Novinky

Svätožiara nad Hosťovou

V 7. minúte červená, po polčase 0:3. Nejeden skalný by sa otočil na podpätku. Potom však vybuchla sopka a Hosťovčania zrazu majú o čom rozprávať svojim vnukom po dlhých zimných večeroch.

Vedelo sa, že to nebude deja vu lanského augusta, kedy Hosťová nastúpila len o siedmich a vydržala iba polčas (0:4). Za rok sa Geszte zmobilizovala, vyškriabala z priepasti debaklov a hánb, no aj tak nad ňou zas všetci mávli rukou, keď minule v Campri Cupe dostala v Martine nad Žitavou milosrdných 0:9.

Chlapi zo šesťkrát väčšieho a x-krát ambicióznejšieho Branču nastúpili na ihrisko ako gladiátori do kolosea – Richtárech, Chrenko a Grünfeld vystrelili stav 0:3, všetko podložila červená karta pre domáceho hrajúceho trénera Slováka. Keby malo všetkých 200 divákov na hlavách klobúky, pekne po poradí ich zložia a zatlieskajú. „Polčas mohol skončiť 7:0 pre nás. Hrali sme podľa predstáv. Výborne, kolektívne,“ hodnotil tréner Zoltán Čekey. Druhé kolo VII. ligy B preňho začalo ako z rozprávky.

Martin Slovák mlčky schádzal do kabíny. Nikto mu nezávidel. Čo povie svojim desiatim zverencom? I najlepší rečníci sveta by mali motýle v bruchu. „Viac sme sa sústredili na iné veci než futbal. Pätnásťminútová prestávka nás ukľudnila, opadli z nás emócie, zdravo nás vyburcovala nespravodlivosť na trávniku, začali sme hrať na brejky a všetko nám tam padalo,“ opisoval Martin Slovák.

Hosťovčania si vzali jeho predslov k srdcu a za 45 minút spôsobili svojim fanúšikom hotovú nirvánu. Drali trávu, driemajúci Branč dopichali v spánku – Mikle po Šturdíkovej robote znížil, P. Slovák trafil zo Zaujecovho rohu kontaktný, Mikle si vypýtal penaltu i z nej vyrovnal. A klinec pribili na koniec. Zaujec vletel do odkopnutej lopty ako drak, oklamal aj brankára Németha, zasunul do prázdnej a publikum bolo vo vare – 4:3! „Mali sme malú dušičku, že v takomto teple to otočíme. Branč hral profesorsky, čakal som viac. My sme zabrali, na Obecné dni potešili fanúšikov, mali ste vidieť starostu Mira Bratha, aký bol šťastný. Silný zážitok!“ rozplýval sa Slovák.

Pekná kulisa sa nestíhala čudovať.

„Berenč“ na diaľku sklamal neprítomného manažéra či mecenáša Ladislava Kazána. „Kto nevidel neuverí, takýto zápas býva raz za päť rokov… Veľká gratulácia, Geszte! Brančania nastúpili na druhý polčas ako majstri sveta,“ napísal na sociálnej sieti Norbert Bordáš, známa oblastná postavička. „Mužstvo s ligistami predsa nemôže prehrať zápas. A ešte v prevahe o chlapa,“ kopol si do Branču brankár Rišňoviec Michal Cicák.

Nech je to akokoľvek kruté, hviezdna zostava pretkaná exreprezentantom Mariánom Hadom, skúsenými Romanom Chrenkom a Rolandom Lörinczom alebo niekdajším treťoligistom Ladislavom Kučerom by mala mať zápasy s ašpirantom na šieste miesto na raňajky. „Neviem, čo sa stalo. Totálny skrat. Ešte som aj hráčov upozorňoval, že nemôžeme domácich dostať hlúpymi gólmi na koňa, ale v hlavách to nezvládli. Hosťová je známa tým, že doma bojuje, je tam také prostredie. Na rozhodcov sa nesťažujeme, za zápas si zaslúžia pochvalu,“ sám od seba vravel Čekey. „S futbalom som si už niečím prešiel, no takýto zápas si nepamätám… Domácim sme spríjemnili Obecné dni, teraz sa musíme zomknúť, čaká nás ťažký duel s Vinodolom,“ pridal lodivod Branču. Hrať 83 minút v presilovke a z 3:0 prehrať 3:4, to ho bude mátať asi ešte dlho.

Hosťová sa ešte nedávno potácala v zlých časoch, teraz sa raduje.
Hosťová sa ešte nedávno potácala v zlých časoch, teraz sa raduje z víťazstva nad favoritom na postup.

Nad Hosťovou po nedeli opäť svieti svätožiara. Malinká „Geszte“ je príkladom futbalovej reinkarnácie – keď sa chce, ide všetko!

FAKTY
HosťováBranč 4:3 (0:3).
Góly: 48. a 70. (11 m) Mikle, 50. P. Slovák, 90. Zaujec – 12. Richtárech, 26. Chrenko, 31. Grünfeld. R K. Halandová (M. Škula, D. Baláž), ŽK: Chudý – Had, ČK: 7. M. Slovák (H), 200 divákov.
OFK: J. Chudý – M. Slovák – Zs. Földessy, P. Demény, A. Kušnír – P. Zaujec, P. Slovák, P. Mikle, P. Odráška – D. Šemetka, M. Šturdík (90. K. Tóth). Hrajúci tréner: Martin Slovák.
OFK: J. Németh – R. Lörincz, M. Had, V. Nemec, T. Szalai (82. M. Ružička) – Z. Lörincz, L. Kučera, R. Szombat (64. A. Čapo), R. Chrenko – J. Richtárech (67. V. Stojka), N. Grünfeld. Tréner: Zoltán Čekey.

AUTOR: Martin Kilian ml.