšikmi, tú emóciu by ste na chleba natreli.

Majstrovské oslavy Čakajoviec boli... Mokré.
Majstrovské oslavy Čakajoviec boli… Mokré.

8. SĽAŽANY – OBYCE 2:0 (0:0).
7. liga C, 5. kolo nadstavby o postup; 13. mája, nedeľa
● Staré známe firmy z Okresu Zlaté Moravce sa vždy vedeli o body pobiť a neraz doslova. Tentoraz však vášne hasili skvelí rozhodcovia z tretej ligy a 350 divákov sa už smutne zdvíhalo z tribún, že to nebolo žiadne „vzrúšo“. Dámy a páni, pamätajte, že bič plieska na konci, povedal si Daniel Ivanička a šláger druhého s prvým spravil nezabudnuteľným. Pravda, už predtým doprial gólik Petrovi Bačovi, no z jeho kúsku v 93. minúte všetci onemeli. Sľažianský tvorca sa od polky rútil na prázdnu bránu Obýc, pred čiarou si kľakol, loptu šuchol do siete hlavou na zemi. „Toto si nemal robiť, počkaj, keď prídeš ku nám!“ skríkol akýsi Obyčan. „Si frajer, ďakujeme ti!“ oponovalo sľažianskeho jadro. Či gól bol za hranou férovosti alebo nie, je isté, že Ivanička ním vstúpil do futbalového neba.

Čo si niekto nedovolí ani na tréningu, vyviedol Ivanička rovno v šlágri o prvé miesto.
Čo si niekto nedovolí ani na tréningu, vyviedol Ivanička rovno v šlágri o prvé miesto.

7. HOSŤOVÁ – BRANČ 4:3 (0:3).
7. liga B, 2. kolo; 12. augusta, nedeľa
● „No, vnúčik môj,“ odkašľal si staručký Patrik Mikle a uložil sa na fotelke, pokým v krbe praskalo drevo a do okeníc narážali vločky. „Bol to náš druhý zápas sezóny a hneď s Brančom. Vieš, oni mali perfektné mužstvo, hral za nich Had, ten reprezentant. Nikto nám neveril. A keď sme nastúpili v bráne so záložníkom, v siedmej minúte dostali červenú a polčas prehrali 0:3, vieš, akí sme boli v šatni… Ale potom sa stalo niečo, vďaka čomu je futbal najkrajšia druhoradá vec na svete a my sme vyhrali 4:3,“ dokončil dnes už dôchodca, ktorý vtedy dvoma gólmi podložil najlepší comeback od čias Liverpoolu v Istanbule. Malá Hosťová zvalila veľký Branč 4:3 a toto bol príbeh z roku 2065, lebo aj vtedy sa bude na magickú augustovú nedeľu spomínať vo veľkom.

S Hosťovou si radostne zaskákal aj starosta Miroslav Brath.
S Hosťovou si radostne zaskákal aj starosta Miroslav Brath.

6. LUKÁČOVCE – MACHULINCE 2:2 (2:1), NA PENALTY 4:5.
Campri Cup, semifinále; 8. mája, utorok
● Vtedy sme tomu nacpali obrí titulok „Lukáčovce a Machulince to odpálili na planétu futbal“ a dodnes si za tým stojíme. Hoci to neboli žiadne raketoplány, iba o štipku nadpriemerní siedmoligisti, 200 divákov vzali na dve a pol hodiny do galaxie, z akej sa nik z nich nechcel vrátiť. „Krásny futbal, neuveriteľný zážitok,“ uznal domáci funkcionár Roman Šajter. „Neopísateľné pocity, pre toto robíme futbal,“ jasal Roman Ondrejka od hostí a vám sa zdá, že vlastne vyhrali obaja. Mohol iba jeden a keďže brankár Červený chytil osem šancí a dve penalty Lukáčoviec, trávnik sa premenil na nespútanú oslavu Machuliniec. Zápas, v ktorom sme narátali dohromady 31 striel a ani jednu obranu, je dodnes témou v pohostinstve Magnus.

Občas nevyhrá lepší. To bolo však Machulinčanom od radosti jedno.
Občas nevyhrá lepší. To bolo však Machulinčanom od radosti jedno.

5. NEVIDZANY U19 – ALEKŠINCE U19 6:0
PP Invest Cup, finále; 21. januára, nedeľa
● Malo to byť pompézne finále najväčšieho dorasteneckého turnaja na Slovensku, no podaktorí odborníci ticho varovali, že nebude. A veru ani nebolo. Vtedy jesenný majster piatej ligy až príliš ochotne sklonil hlavu pred vicelídrom štvrtej. Kto na palubovku mestskej haly zízal celých 20 minút, musel povedať, že aj skóre sedí. Pred očami trénera Nitry Ivana Galáda (neskôr na fotke hladkal kapitána šampiónov Richarda Koprdu) si Nevidzany robili s Alekšincami to, čo by ich nenapadlo ani v najdivokejších futbalových snoch. Krásny gól striedal ešte krajší, halová moderna naučená trénerom Petrom Drahošom priam sršala, odniesol si to zbabelý brankár súpera Andrej Trnka, keď po druhom góle hodil rukavice o zem a nechal svojich chlapcov vykúpať sa v nevidzianskej lavíne. Dorastenci Dynamaxu vystrelili na bránu za celé finále iba raz… No na konci sezóny sa aj tak tešili viac než Nevidzančania, lebo vyhrali svoju súťaž.

Nevidzianske góly boli pastvou pre oči.
Góly dorastencov Nevidzian boli pastvou pre oči.

4. VÝBER OBFZ NITRA U19 – VÝBER OBFZ D. STREDA U19 2:2.
Pohár predsedu ZsFZ Ladislava Gádošiho; 17. február, sobota
● Trvalo to iba 20 minút, ale v biografii 13 dorastencov z 10 dediniek ObFZ Nitra a trénera Petra Drahoša bude nepísané finále trenčianskeho turnaja stáť navždy. Ešte predtým sa výber poslednej ligy zoznámil na 13 tréningoch vrátane sústredenia vo Vrábľoch, kam sa aj vrátil na bujaré oslavy západokrajského zlata. Ale ako sa to vlastne upieklo? V hale pod Čákovým hradom naši výberovci najskôr odrovnali šesť oblastí so skóre 42:11, až nadišiel zápas Z. Po titule túžili aj dorastenci od Dunajskej Stredy, vetry robil hlavne Barnabás Vida, ešte minútu pred koncom svietilo 1:2. Ale nik z nitrianskej oblasti nechcel skončiť druhýkrát v rade druhý, a preto si za polkou našliapol lužiansky Matúš Bíro a trafil dolný vinkel – 2:2 – a svojich kamarátov prekrstil na šampiónov ZsFZ. Dnes to už môžeme povedať nahlas – dorastenecká trofej by stála vo vitríne ObFZ Nitra beztak, lebo Dunajská Streda mala hráča načierno. Ale ako by chutilo zlato spoza zeleného stola?

X dorastenci sa dostali aj v júni do výberu na trávu a rok tak bilancujú ako dvojnásobní majstri.
Piati dorastenci sa dostali aj v júni do výberu na trávu a rok tak bilancujú ako dvojnásobní majstri.

3. HUSÁRIK U19 – SELLIER & BELLOT VLAŠIM U19 1:1, NA PENALTY 4:3.
Wroclaw Trophy, finále; 8. júla, nedeľa
● Keď si 100 mládežníkov v šiestich výberov ObFZ Nitra v rámci gigantického výjazdu do Poľska konečne pýtalo kľúčiky od izieb, dvere odbachli Jirka a Matyáš z 11-tisícového Vlašimu. „Setkáme sa ve finále!“ chichotali sa smerom k nášmu dorasteneckému výberu a tréneri Jozef Brath a Peter Zabák už ťukali Čechov do mobilov. A vo finále sme sa aj setkali, na jednej strane nabúchaný 5. tím II. českej ligy U19 s obrovitým logom na vlastnom autobuse, na druhej skromní chlapci z malých dediniek. A hoci to bolo okľukou cez zahodené tutovky, klinickú smrť v penaltách a neúnavnú prekrikovačku tribún Nitra – Vlašim, predsa sa tešil výber našej oblasti! Do zlata nezakusli gólového hryzáky najlepšieho strelca Lukáša Borčina z Hostia, ale rukavice Miroslava Géciho z vedľajších Topoľčianok: chytil jedenástku v piatej i siedmej sérii, skoro ho umačkalo šťastné-prešťastné klbko a akonáhle angličtinou dokecal s telkou, poďakoval za cenu pre najlepšieho brankára. Asi najväčší úspech v histórii mládežníckych výberov ObFZ Nitra jednoducho musí mať svoje miesto v našej hitparáde.

Nebola ruka, ktorá by Géciho po finále nevyhadzovala.
Nebola ruka, ktorá by Gécimu po finále negratulovala.

2. ►ZBEHY – BÁB 4:5.
Vianočný turnaj MY Nitrianskych novín, skupina D; 28. december, piatok
● Akcia roka, naprataná mestská hala a v nej dvaja velikáni prahnúci po prvom mieste v skupine, lebo z takého sa ide do štvrťfinále pekne v teplúčku. Zbehom stačila výhra o gól a do vyraďovačky by vzala i Báb, ak by ho porazila o štyri, šiel by do spŕch. To však moderátor nevyhlásil a nechal vyhrať futbal. Na plnej čiare! Jednu stranu palubovky si vzal Martin Mikula hnaný vlastným fanklubom a dvoma krásnymi trestňákmi ju okrášlil Jakub Záhon, na druhej žiaril Marcel Kurej a heroický gól na 2:3 strelil Michael Švihorík. Lenže Zbehy otočili a 20 sekúnd pred koncom mali všetko pod palcom: Záhonovi stačilo trafiť tretí priamák za Jaroslava Psotu a slávil by sa postup. Ale nedal, a tak Tomáš Horák spísal ortieľ o šokujúcom konci Zbehov už v skupine a Báb posvätil na ceste za bronzom do prázdnej brány Kurej. Piatoligové derby sa hralo v čase, keď je klokočinská aréna najplnšia, o to viac teší, ako brilantne ho zvládli rázni 17-roční rozhodcovia Erik Barát a Martin Uhrin.

Halovú bitku Zbehov s Bábom si vychutnávala preplnená hala v Nitre.
Halovú bitku Zbehov s Bábom si vychutnávala preplnená hala v Nitre.

1. CABAJ-ČÁPOR – MACHULINCE 3:2 (2:1).
Campri Cup, finále; 1. máj, piatok
● Keď sa hrá o tisíc eur, sadu dresov, zájazd do Prahy, postup do Slovnaft Cupu a sleduje vás 965 divákov, nečudo, že v sebe nájdete aj sily, o ktorých ste predtým netušili. Budeme o tom písať stále dookola a fotky z toho piatka v Dolných Obdokovciach si budeme obzerať jednu za druhou, lebo ak by sme si z vyše 2-tisíc zápasov v našom futbalovom roku 2018 mohli iba jeden pustiť v zázname, bolo by to finále pohárovej súťaže. Siedmoligisti Cabaj-Čápor a Machulince doň prekĺzli cez 7-kolové play-off a v osudný deň ukázali, že nie náhodou. Zabijacky inštinkt Mateja Kompasa sa striedal s „hračičkou“ Karolom Kováčom, koniec-koncov mal víťaznú príchuť lob Erika Hanušku snúbený so zázračným brankárom Romanom Hromádkom. Hlavne posledných desať minút bolo ako z trileru, Machulince nechali šťastie v koncovke v lukáčovskom semifinále, čiže Cabaj-Čápor bol do rána pod vodou…

Cabaj-Čápor sa z Campri Cupu tešil ako z trofeje v Lige majstrov.
Cabaj-Čápor sa z Campri Cupu tešil akoby vyhral Ligu majstrov. A to je super!

AUTOR: Martin Kilian ml.
FOTO: Peter Prna; Martin Kilian ml.; Andrej Kéry; Facebook OFK Hosťová; Miroslav Slávik; MY Trenčianske noviny – Martin Jurčo; Wroclaw Trophy; Peter Ondrušek.

Podobné články

Back to top button
Close