Aktuality Úvodná stránka

Top 15 zápasov jesennej časti

Jesenná časť sezóny sa napriek všeobecným obavám dohrala celá. A že sa počas nej bolo na čo dívať!

V pätnástich „naj“ dueloch, ktoré sme v redakcii vybrali, padlo spolu 107 gólov, čo znamená v priemere sedem na zápas. Nájdete medzi nimi obrat z 0:4, sedem presných zásahov jedného hráča i štrnásť gólov v stretnutí prvého s druhým. Verte nám, nuda to určite nebude.

15. ŽITAVCE – JELENEC 3:3

Hráči Gýmeša za sebou majú solídnu jeseň – na domácom štadióne neprehrali ani raz, šesť bodov priviezli zvonku a Vinodol porazili rozdielom triedy. Predstihnúť ho mohli i v tabuľke, to by však nesmeli ľahkovážne stratiť dva body v Žitavciach. K vedúcemu gólu Rončáka sa premenenou jedenástkou pridal Borbély, dvojgólové vedenie však ich spoluhráči nečakane pustili. Po tom, čo Kemény dvoma zásahmi vyrovnal, sa Jelenec do hry vrátil opäť vrátil, Fazekašom odskočil na rozdiel gólu, srdnatí domáci však duel nepustili – štyri minúty do konca im zaslúžené vyrovnanie priniesol Zrubec. Mimochodom, šlo o dovtedy najvyšší počet gólov, aký Žitavce v aktuálnej sezóne dosiahli.

14. VLČANY – ŽIHÁREC 7:4

Jesenný majster ťahal víťaznú sériu dlhých jedenásť kôl. Motor jeho gólostroja sa však po čase zadrhol a v predposledných štyroch kolách vyhral iba raz, pričom o body ho na domácej pôde pripravili Selice i Jánovce. Ak si domáci chceli pred Večou udržať náskok, nemali inú možnosť, než v poslednom stretnutí so Žihárcom bodovať naplno. Ten dal v prvej polhodine stretnutia o dva góly viac než súper, skóre však bolo vyrovnané, keďže jeden z nich Panyik poslal do vlastnej siete. Do polčasu každý chvíľku ťahal pílku, Szombatiho družina dokázala odpovedať i do tretice, jej odpor však definitívne zlomil z penalty kapitán Takács. Zápas pritom zďaleka neskončil – posledné tri góly padli v záverečnej pätminútovke, keď výsledok uzatváral hosťujúci kanonier Beneš.

13. ZBEHY – ALEKŠINCE 5:3

Derby tradičných súperov by v našom poradí skončilo vyššie, keby sa hosťom v závere podarilo vyrovnať. Alekšince v závere stiahli manko 4:1 na rozdiel gólu, no plamienok ich nádeje o dve minúty sfúkol Záhon, keď sa v úniku presadil strelou pomedzi nohy brankára. Záverečný potlesk však po zásluhe zožali oba tímy – v ich osemgólovom stretnutí sa bolo na čo dívať. Stovka fanúšikov videla dve hlavičky, dva výstavné loby, nádherný volej Glendu a dôrazný prienik Fusku, inak bývalého hráča Alekšiniec. Ofenzívny a férový futbal s množstvom šancí sa musel páčiť aj nestranným divákom. Mimochodom, v celom zápase padla len jedna žltá karta.

12. LUKÁČOVCE – NOVÉ SADY 4:3

„Naším najťažším súperom sú Lukáčovce. Ich hra nám vôbec nevyhovuje,“ priznal v nedávnom rozhovore tréner Nových Sadov Mário Šmitala. Jeho slová potvrdzuje aj história ich vzájomných súbojov – Magnus ovládol 9 z posledných 13 duelov. Jesenného majstra siedmej ligy dvakrát zdolal i v aktuálnej sezóne, víťazstvá sa však nerodili ľahko – vývoj oboch stretnutí totiž hráči museli otáčať. Prvý zápas, v ktorom padlo desať kariet a päť gólov, vyhrali tesne 3:2, v tom druhom viedli po zásahoch Civáňa 2:0 už v 10. minúte, no v priebehu ďalšej štvrťhodiny oň prišli! Hosťom sa podaril (takmer) dokonalý obrat, v druhom dejstve zaspali na vavrínoch, čo trestali Sitár s Kubinom ich prvými trefami v sezóne. Paradoxne šlo o jediné dve prehry Nových Sadov, zatiaľ čo Magnus je po jeseni štvrtý s druhým najnižším počtom strelených gólov.

11. KOLÍŇANY – MOJMÍROVCE 3:3

„Od začiatku nás trápili zranenia i tresty. Verím, že v zimnej prestávke tím posilníme,“ vyjadril sa Marek Tomiš, keď bola v minulom čísle reč o jesennej forme Kolíňan. Pohľad na tabuľku pritom naznačuje, že ich tím si v šiestej lige nepočínal zle. Polsezónu zakončil na siedmej priečke a mohol byť ešte vyššie, keby Urmínu nepustil už takmer istú výhru. Gólový účet otváral v 7. minúte práve Tomiš a keď Pánis pridal ďalšie dva, zdalo sa, že je vymaľované. Hostia však ešte do polčasu znížili Špánikom a Hlinkom a v druhom dejstve dokonca vyrovnali, keď Novotu prekonal najmladší hráč zápasu Fuska. Kolon zatiaľ na domácej pôde prehral iba raz – paradoxne proti Močenku, ktorý sa zostupovým priečkam vyhol o jediný bod.

10. NEVIDZANY – H. KRÁĽOVÁ 4:2

„Toto je svet Jozefa Csaplára. My v ňom iba žijeme,“ napísal raz v diskusii na webe jeden fanúšik. Pocit výhody z polčasového náskoku 2:0, ktorý meno českého trénera nesie, sa v septembri stal hráčom Hornej Kráľovej osudným. Hŕstku skalných v hľadisku najprv strelou spoza šestnástky rozjasal Paulen, po ňom zvýšil na 2:0 na dvakrát Kriška, po skončení polčasovej prestávky však bolo všetko inak. Najskôr sa z brejku strelou spoza šestnástky k tyči presadil Keszeg po brejku, ešte krajšie sa z 30 metrov trafil Kajaba a následne duel rozhodla drzosť Tomáša Bednára. Ten obrat hostí dokonal po krídelnej akcii a na záver pridal gólovú čerešničku, keď Lenčéša prekonal z penalty v štýle Antonína Panenku.

9. ALEKŠINCE – SOLČANY 4:4

Prvé štyri góly v stretnutí dali hostia, no nevyhrali! Hneď na úvod Matejov trafil šibenicu z 35 metrov, aby skóre vzápätí zrovnal vlastencom. Domácemu gólmanovi Precovi vo výhľade bránilo slnko, na hruškách ho spoza vápna nachytal i Rybanský a na 1:3 po obrátke v úniku zvýšil Kaman. Alekšince paradoxne ožili a po necelej štvrťhodine manko stiahli. Krídelnú akciu najskôr z prvej zakončil Civáň, v ďalšej šanci mu rozhodca Cvešper odpískal sporný faul, zakrátko však na trikrát v skrumáži vyrovnal Holčík – 3:3. Po penalte Rybanského si hostia už chystali hlasivky na víťazný pokrik, v poslednej minúte však rovnakou mincou odvetil Daniš. Jeho tím je aktuálne pred Solčanmi o jediný bod, tie však po jesennej časti majú jeden zápas k dobru.

7. VEĽKÝ CETÍN – ŽITAVANY 1:3

V čase, keď som výsledok nahadzoval do novín, ma sprevádzali pádne obavy, či ma niekto z čitateľov nenahlási kvôli šíreniu hoaxov. Až tak nereálny by sa pred zápasom zdal! Veľký Cetín – ešte donedávna prvé mužstvo šiestej ligy – však skutočne prehral. Po prvý raz v sezóne. A to rovno na domácej pôde, kde ho nezdolal nabitý Klasov, vynovené Hrnčiarovce ani ambiciózna Chrenová – porážku mu uštedrili Žitavany, ktoré v jesennej časti boli čiernym koňom súťaže. Tie Herthu vytrápili už v Campri Cupe, kde padli v penaltovom rozstrele, teraz však nič nenechali náhode. Na úvodný gól Borčina síce odpoveď našiel Horeš, kanonieri Bachan s Barancom však vzápätí spísali najväčšie prekvapenie jesene. Iskra po jeseni vystúpala na piatu priečku, kde na štvrté Obdokovce stráca už len dva body.

6. NEVIDZANY – ČEĽADICE 2:1

Ešte v lete nebolo isté, či Nevidzany v piatej lige vôbec nastúpia. „Hráči si neverili, že na súťaž majú, ich cieľom bolo neprehrávať aspoň doma,“ spomínal predseda klubu Pavol Baláž, keď v novembri bilancoval ich jesenné výkony. Teraz už s úsmevom na tvári, ktorý v prvom kole vystriedal jeho zachmúrený výraz. Tím s vekovým priemerom 25 rokov nečakane zdolal Čeľadice so šiestimi Exnitranmi a jedným Koprdom v základe. Nevidzany dlho držal nad vodou pozorný Géci a platilo „nedáš-dostaneš“, keď obranu na opačnej strane vyškolil 19-ročný Bukora. Päť minút pred koncom síce z jedenástky vyrovnal Hrnčár, víťaznú radosť domácich však po rohovom kope hlavou odpálil Beňuš. Jesenné ambície sa ich hráčom podarilo splniť do bodky – na vlastnej pôde zatiaľ neprehrali ani raz!

5. ŠURIANKY – HÁJSKE 4:3

Ešte deväť minút pred koncom duelu hostia viedli pohodlne 1:3, jesennú časť sezóny však uzavreli trpkou porážkou. Polčasové vedenie 2:0 im obstaral najlepší strelec Bennár a druhý najstarší hráč Kaduc, po výmene strán a vylúčení Klepanca svoj náskok dokonca zvýšili, no vzápätí nad nimi sklapli dvierka Csaplárovej pasce. Šurianky využili skutočnosť, že ich súper poľavil v tempe a podarilo sa im dvakrát znížiť aktívnym Fabom. Vývoj nervózneho zápasu divákov držal v napätí do samého konca, rozuzlenie prišlo až v poslednej päťminútovka. Keď sa zdalo, že stretnutie sa bude už len dohráva, domáci nečakane udreli Boorom. Než sa Kepežďania spamätali, príslovečný klinec do ich rakvy zatĺkol striedajúci Búcora. V poslednom kole sezóny sa tak zrodil dokonalý obrat.

4. KLASOV – HRNČIAROVCE 10:4

Líder z Klasova doma inkasoval štyrikrát. Najviac v celej sezóne. Napriek tomu zvíťazil bez väčších problémov, po hodine hry totiž viedol už 9:0. V stretnutí padlo dohromady 14 gólov, z toho tri hattricky. Posledný z nich si pripísal hosť Szombat v rozpätí 11 minút. V súboji prvého s druhým, len tak mimochodom. Nebojte sa, nie ste jediní, komu tie čísla pripadajú ako sci-fi. Hráči tímov šiestej ligy skrátka opäť potvrdili, že výraz „nemožné“ v ich slovníku nemá miesto. Ten, kto čakal taktický a vyrovnaný duel, šeredne sa mýlil. Hrnce robili, čo mohli, na súhru domácich v štýle barcelonského „tiki-taka“ však recept hľadali márne: Klasov úspešne zameral ďalšie štyri torpéda v priebehu šiestich minút. Následne však hosťom umožnil kozmetickú úpravu výsledku, keď záver stretnutia úplne vypustil.

3. BÁB – BRANČ 4:1

„Futbalový orgazmus,“ nechal sa počuť hlásateľ Ivan Vajzer po skončení šlágru, na ktorom sa v hľadisku tlačilo šesť stoviek divákov. Ešte pred výkopom si domáci obranca Raček prebral cenu Oblastného zväzu pre osobnosť mesiaca a vzápätí na ihrisku potvrdil, že prestížne ocenenie sa mu nedostalo náhodou. Početná kulisa videla päť gólov i hromadu spálených šancí, „Bábcelona“ hrozila najmä aktívnym Porubským, ktorý skóroval po nábehu i z penalty za ruku v šestnástke. Branč neskladal zbrane ani za stavu 3:0, Čery spoza šestnástky famózne trafil vinkel, no gólovú bodku za stretnutím napísal v závere Ľ. Takáč. Okamihom zápasu však bol iný moment – divákovi, ktorý na tribúne skolaboval, duchaplne poskytla pomoc zdravotníčka hostí Timea Pospišová.

2. BELADICE – HOSŤOVCE 5:9

Keby sa ten duel hral o šesť mesiacov skôr, všetci by ho zrejme mali za aprílový žart. Domáci v ňom trikrát viedli o dva góly, hosťom z Hosťoviec ich spolu nasúkali päť a predsa nevyhrali! Juraj Kubala totiž v druhom polčase vystrieľal obrat, na aký sa (nielen) táto súťaž asi nepamätá. Ešte v 56. minúte Beladice viedli 4:2, Kubala však tretím a štvrtým gólom v stretnutí vyrovnal. Streleckú štafetu si po ňom vzápätí prevzal Khahavka a v 75. minúte hostí prvýkrát poslal do vedenia. Posledné mužstvo tabuľky sa už nezdvihlo, ďalším hetrikom za šesť minút ho v závere dokončil opäť Kubala, autor siedmich (!) presných zásahov. Ruku na srdce – boli ste už niekedy na podobnom zápase?

1. RUMANOVÁ – NEVIDZANY 4:4

Ak by ste si oči vydlabali príborovým nožíkom a následne ich vypláchli kyselinou, stále by vás boleli menej než divákov v Rumanovej, ktorí výkon domácich sledovali v prvom polčase. Tí v úmornej horúčave kazili, čoho sa dotkli, agilný Bukora im nasypal hetrik v rozpätí polhodiny, keď sa presadil sa po rohu, prieniku Keszega i samostatnej akcii. Keď však na tabuli svietilo už hrozivých 0:4, Sudovský zavelil k vyrovnaniu. Na presnú Beňušovu hlavičku odpovedal do dvoch minút prízemnou strelou k žrdi, druhý zásah pridal z penalty a zmätok v obrane hostí následne potrestal tretím. Hráčom Rumanovej sa podaril zdanlivo nemožný kúsok, keď desať minút pred koncom Géciho prestrelil Mesároš a vyrovnal na 4:4. Hoci jeho tím skončil predposledný, zápas druhého kola sa zapíše do jeho klubovej histórie.

Autor: Peter Popelka