Novinky

Nezabudnuteľná šibačka velčických valibukov

Na podtribečské derby Sľažany – Velčice prišli rodiny s deťmi, miestni narátali 120 áut!

„Všetci Velčičania mi budú ukazovať päť prstov, ešte aj starosta!“ smial sa Sľažančan Pišta Deák. Vlani trénoval dorast, skončili druhí. A civilne? Autobusár, šofér spoju od Velčíc cez Sľažany…
Dve dediny, ktoré futbal spája i rozdeľuje, mali na Veľkonočnú nedeľu sviatok. Rivali sa do seba pustili so srdcom, kým štvrté Sľažany hrali, druhé Velčice dávali góly. „Bačkoráši“ prišli do Sľažian po štrnástich rokoch a vôbec prvýkrát v histórii tam strelili päť gólov!

KOMENTÁR
Poobedný vetrík, občas vykúkajúce slnko, no hlavne vidina dobrého derbyfutbalu priviala na ihrisko v Dolných Sľažanoch  medzi kukuricou a krčmou 330 divákov. Velčice si skúsene počkali, čo zahrajú domáci, šance mali Tonka, Ivanička, Rajtar, veľa nechýbalo ani dvom priamym kopom Žikavského. Hostia aj vďaka výbornému brankárovi Kišovi, ktorý chytal s veľkou istotou, ustáli úvodnú prevahu súpera. Góly strelili z protiútokov – pomalá, ale presná rana Gregoru, lob Szegényho po pase od Jánošova, hlavička nekrytého Pavlíka z Gregorovho centru a Gregorov nájazd (asistoval Zaťko). Prvý polčas sa skončil 0:4 a to ešte Pavlíkovu strelu vykopol z čiary M. Bača. Sľažany vedeli, že debakel v derby nemôžu dopustiť a ovládli celé druhé dejstvo. Tlačili však zohratejšieho, súbojovejšieho a predovšetkým fyzicky vyspelejšieho súpera, Velčičania dominovali aj vo vzduchu, domáci to skúsili po zemi a nízky center dorastenca Švarbu upratal do siete hrajúci predseda P. Bača (1:4). „Močkárom“ razom svitla nádej. No rýchlo zhasla, keďže za štyridsať sekúnd Gregora nabil v brejku Jánošovovi a gólman Javorček bol opäť bezmocný (1:5). Moment plný sľažanskej frustrácie, aj tí najskúsenejší padli do kolien. Domáci ešte raz znížili, Žikavského trestňák dorazil Martin Studený (2:5), no do konca už šancu nemali. Velčičania si už cenné body postrážili a po konečnom hvizde sa pustili do nekonečných radostných pokrikov. Sumár: Sľažančania sú dobre typologicky stavaní práve proti takým súperom, ako sú Velčice, rýchlosť a akcelerácia boli ich veľkou výhodou. Keby zakončovali chladnokrvnejšie, nemuseli prehrať o tri góly. Jednou z mála velčických slabín je neobratnosť v súbojoch, naopak výraznými zbraňami fyzická prevaha (Jánošov, Homola, Hajnovič, Kramár a Čapo sú chlapi ako hora, najmä prví dvaja riadne svalnatí valibuci), rýchla prechodová fáza a hlavne efektivita, zo šiestich šancí dali päť gólov! Vpredu spravil rozdiel Gregora, ktorý v sobotu rozhodoval v Sľažanoch dorastencom a v nedeľu mal ako hráč bilanciu 2+2. Mužom zápasu však bol ľavý obranca Jaroslav Rosina – cez jeho stranu síce padol gól na 1:4, no 20-ročný bek hral jednoducho, účelne, pozične dobre a platne v medzihre. Chválime aj rozhodcov, hlavného Mária Brata a asistenta Dávida Mikleho, šláger 18. kola C-skupiny VII. ligy zvládli na jednotku!

FAKTY
Sľažany – Velčice 2:5 (0:4).
Góly: 58. P. Bača, 64. Ma. Studený – 26. a 45. A. Gregora, 34. M. Szegény, 41. Š. Pavlík, 59. T. Jánošov. R Mário Brat (Dávid Mikle), ŽK: Švarba, Káčer – P. Zaťko, Homola, 330 divákov. Strely na bránu: 6:5. Strely mimo: 3:5. Rohy: 10:1. Ofsajdy: 3:1. Fauly: 9:10. Držanie lopty (%): 63 – 37.
OFK: Ľ. Javorček – J. Hudec (59. P. Pacher), M. Káčer, M. Bača, M. Žikavský – M. Tonka (82. M. Rajtar), D. Ivanička, F. Švarba, P. Rajtar (61. D. Pružinský) – Mi. Studený (46. Ma. Studený), P. Bača.
ŠK: T. Kiš – R. Kramár, T. Čapo, M. Hajnovič, J. Rosina – M. Szegény (56. Ľ. Zaťko), J. Homola, T. Jánošov, Š. Pavlík (90. R. Rosina) – P. Zaťko, A. Gregora (81. P. Csicsó).

HLASY
Stanislav Pacher, dočasný tréner Sľažian: „V derby sme chceli hrať kombinačne, čo sa nám aj v prvých dvadsiatich minútach darilo, mali sme štyri dobré strelecké príležitosti. Súper dal v prvom polčase zo štyroch protiútokov štyri góly… Cez prestávku som chlapcov upokojil, potrebovali sme podržať hlavne brankára Ľuboša Javorčeka, ktorý to mal psychicky ťažké. Kto sa rozumie futbalu, videl, že v druhom dejstve hralo futbal jedno mužstvo, hrali sme na jednu bránu, stále na polovičke Velčíc, no po znížení sme hneď inkasovali. Gratulujeme súperovi k víťazstvu, žiaľ vyhral šťastnejší tím a nie futbalovejší.“
Daniel Ivanička, centrálny stredopoliar Sľažian: „Viac sme držali loptu, no dostali sme sa len po šestnástku. Velčice gólovo využili protiútoky. Hostia dohrávali súboje, my sme v nich najskôr odskakovali, v druhom polčase sa to na trávniku priostrilo a tým, že sme aj my začali dohrávať súboje, sme si vypracovali šance. Dej zápasu nevyzeral na výsledok 2:5, po derby sme sklamaní a na jar sme podali náš určite najlepší výkon.“
Andrej Mikla, tréner Velčíc: „Bol to obojstranne bojovný derby zápas. Uhrali sme menej kvality, ako dokážeme. Na ihrisku skákala lopta, bola vysoká tráva, na lepšom trávniku vieme hrať určite futbalovejšie.“
Jaroslav Rosina, ľavý obranca Velčíc: „Odohrali sme ťažký zápas pred veľmi veľa divákmi, väčšina z nich prišla z Velčíc, naši fantastickí fanúšikovia nás podporovali celý zápas. Rozbili sme ich, čo k tomu viac povedať?“

Titulná snímka: momentka zo 67. minúty, vľavo zástupy divákov sledujúcich derby Sľažany – Velčice, v pozadí kopce tribečského pohoria – Medvedí a Javorový vrch.